هفته نامه طنین قائنات -> چرا پنجره‌های هواپیما دایره‌‌ای شکل هستند؟
جدیدترین
تبلیغ در طنینdm-IDJY چرا پنجره‌های هواپیما دایره‌‌ای شکل هستند؟

شیشه‌های محدب پنجره که فاقد هر گونه نقطه کانونی هستند، قادرند فشار وارده را توزیع کرده و احتمال ترک‌خوردگی و یا شکستگی شیشه را به حداقل برسانند.
پس از گذشت سالیان دراز و ایجاد پیشرفت‌های چشم‌گیر در رشته مهندسی هوا فضا، از زمان تجربه اولین پرواز انسان با گلایدرهای بدون قدرت، تا تجربه مسافرت‌ با هواپیماهای غول‌پیکری که توانایی جابه‌جایی هم‌زمان صدها مسافر و بارهای‌شان را نیز دارند، بشر به طور مداوم برای افزایش کارایی و بهبود آیرودینامیک هواپیماها تلاش کرده و همین امر معجزه‌ پروازی ایمن را به ما هدیه داده است.
در طراحی اولیه هواپیماها از پنجره‌های مربعی شکل استفاده می‌شد و این نوع پنجره‌ها در آن زمان رواج بسیاری داشت. اما با این وجود، چرا انسان مجبور شد تا این مدل پنجره که نسل‌های پی‌درپی در ساخت‌و‌ساز منازل و خودروها کارایی داشته است را تغییر دهد؟ زمانی که هواپیمای تجاری در دهه ۱۹۵۰ روی کار آمد، قابلیت‌های فراوانی در آن گنجانده شد.
این هواپیما نسبت به مدل‌های پیشین خود، قادر بود تا در سرعت بیشتر و ارتفاعات بالاتری پرواز کند. اما دو هواپیما از این نوع به طور غیرمنتظره‌ای در حین پرواز در هوا از هم پاشیده شدند و به‌معنای واقعی کلمه اجزای آن متلاشی شد. به‌راستی دلیل این حادثه چه می‌توانست باشد؟ بله، دلیل آن استفاده از همان پنجره‌های چهارگوش بود.
گوشه‌های تیز این نوع پنجره، نقاطی هستند که به طور طبیعی تمرکز فشار را در خود گنجانده و اعمال چنین فشاری موجب تضعیف بیشتر آن‌ها می‌شود. وقتی که چنین پنجره‌هایی مکرراً در معرض فشار قرار می‌گیرند، چهارگوشه‌ تیز موجود در آن، موجب بروز چنین فاجعه‌ای می‌شود.
از سوی دیگر، شیشه‌های محدب پنجره که فاقد هر گونه نقطه کانونی هستند، قادرند فشار وارده را توزیع کرده و احتمال ترک‌خوردگی و یا شکستگی شیشه را به حداقل برسانند. علاوه بر این، به طور کلی اشکال مدور قوی‌تر بوده و در برابر تغییر شکل مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند، و بدین ترتیب به خوبی تغییرات شدید فشار درون و بیرون هواپیما را متحمل می‌شوند.
به همین دلیل نصب پنجره‌های دایره‌ای شکل موجب شد تا مسافران هواپیما به‌راحتی بتوانند در ارتفاع تقریبی ۳۵۰۰۰ فوتی از پنجره هواپیما به بیرون نگاه کنند و یک چشم‌انداز کاملاً جدید را تجربه کنند.,

تاريخ 23 نوامبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.