هفته نامه طنین قائنات -> در قانون نورچشمی نداریم/ برخی حتی تحمل شنیدن اصول قانون اساسی را ندارند روحانی: وعده‌ام نجات کشور از سقوط بود/برای کشف گناه، نباید شنود گذاشته شود
جدیدترین
تبلیغ در طنین• با رونمایی از منشور حقوق شهروندی به یکی از آرزوهای دیرینه‌ام می‌رسم. دکتر روحانی در مراسم رونمایی از منشور حقوق شهروندی عنوان کرد: ماه ربیع المولود ماه تولد عدالت و احسان و قسط و برابری ماه مبارزه با تبعیض ناروا ظلم و اجحاف و ماه تولد رحمت برای همه جهانیان است و ماه ولادت امام علم و دانش و دانشگاه و فقه است، امام آزادی بیان و امام صاحب کرسی‌های آزاداندیشی. او افزود: این اتفاق هم‌زمان با ماه آذر شده است که ماه همه‌پرسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۵۸ است. ماه آذر تصویب حقوق بشر در سازمان ملل متحد در سال ۱۳۲۷ است. ماه آذر فرمان ۸ ماده‌ای امام راحل است که من در این جمع لازم می‌دانم جمله‌هایی از فرمان هشت ماده‌ای امام بخوانم البته این جمله‌ها را باید هر روز بخوانیم. رئیس‌جمهور گفت: بسیار خرسندم که امروز هم به یکی از وعده‌های مهم به ملت ایران جامه عمل پوشانده می‌شود و هم به یکی از آرزوهای دیرینه‌ام می‌رسم.

• پیامبر هم حق نداشت ذره‌ای از قانون الهی تخلف کند. روحانی گفت: تأکید می‌کنم در اسلامی شدن کشور، اسلام و حکومت اسلام چیزی جز حکومت قانون نیست و بزرگ‌ترین امتیاز حکومت پیامبر (ص) این بود که حکومت قانون بود و پیامبر به عنوان نبی و امام و بالا‌ترین مقام حق نداشت ذره‌ای از قانون الهی تخلف کند. وی خاطرنشان کرد: در کجای دنیا و در کدام قانون سراغ دارید که خطاب به پیامبر چنین باشد. «نزدیک بود از مسیر حق به باطل کمی تمایل پیدا شود اگر هم منحرف شده بودی دو برابر همه تو در دنیا و در آخرت تنبیه می‌شدی» این بیان قانون و بیان کتاب قانون و قرآن مجید نسبت به پیامبر است. هیچ کس از قانون مستثنی نیست همه باید در چارچوب قانون حرکت کنیم.

• هیچ نهاد و رسانه‌ای نباید حاشیه‌ امن داشته باشد. رئیس جمهور گفت: تمام اتباع کشور در برابر اجرای قانون مساوی هستند. اگر ما می‌خواهیم کشور قانون و حکومت قانون داشته باشیم، هیچ‌کس و هیچ نهادی و هیچ فردی و هیچ رسانه‌ای نباید حاشیه‌ امن داشته باشند. قانون چیزی جز تساوی همه مردم در برابر خطابات عامه قانونی نیست و استثنا هم ندارد. در قانون نورچشمی نداریم. در قانون فرد یا گروه وابسته یا پیوسته به این‌جا و آن‌جا نداریم. ما از انقلاب دنبال حکومت عدل محمدی و عدل علوی بودیم.

