هفته نامه طنین قائنات -> شهردار قاین در نشست خبری بیان کرد ظاهرنمایی نکرده‌ام تهیه طرح جامع شهرقاین بر عهده شهرداری نیست
جدیدترین
تبلیغ در طنین 

21 آذر مهندس نوروزی شهردار قاین در نشستی با خبرنگاران و اصحاب رسانه، پاسخگوی سؤالات آنان در زمینه مسائل و موارد مربوط به شهرداری قاین بود. وی در این نشست به سؤالات مختلف خبرنگاران در زمینه‌هایی هم‌چون وضعیت طرح جامع و تفضیلی شهر قاین، وضعیت منطقه نمونه گردشگری، طرح‌های عمرانی شهرداری، استخدامی‌های شهرداری، اخذ عوارض، انتقال آرامستان قاین و … پاسخ داد. آن چه در ادامه می‌خوانید، مشروح این مصاحبه است.

• هدف ما ظاهرسازی نبوده است
نوروزي با بيان اين‌که رسانه‌ها بايد رابط بين ما و مردم باشند از همه اصحاب رسانه خواست تا مشکلاتي که توسط مردم با رسانه‌ها بازگو مي‌شود، به شهرداري منعکس تا پاسخ سؤالات داده شود. وي با بيان اين‌که با توجه به مشغله کاري زياد شهرداري قطعاً اشکالات عمده‌اي در کار ما وجود دارد و ما نافی اين نيستيم که مشکلي وجود ندارد، ولي با وجود مشکلات مالي سعي کرده‌ايم از تمام توان مالي و توان نيرويي خود استفاده کنيم. نوروزي گفت: عقيده من بر ظاهرنمايي نبوده است و سعي شده است در جاهاي مختلف شهر اقداماتي را داشته باشيم که شايد به چشم هم نيامده است و اين موارد مستند موجود است.

• تشريح وضعيت آرامستان فرخ‌آباد و رضوان
نوروزي درخصوص آرامستان رضوان و تکميل گورستان فرخ‌آباد گفت: يکي از برنامه‌هاي ما آغاز هم‌زمان همسطح‌سازي گورستان فرخ‌آباد با شروع تقاطع غير هم‌سطح در کمربندي بود که قصد داشتيم گورستان رضوان را هم‌زمان آماده و به بهره‌برداري برسانيم. وي گفت: با توقف پروژه تقاطع غير هم‌سطح و اين‌که گورستان رضوان در مسير اين تقاطع قرار دارد کار متوقف شد. وی اظهارداشت: با توجه به آخرين پيگيري‌هاي انجام شده به‌زودي احداث این تقاطع غيرهم‌سطح نيز شروع خواهد شد و با شروع آن آماده‌سازي آرامستان رضوان در دستور کار قرار خواهد گرفت. وي درخصوص تسطيح آرامستان فرخ‌آباد از مردم قاين تشکر کرد وگفت: قرار است آرامستان براساس طرح اوقاف صحن امامزاده زيد شود.

• از هزار واحدي مطالبه‌اي نداريم
نوروزي در پاسخ به سؤالي درخصوص طلب شهرداري از مجتمع غدير قاين گفت: شهرداري از هيئت مديره اين مجتمع طلبي ندارد و پول پروانه‌ها از هزار واحدي دريافت شده است و حتي پول آسفالت داخل هزار واحدي اخذ شده است و پول سطل زباله‌هاي هزار واحدي توسط هيئت مديره پرداخت شده و شهرداري در جمع‌آوري زباله همکاري مي‌کند. وي افزود: بابت احداث پارک در سال92-93با پيگيري مسئولين هزار واحدي از مسکن و شهرسازي 200ميليون تومان تخصيص اعتبار گرفته شد که 185ميليون تومان آن واريز شد. نوروزي گفت: از مسکن و شهرسازي طبق قانون بابت 10درصد تفکيک مطالب داشته‌ايم و گرنه ما از هزار واحدي مطالبه‌اي نداريم.

• از ترمينال طلبي نداريم
شهردار قاين درخصوص مباحث مطرح شده در باره طلب شهرداري از ترمينال نيز گفت: براساس صورت حساب‌هاي موجود درشهرداري، از ترمينال طلبي نداريم، اما بحثي که مطرح است اين است که درخصوص سرويس‌هاي دربستي مسافرين، هزينه کمتر پرداخت مي‌شده است که پس از اعلام نظر قطعي شورا از طريق قضايي پيگيري خواهد شد. وي افزود: مشکل اين است که صورت ليست مسافرين ارائه شده با قراردادهاي منعقد شده واقعي اختلاف داشته و اين موضوع در اکثر نقاط کشور عُرف بوده است. از زماني که من اين مسئوليت را قبول کرده‌ام، قراردادي که با مهر تأييد سازمان حمل‌ونقل پايانه‌ها باشد را قبول مي‌کنيم و قرارداد بايد به تأييد ايشان رسيده باشد. وي گفت: درطي اين 2سال گذشته عوارض از ترمينال نقداً دريافت و يا از طريق کارت‌خوان، مستقيم پول عوارض دريافت مي‌شود.

