هفته نامه طنین قائنات -> هی به مراسم بزرگداشت 22 آذر روز ملی قاینات 22 آذر را روز وحدت قاینات نماییم
جدیدترین
تبلیغ در طنینادای احترام مسئولین به مقام شامخ شهدا:

dm-FPQ2 هی به مراسم بزرگداشت 22 آذر روز ملی قاینات 22 آذر را روز وحدت قاینات نماییم

15آذر 93 در جلسه‌ای با حضور جمعی از مسئولین فرهنگی قاینات، در دفتر امام جمعه که به منظور برگزاری مراسم روز 22 آذر سال‌روز شهادت 4 نفر از شهدای انقلاب برگزار شد و پس از شور و مشورت و با نظر شورای فرهنگ عمومی شهرستان 22 آذر به‌عنوان روز قاینات تعیین شد. در راهپیمایی مردم قاینات علیه رژیم شاه در ۲۲ آذر ۱۳۵۷  مأموران، مردم را به خاک و خون کشیدند و ۴  نفر از مردم قاین  به نام حاج محمد نصیری‌زاده، محمد صبیانی، سیدمحمدعلی ریاحی و سیدحسین مهدوی‌الحسینی را به شهادت رساندند. از دیگر شهدای انقلاب قاینات شهید غلام‌علی لاخی است که در بهمن 57 به شهادت رسید.

22 آذر مسئولین شهرستان با حضور در چهارراه شهداء قاین ضمن گلباران تمثال شهدای انقلاب قاین، به مقام شامخ شهدا ادای احترام کردند.

آیت‌ا… اصفهانی: مسئولین برای ماندگاری روز شهرستان همکاری داشته باشند

dm-T89D هی به مراسم بزرگداشت 22 آذر روز ملی قاینات 22 آذر را روز وحدت قاینات نماییم

امام جمعه قاین در مراسمی‌که به این مناسبت در مسجد جامع قاین برگزار شد، با بیان خاطراتی از سال‌های پیروزی انقلاب اظهارداشت: در حالی‌که 2 ماه به پیروزی انقلاب اسلامی ایران مانده بود، مردم شهرستان قاین در یک حرکت خودجوش با برپایی راهپیمایی وتظاهرات وپایین کشیدن تصاویر شاه از ادارات، 4شهید در روز 22 آذر و1شهید در بهمن تقدیم انقلاب کردند و با خون خود پای نهال انقلاب را آبیاری کردند. آیت ا… اصفهانی گفت: حال که مسئولین شهرستان تصمیم به نام‌گذاری این روز به نام روز شهرستان کرده‌اند نیاز است، که مسئولین استانی هم در این زمینه با شهرستان همکاری داشته تا این روز تاریخی در قاینات برای همیشه ماندگار بماند.

فرماندار: روز شهرستان روز همبستگی همه مردم و مسئولین برای توسعه، عمران و آبادنی شهرستان است

فرماندار قاینات ضمن آن‌که پیامی در گرامیداشت این روز صادر کرد، در مراسم نواختن زنگ روز ۲۲ آذر، که در نمازخانه دبیرستان دکتر علی شریعتی برگزار گردید؛ گفت: سلحشوری، پایمردی، روحیه انقلابی و ظلم‌ستیزی خصلت‌هایی است که همواره مردان و زنان ایرانی در مواجه با دشمنان خارجی و خائنان داخلی قبل از پیروزی انقلاب و در طول هشت سال دفاع مقدس از خود بروز داده‌اند. مردم قاینات با تقدیم ۴ شهید در ۲۲ آذر و یک شهید در بهمن 57 دومین شهر پیش‌گام خراسان بزرگ در تقدیم شهید به انقلاب اسلامی بوده‌اند. کهن‌ترابی افزود: روز ملی شهرستان، پاسداشت سنت‌های خوب و مطلوب گذشته برای پیوند همه نسل‌ها و ایجاد همبستگی در جامعه است. وی افزود: همه ما متعلق به این مرز و بوم هستیم و روز ملی قاینات، روز همبستگی همه مردم و مسئولین با هرگونه جناح، گروه و دیدگاه سیاسی برای توسعه، عمران و آبادنی شهرستان است و باید همه با تعامل و هم‌پوشانی برای رشد و توسعه شهرستان‌مان، تلاش نماییم. وی تأکید نمود: برای توسعه و آبادانی شهرمان باید منیت‌ها را کنار بگذاریم و همه در کنار هم با عزمی جدی تلاش کنیم تا آینده خوبی برای شهروندان قایناتی بسازیم.

