هفته نامه طنین قائنات -> بررسی وضعیت بیمارستان دوم قاین مناقشـه 215
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-MW5J بررسی وضعیت بیمارستان دوم قاین مناقشـه 215

یکی از مهمترین مسائل خبرساز که در هفته گذشته در قاینات رخ داد، مباحث مربوط به احداث بیمارستان دوم قاین و حواشی مربوط به آن بود. در این یادداشت نگاهی به این مباحث و اخبار مربوط به آن شده است.

• حساسیت مباحث بهداشت و درمان در قاینات و اعلام احدث بیمارستان دوم قاین از سوی هروی:
مباحث مربوط به بهداشت و درمان و مسائلی که به بحث پزشکی و سلامت ارتباط دارد، همواره در قاینات از اهمیت خاصی برخوردار بوده است و مردم با دقت و حساسیت، اخبار و مسائل مربوط به آن را پیگیری و رصد می‌کنند. این مسائل همواره پتانسیل و امکان به‌پاکردن حاشیه و جنجال در قاینات را داشته است که موارد متعددی از این امر را در طول این سال‌ها می‌توان مثال زد که شاید آخرین آن، مسائل و حاشیه‌هایی بود که در جریان سفر وزیر بهداشت و درمان به قاین رخ داد که همه در جریان کم و کیف آن هستیم.

یکی از خواسته‌های دیرینه یا بهتر بگوییم آروزهای مردم قاینات، حل مشکلات عدیده و دردهای کهنه و مزمن در این رابطه بوده است و در این راستا یکی از خواسته‌ها و مطالبات اصلی، توسعه بیمارستان فعلی قاین و در کنار آن احداث بیمارستانی مجهزتر بوده است. در سال 94 خبری مبنی بر احداث بیمارستان دوم قاین که به بیمارستان ابوالمفاخر نام‌گذاری شد از سوی نماینده قبلی قاینات، دکتر هروی، اعلام شد و همان زمان نیز هروی خبر قرارگرفتن در جزء طرح‌هایی که امکان استفاده از بودجه‌ها و امکانات ماده 215 را دارند، را اعلام نمود. البته از آن زمان تاکنون به‌دلایلی که بسیاری از آن آگاه هستیم اجرای این پروژه با افت و خیزهایی روبرو شد. که ظاهراً این دلایل بیشتر مربوط به مکان‌یابی و تعیین محل احداث این بیمارستان بوده است.

• فلاحتی: اين بيمارستان(بیمارستان دوم قاین) هنوز در کميسيون ماده 215 قرارنگرفته است:
در هفته گذشته آقای فلاحتی نماینده قاینات و زیرکوه در سخنانی در مسجد جامع قاین اشاره‌ای به مشکلات بخش بهداشت و درمان قاینات و پیگیری‌ها و اقداماتی که در راستای رفع این مشکلات در طول چند ماه گذشته انجام داده است، نمود و از جمله در بخشی از سخنان خود مورد بیمارستان دوم قاین یا همان بیمارستان ابوالمفاخر گفت: « اين بيمارستان هنوز در کميسيون ماده 215 قرارنگرفته است و فقط مجوز داده شده است، اما مجوز تنها کافي نيست و پيگير اين موضوع نيز هستيم که ماده 215را بگيرد.»

• انتقاد شدید یک سایت خبری از هروی و فرماندار:
به‌دنبال این سخنان، یکی از سایت‌های خبری استان که در طول سال‌های گذشته از منتقدان جدی هروی بوده است و همواره به بهانه کوچکترین اقدام و یا سخن هروی، وی را آماج انتقادات و… خود قرار می‌داده است و از هر فرصتی برای به چالش‌کشیدن وی بهره می‌برد و در کنار آن در طول سال‌های اخیر همواره کهن‌ترابی، فرماندار قاینات را نیز به همین طریق مورد انتقاد و… قرار داده است؛ این امر را دستمایه‌ای برای انتقاد شدید علیه هروی و کهن‌ترابی قرار داد. که البته این امر با توجه به رویکرد این سایت خبری، زیاد تعجب‌برانگیز نیست. جالب این‌که در مقایسه با سایر نمایندگان قبلی و فعلی استان و نیز فرمانداران حال و گذشته استان و قاینات، این سایت بیشترین و بالاترین و مستمرترین انتقادات و… را فقط علیه هروی و کهن‌ترابی قرار داده است و سعی نموده است هربار به بهانه‌ای و با دستمایه قراردادن هر موضوعی و ربط‌دادن آن به هروی و کهن‌ترابی در راستای این هدف خویش قدم بردارد.