• طرحي از کميسيون فرهنگي براي اجرا ارائه نشده است
شهردار قاين درخصوص برنامه‌هاي فرهنگي شهرداري گفت: در امورات فرهنگي چون شهرداري نيروي متخصص اين حوزه را ندارد، ممکن است مستقيم وارد کار نشود، اما بخش مهمي از برنامه‌هاي اجرايي را شهرداري انجام مي‌دهد. درخصوص برنامه‌هاي فرهنگي مصوب و مرتبط به شهرداري مستقيم وارد کار مي‌شويم و در ساير امور با ادارات و نهادها همکاري داريم. نوروزي درخصوص طرح‌هاي کميسيون فرهنگي شورا گفت: اگر طرحي ازسوي کميسيون ارائه شود، قطعاً شهرداري همکاري لازم را دارد. وي افزود: در حال حاضر هم موضوعي از سوي کميسيون فرهنگي ارائه نشده است.

• نامه استاندار پيرامون مصوبات شورا
شهردار قاين در خصوص نامه اخير استاندار با موضوع مصوبات غيرقانوني شوراها درخصوص عوارض و تغيير کاربري گفت: شخص استاندار تأکيد بر قوانين شوراها و شهرداري داشته است و بر طبق آن‌چه در کتاب قانون شهرداري‌ها آمده است، عوارض تغيير کاربري خلاف است که برخي از شهرداري‌ها و حتي شهرداري قاين هم دريافت مي‌کرده است، اما از زماني که آمده‌ام، عوارض تغيير کاربري نگرفته‌ام ولي جملات قانون، خيلي مهم است. عوارض تغيير کاربري اراضي با خدمات عمومي به مسکوني خلاف است، يعني اگر کسي زمينش کاربري آموزشي يا ورزشي يا اداري است و قرار است تغيير کاربري داده شود، هيچ‌گونه عوارض تغيير کاربري نبايد دريافت کند.

• عدم اجراي پروژه پمپ بنزين به دليل مشکلات کشوري بود
وي درخصوص اعتبارات پروژه‌هاي شهرداري گفت: پروژه‌هايي که شهرداري مجري آن است، بيشتر اعتبارات آن از درآمدهاي شهرداري و ارزش افزوده و مقداري نيز ازمحل اعتبارات تملک دارايي تأمين مي‌گردد که توزيع آن توسط فرمانداري انجام مي‌شود که ميزان تخصيص سال گذشته درحدود 700 ميليون بوده است. نوروزي درخصوص پروژه پمپ بنزين قاين نيز گفت: اين پروژه سال گذشته کلنگ‌زني شد و قرار بود ظرف 6 ماه کار تمام شود که به دليل مشکل کشوري که براي کليه پمپ بنزين‌هاي درحال اجرا، ايجاد شد، اين طرح به تأخير افتاد. وي افزود: براي اين پروژه مصوبه 1ميليارد تومان وام گرفته شد و با توجه به اين‌که گاهي ماشين‌آلات يارانه‌اي و يا قير يارانه‌اي اعلام مي‌شود نامه‌اي به شورا نوشته شد و در اين لايحه درخواست 1 ميليارد تومان وام براي ايجاد پمپ بنزين شد، اما در اين لايحه خريد ماشين آلات و قير يارانه‌اي هم قيد شده بود. که براساس اين مصوبه 500 ميليون تومان وام گرفته شد و از اين ميزان 294 ميليون تومان آن قير يارانه‌اي با يک سوم قيمت خريداري شد، دو دستگاه ماشين آتش‌نشاني نيز خريداري شد و جمعاً از اين 500 ميليون بيش از490 ميليون صرف خريد ماشين آلات و قير شد. مصوبه‌اي ديگر براي وام به شورا به مبلغ 3 ميليارد تومان براي هزينه‌هاي جاري در زمان شهردار سابق ارسال شده بود که ما 500 ميليون تومان وام براساس اين مصوبه دريافت و در طرح‌هاي عمراني هزينه کرديم و ليست اقدامات انجام شده به شورا ارائه شد. درخصوص پمپ بنزين کارهاي اوليه انجام شده بود و مجوزات گرفته شد، اما در زمان گرفتن پروانه بهره‌برداري صدور مجوز احداث پمپ بنزين درکل کشور مسدود شد و دولت اعلام کرده بود که مي‌خواهند در سراسر کشور برندسازي پمپ بنزين انجام شود که با پيگيري‌هاي انجام شده چون تمام کارهاي پمپ بنزين قاين انجام شده بود، لذا در تابستان امسال توانستيم مجوز ساخت را بگيريم و تعهد محضري داده شده است، که در زمان اجراي برندسازي اين پمپ بنزين هم برندسازي شود و تعهد داده شده است که تا پايان سال به بهره‌برداري برسد و در اصل مجوز پمپ بنزين در شهريور امسال گرفته شده است و بعد از چندين مکاتبه با شورا داشته‌ايم که براي ساخت پول نيست و وامي که قبلاً گرفته شده است، براي خريد ماشين آلات و قير هزينه شده است و منتظر جوابيه شورا براي تأمين اعتبار هستيم.

