هفته نامه طنین قائنات -> همه چیز در مورد زگیل تناسلی (کوندیلوما آکومیناتا)
جدیدترین
تبلیغ در طنینdm-3XJ5 همه چیز در مورد زگیل تناسلی  (کوندیلوما آکومیناتا)

زگیل تناسلی چیست و راه انتقال آن چگونه است؟
زگیل‌های تناسلی زائده‌های پوستی کوچکی هستند که در هر قسمت از ناحیه تناسلی زن یا مرد ظاهر می‌شوند. علت این بیماری ویروس پاپیلومای انسانی ( HPV) می‌باشد. زگیل تناسلی از طریق استخر، حوله، دیده بوسی، استفاده مشترک از قاشق، چنگال، لیوان، لباس منتقل نمی‌شود.
این بیماری فقط از طریق ارتباط جنسی منتقل می‌شود به گونه‌ای که در هر تماس احتمال 60 درصد جهت انتقال ویروس وجود دارد. این ویروس انواع بسیار زیادی دارد که نوع 11 و 6 آن در ایجاد زگیل تناسلی نقش داشته و انواع 16 و 18 با سرطان دهانه رحم، واژن و مقعد مرتبط است. البته انواع 31، 33، 35،39، 45 و51 هم در ایجاد سرطان دهانه رحم خانم‌ها دخیل هستند. این بیماری هم مردان و هم زنان را مبتلا می‌کند. علائم عفونت ویروس HPV در زنان غیر اختصاصی بوده و می‌تواند شامل درد در ناحیه تناسلی، خارش یا ترشحات بد بوی واژینال باشد. توجه داشته باشید انواع سرطان‌زای این بیماری (نوع 16 و 18) زگیل نمی‌دهند و انواع 6 و 11 بیشتر با زگیل در ارتباط است.
50 درصد مبتلایان به این ویروس، دچار علامت و ضایعه در ناحیه تناسلی نمی‌شوند. اگر شریک جنسی فردی به ویروس HPV مبتلا و دچار ضایعه‌های پوستی در ناحیه تناسلی شد، اما خود شخص هیچ علامتی نداشت، نباید تصور کند که به این بیماری مبتلا نشده است. او باید سریعاً به پزشک مراجعه و معاینه شود.

راه‌های پیش‌گیری از ابتلا به زگیل تناسلی چیست؟
همان‌طور که اشاره شد، این ویروس از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود. و یکی از مسری‌ترین بیماری‌های مقاربتی است به‌طوری که فقط با یک بار تماس جنسی فرد سالم با افراد آلوده، احتمال انتقال آن حدود 70 درصد است. بنابراین مهم‌ترین راه پیشگیری پرهیز از تماس جنسی خارج از چارچوب خانواده می‌باشد. متأسفانه برخی از افراد در تماس‌های جنسی غیرمشروع قبل از ازدواج یا پس از ازدواج به این بیماری دچار شده و ویروس را به همسر خود منتقل می‌سازند و او را در معرض ابتلا به سرطان قرار می‌دهند. استفاده از کاندوم باعث جلوگیری از ابتلا به ویروس نمی‌شود، ولی می‌تواند احتمال ابتلا به آن را کاهش دهد. خوشبختانه امروز واکسن مؤثری به نام گارداسیل بر علیه این ویروس ساخته شده است. واکسیناسیون علیه این بیماری در برخی کشورها اجباری می‌باشد. چون خطر ایجاد سرطان توسط این ویروس بیشتر در خانم‌ها بوده و در مردان به ندرت باعث بدخیمی می‌شود. تأکید بر واکسیناسیون خانم‌ها بیشتر می‌باشد. این واکسن‌ها وقتی مؤثرند که قبل از اولین تماس فرد با ویروس HPV تزریق شده باشد. بنابراین در آمریکا و اروپا توصیه می‌شود تمامی دختران قبل از سن شروع فعالیت جنسی یعنی در 11 تا 12 سالگی علیه این بیماری واکسینه شوند. ولی اگر خانمی در این سنین واکسینه نشده یا واکسیناسیون را به طور کامل انجام نداده باشد تا 26 سالگی هم می‌تواند این کار را انجام دهد و از این واکسن سود خواهد برد.
دوره واکسیناسیون علیه ویروس HPV سه نوبت تزریق است که در حال حاضر حدود یک میلیون تومان هزینه دارد.

آیا زگیل‌ها فقط از نظر ظاهری مشکل ایجاد می‌کنند یا خطر دیگری هم دارند؟
خطر اصلی ویروس HPV نقش سرطان‌زایی آن است. به‌طوری که بیش از 90 درصد موارد سرطان دهانه رحم مرتبط با این ویروس است. 80 درصد سرطان‌های مقعد و 60 درصد سرطان‌های واژن در اثر ابتلا به ویروس HPV می‌باشد. برخی از موارد سرطان آلت و سرطان فرج در خانم‌ها و سرطان دهان در هر دو جنس نیز با این ویروس ارتباط دارند. بنابراین شکل ظاهری زگیل‌ها مشکل مهمی محسوب نمی‌شود و خطر عمده ابتلا به این بیماری ارتباط قوی آن با ایجاد سرطان مخصوصاً در خانم‌ها است.

چگونه تشخیص داده می‌شود؟
در موارد علامت‌دار و دارای زگیل با معاینه ناحیه تناسلی و یا معاینه واژینال تشخیص داده می‌شود ولی اگر زگیل به وضوح دیده نشود، با پاپ اسمیر معمولی نمی‌توان به تشخیص رسید و روش قطعی تشخیص این بیماری PCR که فعلاً در قاین انجام نمی‌شود.

آیا زگیل تناسلی درمان دارد؟
زگیل‌هایی که بزرگ و قابل مشاهده هستند را می‌توان با درمان دارویی با کرایو برداشت ولی مشکل اساسی این است که بسیاری از ضایعات به قدری کوچک هستند که قابل رویت نیستند و یا در مناطقی مثل داخل مجرا یا واژن یا دهانه رحم هستند و قابل دیدن و درمان نیستند. ولی بیماری را به دیگران منتقل می‌کنند.
داروی ضد ویروسی مؤثری برای ویروس عامل این زگیل‌ها وجود ندارد. بنابراین باید گفت با دانش فعلی درمان قطعی برای زگیل تناسلی وجود ندارد.,

تاريخ 21 دسامبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.