• پای همه وعده‌هایم تا آخرین روز ایستاده‌ام. روحانی در ادامه گفت: من یکی از وعده‌هایم به ملت بزرگ ایران تدوین منشور حقوق شهروندی بود به مردم وعده‌های دیگری داده بودم و برپای همه آن‌ها تا آخرین روز مسئولیتم خواهم ایستاد. من راجع به حقوق جوانان و بانوان وعده‌هایی داده‌ام و پای وعده‌های خود ایستاده‌ام. من برای حقوق اقلیت‌های دینی، مذهبی و اقوام وعده‌هایی داده‌ام که پای آن‌ها نیز ایستاده‌ام. من به مردم وعده داده‌ام که اقتصاد ایران را نجات خواهم داد و امروز در آخرین روز سال دولت یازدهم خوشحالم که مردم هم شاهد تورم تک رقمی هستند و هم شاهد رشد اقتصادی شش ماهه نخست امسال در مقایسه با شش ماهه نخست سال پیش با رشد ۴/۷ درصدی مواجه هستیم، در مقایسه تابستان امسال با تابستان سال گذشته ما شاهد اشتغال خالص بیش از ۷۰۰ هزار نفر در کشور هستیم. وی تصریح کرد: اگر معیار ما اقتصاد، تورم، رکود و بیکاری باشد و یا سرمایه‌های خارجی و توازن در رشد صادرات و واردات یا رشد بخش کشاورزی و خودکفایی در این زمینه باشد یا نمونه‌های دیگر امروز اقتصاد کشور ما نسبت به سال ۹۱ یعنی سالی که رشد اقتصادی ما منفی ۸/۶ درصد بوده است و اوایل سال ۹۲ که تورم ۴۵ درصدی بوده است و ۵ سال بعد سال ۸۵ اشتغال خالص ما صفر بوده است.

• وعده من نجات کشور از سراشیبی سقوط بود. روحانی ادامه داد: وعده من نجات کشور از سراشیبی سقوط بود وعده من این بود که سانتریفیوژ‌ها می‌چرخد و کارخانه‌ها به حرکت خود ادامه می‌دهند. او گفت: بیش از 15600کارگاه متوسط و کوچکی که راکد بوده تا پایان آبان کاملاً فعال شده‌اند؛ آن هم با تسهلات بانکی. چرخ کارخانه‌های داخلی به حرکت درآمده است .اسفند اولین خودروی مشترک ایران و فرانسه به نمایش ملت ایران درمی‌آید. اما سانتریفیوژهایی که فقط آی آر وان آن فعال بود امروز آی آر هشت آن فعال می‌شود. روحانی تأکید کرد: بعد از آن فرمان صدور فعالیت پیشران هسته‌ای به عنوان فعالیت صلح‌آمیز آغاز شده و دیروز اعلام کردم در ساخت پیشران باید آژانس به ایران کمک کند. به زودی پیشران هسته‌ای به حرکت درمی‌آید.

• عده‌ای تحمل شنیدن برخی از اصول قانون اساسی را ندارند. وی یادآور شد: منشور حقوق شهروندی در اجرای اصل ۱۱۳ قانون اساسی و ۱۲۱ است. در اصل ۱۱۳ به رئیس جمهور دستور می‌دهد که او مسئول اجرای قانون اساسی باشد، به دلیل این‌که تنها فردی که در کشور با رأی عموم مردم در سطح ملی انتخاب می‌شود فقط رئیس جمهور است. بسیار از منتخبان با رأی حوزه انتخابیه خود انتخاب می‌شوند، برخی با رأی مردم استان خود مثل خبرگان انتخاب می‌شوند برخی غیرمستقیم با رأی نمایندگان انتخاب می‌شوند؛ مثل رهبری و وزرا. اما فقط یک نفر با رأی مستقیم ملی در سراسر کشور برگزیده می‌شود و قانون اساسی این وظیفه را بر دوش رئیس جمهور گذاشته است. او گفت: در اجرای قانون اساسی برخی از اصول آن را برخی تحمل ندارند الان حتی بشنوند. فصل سوم قانون اساسی کشور حقوق ملت است که از اصل ۱۹ تا ۴۲ را شامل می‌شود آن فصل را باید قایم کنیم. روحانی تأکید کرد: رئیس جمهور قسم یاد می‌کند در پی آزادی مردم و سایر حقوق ملت باشد. دولت می‌خواهد عزم خود را برای اجرای حقوق شهروندی به نمایش بگذارد. وی تأکید کرد: دولت مقید به قانون است. تدوین منشور حقوق شهروندی در ۱۰۰ روز اول به پایان رسید، گفت: بعد از تدوین این منشور آن را در سایت قرار دادیم بسیاری از حقوق‌دانان، کار‌شناسان و اساتید دانشگاه نظرات خود را درباره این منشور عنوان کردند جلسات متعددی صورت گرفت تا این منشور ۱۲۰ ماده‌ای به تدوین برسد. بر طبق ماده ۱۳۴ قانون اساسی، دولت اعلام می‌کند تمامی کارمندان موظف اجرای آن هستند. همه در برابر حقوق شهروندی مساوی هستند‌؛ نژاد، قوم، جنس، اعتقاد، وابستگی سیاسی و گروهی دلیل نمی‌شود که از حقوق یکسان برخوردار نباشند.