• عدالت در نقاط مختلف شهري رعايت شده است
شهردار قاين درخصوص خدمات‌دهي در مناطق مختلف گفت: براساس عدالت در مناطق مختلف کار مي‌کنيم و بستگي به کشش هر منطقه کار انجام مي‌شود. به‌عنوان نمونه در شهرک وليعصر پيگيري براي ايجاد ميدان در بلوار شهيد کاوه داشته‌ايم که خوشبختانه اين پروژه به سرانجام رسيد و در صورتي که تقاطع غير هم‌سطح کمربندي هم زمان با اين پروژه باشد، ممکن است يک سال هم طول بکشد، اما اگر کمربندي بسته نشود، حدود 3 ماه کاراجرايي طول خواهد کشيد. وي گفت: در کل سعي شده است در هر منطقه از شهر به عدالت کار انجام شود.

• تهيه طرح جامع گردشگري برعهده ميراث فرهنگي است
نوروزي درخصوص طرح جامع گردشگري نيز اظهار داشت: در حدود 8 سال پيش، فقط نياز بود که طرح جامع را اداره ميراث فرهنگي تهيه و ابلاغ کند. اما در سال89 ساختار طرح‌ها فرق مي‌کند و اين موضوع مطرح مي‌شود که طرح‌هاي جامع گردشگري علاوه بر اين‌که توسط ميراث فرهنگي تهيه مي‌شود، در شوراي برنامه‌ريزي مصوب شود و در کلان کشور جريان عوض مي‌شود و طرح جامع بايد به تأييد شوراي عالي معماري و شهرسازي کل کشور برسد و چون ساختار طرح جامع ميراث فرهنگي و طرح شوراي عالي معماري کشور فرق مي‌کند و اين به چالش افتاده است و گرنه از ديدگاه ميراث فرهنگي اين طرح مصوب است.
نوروزي درخصوص واگذاري مناطق گردشگري به سرمايه‌گذار بخش خصوصی نيز اظهارداشت: براساس قوانين، مناطق نمونه گردشگري بايد به سرمايه‌گذار واگذار شود و از کل طرح‌هاي گردشگري دولت دهم 3يا 4 طرح به شهرداري‌ها واگذار شده است که منطقه گردشگري قاين هم جزء اين طرح‌ها بود.
وي افزود: قراردادي با ميراث در زمان شهرداران سابق بسته شد و اين قراردادها به اتمام رسيده است و درحال حاضر ما هم قراردادي با ميراث فرهنگي نداريم اما چون بحث شهر مطرح است و مسئولين مي‌خواسته‌اند که از توان شهرداري استفاده کنند، لذا شهرداري به عنوان سرمايه‌گذار مشخص شده است و در اصلِ موضوع، ما هم مانند بقيه يک نفر هستيم که در اين مکان زمين داريم ولي چون شهرداري به‌عنوان سرمايه‌گذار معرفي شده است و حتي قرارداد هم نداريم، ولي اين موضوعات را پيگير هستيم.
شهردار قاين افزود: اين‌که گاهی توپ به ميدان شهرداري مي‌افتد ذکر اين نکته ضروري است که در واقع اين موضوع به ما برنمي‌گردد، چون در اصل قانون، ما سرمايه‌گذار نيستيم ولي ما به خاطر شهر کار مي‌کنيم و جديداً هم پيگيري‌هايي براي اين منطقه درتهران داشته‌ايم. وي گفت: متولي کار ميراث فرهنگي است و ما سرمايه‌گذار ميراث فرهنگي هستيم و به‌عنوان سرمايه‌گذار با افرادي که مي‌خواهند طرح اجرا کنند، قرارداد مي‌بنديم. نوروزي تصريح کرد؛ طرح جامع گردشگري درحال حاضر به شوراي عالي شهرسازي ارجاع و نواقص آن مي‌بايست توسط مشاور طرح، رفع گردد و مشاور مذکور با ميراث فرهنگي قرارداد داشته و هم‌اکنون پيگيري‌هاي لازم توسط ميراث فرهنگي و شهرداري درحال انجام است. وی درباره اين موضوع که چرا مشاوره طرح را شهرداري قبول نکرده است گفت: ما به‌دنبال طرح جامع گردشگري هستيم که هنوز آماده نشده است و در مرحله مشاوره است و بعد از اين طرح تفضيلي اجرا مي‌شود. نوروزي اظهارداشت: درخصوص طرح جامع گردشگري هم پيشنهاد داده‌ايم که اگر نياز است، هزينه دفاع از طرح را قبول مي‌کنيم که زودتر مشاوره انجام شود.