حاشیه‌ها: 

مراسم گرامیداشت شهدای 22 آذر شامگاه 21 آذر در مسجد جامع قاین برگزار شد. سایت نسیم قاین در گزارشی از این جلسه آورده است: «… این جلسه جای مسئولین شهرستان خالی بود و این موضوع گلایه برخی از مردم وحتی فرزندان شهدا را دربرداشت. مختاری از شاعران شهرستان با خواندن این قطعه شعراعتراض خود را از عدم حضور استاندار در جمع مردم قاینات، اعلام کرد: کاش دراین جمع استاندار بود/ مرهمی برزخم این بیمار بود/ کاش در روز بزرگ قاینات/ طرح‌های ناتمام همراه بود/ پای پرویزی اگر قاین رسید/ درد دل از طرح‌ها بسیار بود.
اما جای این سؤال هم‌چنان در ذهن مردم باقی ماند که چرا باز هم مسئولین طراز اول شهرستان، در این مراسم نیز حضور نداشتند درحالی‌که در جلسه برنامه‌ریزی مراسم، نظر مسئولین هم گرفته شده بود؟ … فرماندار دراین جلسه اعلام کرده بود که هویت وتاریخ هر شهرستانی در مراسمات آن تکرار می‌شود و برای هویت ملی و شهرستان خود باید ارزش قائل شویم و روز 22آذر که روز ملی شهرستان قاینات است، به هیچ گروه و دسته و ارگانی تعلق ندارد و وظیفه همه ماست که در جهت معرفی شهدای بزرگوار گام برداریم ودرکنار معرفی این روزتاریخی، ظرفیت‌های فرهنگی وگردشگری وصنعت شهرستان نیز معرفی شود. حال آیا برگزاری مراسمی که به نام شهدا برگزار شده بود، این ارزش را نداشت که مسئولین در جمع مردم وخانواده‌های شهدا حضور یابید؟

22 آذر را روز وحدت قاینات نماییم

مراسم‌ها و مناسبت‌هایی مانند گرامیداشت شهدای 22 آذر که به نام روز شهرستان قاینات نام‌گذاری شده است، باید مایه وحدت و همدلی و اتحاد و به مثابه فرصتی برای تقویت اتحاد و همبستگی در قاینات باشد. لازمه این امر هم این است که تمام نهادها، ارگان‌ها و دست‌اندرکاران مسئول فارغ از هرگرایش و سلیقه جناحی و سیاسی و منیت‌های شخصی و گروهی در این زمینه عمل کنند، ضمن آن‌که به این امر به مثابه یک تکلیف صرف اداری نگاه نشود و از موازی کاری نیز خودداری گردد. متأسفانه آفتی که رویدادهایی مانند گرامیداشت 22 آذر را می‌تواند مورد آسیب قرار دهد، علاوه بر همین سیاسی‌کاری، عدم جدی‌گرفتن این امر و در کنار آن، عدم استفاده از پتانسیل حضور و توان مردم و به‌نوعی دولتی‌کردن این‌گونه مراسم‌ها و رویدادهاست. امری که به نظر می‌رسد به آرامی می‌رود که دامن‌گیر این رویداد نیز گردد و شاید در آینده، برگزاری گرامیداشت این رویداد مهم در قاینات به مانند بسیاری از امور دیگر به محملی برای مناقشه و درگیری و مسائلی مشابه از این دست بدل گردد.
متأسفانه به نظر می‌رسد هنوز بسیاری از مردم و مسئولین این روز را جدی نگرفته‌اند و آن را باور ندارند و از این‌رو بدین روز توجه جدی مطابق با شأن و اهمیت آن نمی‌کنند. البته برخی نیز هستند که شاید درصدد مصادره این روز به نفع منافع و منویات شخصی و گروهی و باندی خویش باشند که در هر صورت نتایج زیان‌بار آن برای همه مشخص است.
به یاد داشته باشیم گرامیداشت 22 آذر از چند جهت دارای اهمیت است: 1 – در بیان یکی از مهم‌ترین رویدادهای تاریخ معاصر قاین به نسل جوان و اصطلاحاً نسل سوم و چهارم انقلاب و تبیین ارزش‌های انقلاب برای آنان. 2 – تبیین و معرفی و شناساندن یکی از مهم‌ترین افتخارات ارزشمند قاینات به آحاد مردم جامعه. متأسفانه به مانند بسیاری دیگر از افتخارات قاینات این امر هم مورد توجه جدی و شایسته و بایسته قرار نگرفته است. نکته‌ای که‌ امام جمعه قاین در جلسه برنامه‌ریزی بزرگداشت ۲۲ آذر نیز به‌درستی بدان اشاره نمود. آیت ا…اصفهانی در این جلسه گفت:« شهرستان قاینات متأسفانه آن‌چنان که شاسیته و بایسته آن هست؛ معرفی و شناخته نشده است. لذا با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بسیار خوبی که این شهرستان درخصوص پیشینه تاریخی، انقلابی و دفاع مقدس، آثار تاریخی و گردشگری برخوردار است، همه مسئولین و عموم مردم بایستی در راستای معرفی و شناساندن این شهرستان بیش از پیش تلاش نمایند.» در نظر بگیرید اگر چنین رویدادی در یکی دیگر از شهرهای استان ما روی داده بود، آیا آنان نیز مانند ما با این امر برخورد می‌کردند؟ 3 – این روز می‌تواند فرصتی باشد تا در کنار آن سایر قابلیت‌ها و توانمندی‌های قاینات نیز معرفی و تبیین گردد. البته همان‌گونه که ذکر شد، همه این‌ها در صورتی محقق می‌گردد که همه ما به نکاتی که در ابتدای این مطلب بدان اشاره شد، دقت کنیم و از آفت‌هایی که می‌تواند گرامیداشت این رویداد را کارکرد اصلی و مفید خود دور سازد، پرهیز کنیم.

تاريخ 13 دسامبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.