هفته نامه طنین قائنات -> بازیافت و تفکیک زباله از مبدأ خوب یا بد…
جدیدترین
تبلیغ در طنینdm-SLRP بازیافت و تفکیک زباله از مبدأ خوب یا بد...

بازیافت به معنی استفاده از مواد مصرف شده برای تولید و ساخت مجدد همان کالا یا کالای قابل استفاده دیگر است. ساخت کاغذ تازه از کاغذهای باطله می‌تواند نتیجه بازیافت باشد.بازیافت زباله‌ها سه فایده مهم برای محیط زیست دارد. ما به کمک بازیافت زباله در مصرف منابع طبیعی صرفه‌جویی کرده‌ایم زیرا به جای استفاده از مواد خام برای تولید محصولات نو، از مواد بازیافتی استفاده می‌کنیم. یکی دیگر از فواید بازیافت، صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. البته برای بازیافت مواد زاید هم نیاز به مقداری انرژی است اما انرژی لازم برای بازیافت زباله خیلی کمتر از انرژی مورد نیاز برای تولید محصولات جدید از مواد خام است. برای مثال ساختن آلومینیوم از آلومینیوم بازیافت شده ۹۰ درصد

انرژی کمتر از ساختن آن از سنگ معدن نیاز دارد. سومین فایده بازیافت نیاز به فضای کمتر برای دفن زباله‌هاست.

•چند نوع پسماند داریم؟
انواع پسماندها با استفاده از دو طبقه‌بندی بررسی می‌شوند. طبقه‌بندی اول، شامل پسماندهای تر یا آلی یا ارگانیک یا فسادپذیر پسماندهای خشک (قابل بازیافت)یا غیرآلی یا غیرارگانیک یا غیرفسادپذیر و پسماندهای خطرناک و ویژه می‌شود.
نوع دیگر طبقه بندی پسماندها نیز پسماندهای خانگی، پسماندهای بیمارستانی، پسماندهای تجاری، پسماندهای خطرناک، پسماندهای صنعتی، پسماندهای خاک و نخاله ساختمانی پسماندهای خیابانی، پسماندهای پارکها، فضای سبز و گورستان‌ها را در بر می‌گیرد.

•چگونه باید زباله را تفکیک کرد؟
در قدم اول برای بازیافت زباله‌ها باید مواد قابل تجزیه مثل پسمانده‌های آشپزخانه و مواد غذایی را از سایر زباله‌ها جدا کرده و سعی شود فقط این مواد را در کیسه زباله ریخته و زمان جمع آوری زباله تر به ماشین شهرداری تحویل داد. این مواد را به نوعی کود به نام کمپوست هم تبدیل می‌کنند و برای اصلاح خاک و جبران مواد غذایی از دست رفته از آن استفاده می‌کنند. در مرحله بعد باید مواد قابل بازیافت را از زباله‌ها جدا کنیم. کاغذ،کارتن، پلاستیک، نایلون، انواع فلزات و…از بهترین مواد برای بازیافت هستند.

•آیا در شهر قاین بازیافت انجام می‌شود ؟

از ابتدای سال 95 شهرداری و شورای اسلامی شهر قاین توسط شرکت بازیافت نگین قاینات شروع به اجرای طرح تفکیک زباله از مبداء در سطح شهرکردند.
ابتدا با نصب بنر وپارچه، توزیع تراکت در منازل هر منطقه اطلاع‌رسانی گردید. سپس ماشین بازیافت جهت جمع‌آوری با توزیع پلاستیک مخصوص(سبز و آبی) و آژیر در محلات اقدام به جمع آوری مواد بازیافتی می‌کند. در طی اجرای این طرح کلاس‌های آموزشی ویژه مدارس، مربیان، کارکنان ادارات و نیروهای خدماتی برگزار گردید. این طرح در حال حاضر طبق برنامه زیر در برخی مناطق اجرا می‌گردد:
سه شنبه‌های هر هفته از ساعت 8 صبح(به جز تعطیلات رسمی):شهرک‌های آزادگان و شهرداری چهارشنبه‌های هر هفته از ساعت 8 صبح(به جز تعطیلات رسمی):شهرک‌های بهداری، امیریه، آماده‌سازی، فاز4، فاز5، زعفرانیه، بهکوی

• سایر قسمت‌های سطح شهر اگر مواد بازیافتی داشتند چیکارکنند؟
شهروندان عزیز که منازل‌شان در محدوده‌های ذکر شده نیست می‌توانند با مراجعه به ایستگاه شماره یک بازیافت مواد بازیافتی منزل و محل کارشان را تحویل دهند و در ازای آن پلاستیک زباله، نمک، لوازم التحریر و.. دریافت نمایند.

• آدرس اولین ایستگاه بازیافت شهر قاین:

شهرک زعفرانیه(فاز3) بلوار فرهنگ، جنب مسجد فاطمه الزهرا(س)- همه روزه صبح و عصر(به جز جمعه ها و تعطیلات رسمی )
کلیه مدارس، مهدهای کودک، ادارت، بانک‌ها و نهادها علاوه بر انتقال مواد بازیافتی به ایستگاه می‌توانند با شماره شرکت تماس بگیرند.

• چند توصیه به شما شهروند گرامی…؟
1 -برای هر چه بهتر اجرا شدن طرح تفکیک زباله از مبداء با ما همکاری کنید.
2 -هنگام مشاهده ماشین‌های غیر مجاز جمع‌آوری زباله در سطح شهر و محله‌یتان، اشخاص در حال جدا کردن مواد بازیافتی سر

سطل‌های زباله با ما تماس بگیرید.
3 -کمبودها و کاستی‌های ابتدای طرح را به حساب کسب تجربه بگذارید و با ارئه پیشنهادات سازنده خود ما را یاری کنید.

• و اما خبرهای خوب…؟
– با همکاری شما شهروندان عزیز و حمایت مسئولین این طرح به تمام نقاط سطح شهر گسترش خواهد یافت.
– تعداد ایستگاه‌های بازیافت سطح شهر نیز افزایش پیدا می‌کند.
– قرعه‌کشی و کارت جایزه برای شهروندان فعال در تفکیک زباله عملی خواهد شد.

• چگونه با ما در ارتباط باشید؟
09358347490 شرکت بازیافت نگین قاینات
32522081 حوزه خدمات شهری شهرداری قاین
137 روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر قاین
@bazyaftneghin کانال ارتباطی تله‌گرام
bazyaft-neghin.ghayenat اینستاگرام,

تاريخ 7 دسامبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.