• تهيه طرح جامع قاين برعهده راه و شهرسازي است
نوروزي در خصوص طرح جامع قاين گفت: متولي مشاور گرفتن تهيه طرح جامع قاين اداره راه و شهرسازي است، که مشاور قبلي آن ضعيف عمل کرده است و حتي ما پيشنهاد داده‌ايم که هزينه مشاور جديد را پرداخت مي‌کنيم که اين طرح زودتر بسته شود. وي افزود: تهيه طرح جامع برعهده شهرداري نيست و تهيه اين طرح برعهده راه و شهرسازي است و اجراي آن با ماست. طرح جامع بايد از طريق راه و شهرسازي پيگيري شود که براساس پيگيري‌هاي انجام شده، مسئولين استاني به مشاور قبلي نامه زده و مهلت تعيين کرده‌اند که در صورت عدم اجرا اين مشاور خلع يد خواهد شد. نوروزي گفت: شهرداري مي‌تواند طرح تفضيلي را تهيه کند، اما تهيه طرح جامع برعهده شهرداري نيست و اگر اجازه اين کار را به شهرداري بدهند، مي‌توانيم با مشاور قرارداد ببنديم و ظرف مدت 7ماه طرح را آماده کنيم. وي افزود: براساس طرح تفضيلي که 92/2/26 ابلاغ شده است، ما کار خود را انجام مي‌دهيم، اما اگر طرح جامع تغيير کند، طرح تفضيلي هم تغيير خواهد کرد.

• الحاق روستاي ابوالخيري به شهر قاين
شهردار قاين درخصوص روستاي ابوالخيري و الحاق به شهر قاین گفت: پيگير بوده‌ايم که 27 هکتار اين روستا به شهر الحاق شود و مخالف کوچک کردن محدوده بوده‌ام و چون در حريم ما هست، شهردار يکي از نظردهندگان است که با 4/2 هکتار آن در استان موافقت شد که در استان هم مخالفت خود را اعلام کرديم، ولي فايده‌اي نداشت و فقط در استان مشخص شد که شهرداري در اجراي طرح‌ها نظر بدهد.

• بهسازي پياده‌روها
شهردار قاين در خصوص بهسازي پياده‌روهاي سطح شهرگفت: برخي از مناطق در دست اقدام است و اجراشده است و مابقي پياده‌روها در دستور کار قرار دارد که با تأمين اعتبار بهسازي انجام خواهد شد.

• وضعيت پارک‌ها و هتل قاين
موضوع پارک‌ها و وسايل بازي در پارک‌ها نيز گفت: يکي از برنامه‌هاي ما ايمن‌سازي مجموعه بازي پارک‌هاست که هزينه‌بر هم هست و در صدد نصب سِت بازي در چند پارک سطح شهر هستيم و تلاش ما هم تعويض وسايل قديمي در پارک‌هاست که اين موضوع هم با تأمين اعتبارات انجام خواهد شد.
نوروزي درباره وضعيت هتل قاين گفت: هتل به سرمايه‌گذار جديد واگذار شده است و به‌زودي ساخت هتل نيز آغاز خواهد شد.

• استخدام نيروهاي شهرداري برعهده ما نيست
شهردار قاين درخصوص نيروهاي جديد شهرداري گفت: استخدامي نيروهاي چارت شهرداري برعهده ما نيست و ما فقط اعلام نياز براساس چارت داريم و هيچ چيز ديگر با شهردار نيست و آزمون استخدامي را استانداري از طريق سازمان سنجش انجام مي‌دهد وگزينش هم توسط ان‌ها صورت مي‌گيرد.
وي در مورد نيروي جديدي که به شهرداري قاين آمده است گفت: براساس اعلام نيازي که قبلاً داشته‌ايم و اين نيرو از بشرويه به قاين انتقال يافته است، سابقه2سال کار و تجربه در دفتر فني شهرداري را داشته است. نوروزي گفت: با توجه به اعلام نيازي که داشته‌ايم شايد نيرويي که به ما اختصاص مي‌يافت تازه کار و بدون تجربه بود و شهردار هم در تعيين نيرو که چه شخصي خواهد بود، نقشي ندارد و لذا با انتقال اين نيرو که تجربه داشت، موافقت کرديم.

تاريخ 21 دسامبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.