در این رابطه نیز همان‌گونه که اشاره شد و انتظار می‌رفت، این سایت خبری باتوجه به این سخنان آقای فلاحتی، فرصت را برای انتقاد از هروی و فرماندار مغتنم شمرد و در مطلبی با عنوان «بادکنک وعده‌های توخالی هروی و کهن‌ترابی در خصوص بیمارستان دوم قاین؛ ترکید» پس از بیان شرحی از تاریخچه و صحبت‌ها و اقدامات صورت گرفته در راستای احداث این بیمارستان، البته مطابق نظر و سلیقه خویش، تمام اقدامات صورت گرفته از جانب هروی را در راستای احداث بیمارستان را « وعده‌های رنگین و فریبنده هروی و کهن‌ترابی» و نیز « وعده‌های توخالی برای رأی آوری در انتخابات» و « کسب افتخار برای دوران نمایندگی از جانب هروی» جلوه دهد و بدین ترتیب عملاً  اقدامات هروی را برای احداث بیمارستان دوم قاین را به زیر سؤال برد و البته و در پایان با لحنی دلسوزانه برای مردم قاین! با اشاره به مشکلات بهداشت و درمانی قاینات، بیان نموده است که « حال مردم محروم مانده‌اند و وعده‌های دروغین عده‌ای برای سوارشدن در ایام انتخابات و گزارش عملکردسازی برای خود.» که البته لحن دلسوزانه این سایت مرکز استان و این دلسوزی این سایت برای مردم قاینات نیز از نکات جالب و نغز است که امیدواریم این نگرانی و دلواپسی شامل سایر مشکلات و مسائل و چالش‌های قاینات که نمی‌تواند آن‌ها را به هروی یا فرماندار ربط دهد، نیز گردد.

• بررسی چند نامه در مورد قرار گرفتن بیمارستان قاین ذیل ماده 215 قانون برنامه پنجم توسعه:
به هر حال چنین موضوعی با این اهمیت و باتوجه به حساسیت مباحث بهداشت و درمان در قاینات در کنار وضعیت سیاسی- اجتماعی قاینات و البته فضای به شدت سیاست‌زده قاینات که همه از آن آگاه هستیم، دستمایه‌ای برای برخی مناقشات و جنجال‌های پیدا و پنهان شد که قسمتی از آن در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بازتاب یافت. در این میان، انتشار برخی نامه‌ها در مورد روند احداث این بیمارستان و از جمله قرارگرفتن در ذیل ماده 215 قانون برنامه پنجم توسعه نیز جالب توجه بود.

در یکی از این نامه‌ها که به امضای محمدرضا شعبانی دبیر کمیسیون ماده 215 قانون برنامه پنجم توسعه رسیده است، در مورد احداث این بیمارستان با اشاره به مطالعات این طرح در طی سال 92 و اتمام مطالعات در سال 93 اشاره شده است که این طرح باید در سال 94 آغاز و در طی سه سال انجام شود (که به ترتیب در سال اول 40 درصد و در طی دو سال بعد هر سال 30 درصد پروژه آماده گردد) تا این پروژه  در سال 96 به اتمام رسیده و در سال 97 بهره‌برداری برسد. در این نامه کل بودجه اختصاص داده شده به بیمارستان دوم قاین 288000 میلیون ریال از محل منابع عمومی ذکر شده است. این نامه به‌خوبی نشان می دهد که بر خلاف آن چه مطرح شده است، این بیمارستان از همان ابتدا ذیل ماده 215 قرار گرفته است.,, , ,

تاريخ 15 نوامبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.