• حقوق گرفتنی است اما ابتدا باید آن را شناخت.
روحانی گفت: برای اجرای این حقوق شهروندی کارمندان دولت موظف به اجرای آن هستند. سپس اساتید، نویسندگان، مردم، مجلس، احزاب، گروه‌ها، رسانه‌ها، فضاهای حقیقی و مجازی باید بدانند حقوقشان چیست ما از مدرسین، نویسندگان و هنرمندان می‌خواهیم مردم را با حقوق‌شان آشنا کنند. عده‌ای می‌گویند حقوق گرفتنی است اما ابتدا باید آن را شناخت و سپس آن را درخواست کرد. حقوق شهروندی یکی از مطالبات مهم مردم ایران است. رئیس جمهور گفت: وقتی که حقوق شهروندی دانستی و خواستنی شد اجرایی و عملیاتی هم می‌شود اگر همه دنبال آن برویم می‌توانیم آن را اجرا کنیم اسلام به ما گفته است این حقوق را اجرا کنیم. قانون اساسی نیز همین دستور را داده است. قرآن می‌گوید ممکن است با فردی مشکلی داشته باشیم یا با فردی یا جناحی اختلاف نظری داشته باشیم، مبادا این عداوت، دشمنی و اختلاف‌نظر شما با این گروه‌ها باعث شود که عدل و انصاف را فراموش کنید. قرآن دستور داده که نسبت به دشمن هم عدل را رعایت کنید. حتی اگر عده‌ای شما را از عبادت کردن و رفتن به مکه بازداشتند، شما حق ظلم کردن و تعدی و عداوت به آن‌ها را ندارید.

• برای کشف گناه هرچند آن گناه بزرگ باشد، نباید شنود گذاشته شود. او در ادامه با قرائت بند ۶ از فرمان ۸ ماده‌ای امام خمینی (ره) گفت: هیچ کس حق ندارد به خانه یا مغازه یا محل کار شخصی کسی بدون اذن صاحب آن وارد شود یا آن را جلب کند یا برای کشف جرم و ارتکاب گناه تعقیب و مراقبت کند یا نسبت به کسی اهانت کند و اعمال غیراسلامی و غیرانسانی مرتکب شود. کسی حق ندارد به تلفن و دستگاه ضبط صوت دیگری برای کشف جرم و مراکز گناه گوش کند یا برای کشف گناه هرچند آن گناه بزرگ باشد، شنود گذاشته شود یا به‌دنبال اسرار مردم باشد یا تجسس از گناهان غیر نماید یا اسراری از غیر را افشا کند. تمام این‌ها جرم است و بعضی از آن‌ها که به مصابح اشاعه فحشاست و مرتکب هریک از موارد فوق مستحق تعزیر شرعی یا حد شرعی است.

• صداوسیما و روزنامه‌ها همه کلمات امام را پخش کنند. روحانی ادامه داد: امیدوارم صداوسیما و روزنامه‌ها همه کلمات امام را پخش کنند و بیان کنند. ما پیرو این امام هستیم راه انقلاب راه امام است و هم‌چنین راه مقام معظم رهبری است و راه عدالت و اخلاق و رفتار و سیره پیامبر است.

تاريخ 21 دسامبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.