هفته نامه طنین قائنات -> بررسی وضعیت سیاسی اجتماعی قاینات در گفتگو با فرماندار مردم به شایعات توجه نکنند هدف مخالفان ناامیـد کردن مردم است
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-OJ2Z بررسی وضعیت سیاسی اجتماعی قاینات در گفتگو با فرماندار مردم به شایعات توجه نکنند  هدف مخالفان ناامیـد کردن مردم است

در هفته‌های اخیر حجم حملات و انتقادات و هجمه‌ها به فرماندار قاینات از سوی برخی افراد، محافل و جریان‌های خاص به بهانه‌های مختلف افزایش یافته است و به‌راحتی می‌توان فهمید که جریانی به‌صورت کاملاً هدفمند و آگاهانه و البته با برنامه‌ریزی خاص قصد دارد تا وضعیتی را پدید آورد تا کهن‌ترابی یا خود زیر فشار حملات و انتقادات از فرمانداری قاینات، کناره‌گیری کند و اصطلاحاً عطای آن را به لقایش ببخشد و یا این‌که زمینه‌ای برکناری وی را فراهم آورد.

در هفته‌های اخیر این انتقادات و حملات سازمان یافته شدت بیشتر و دامنه وسیع‌تری یافته است. به‌گونه‌ای که کهن‌ترابی در جلسه کارگروه کارگروه سلامت و امنيت غذايي شهرستان با تأکید برامنیت بهداشتی ودرمانی مردم گفت: بهداشت روان و اهمیت روانی جامعه بسیار مهم است.شهرستان قاینات فضای تخریبی بالایی دارد و برخی نمی‌خواهند که مدیران بهداشت روانی داشته باشند. شهرستان ما شهری سیاست زده و بافضای تخریبی بالاست وعلی‌رغم این که مدیران ما با همه کمبودهای اعتباری، برای ارتقا شهرستان تلاش می‌کنند و بین شورای اداری و مدیران اتحاد برقرار است و مدیران به‌خوبی کار می‌کنند، اما برخی هماهنگی بین مدیران را نمی‌خواهند وخواهش ما این است این افراد قدردان این مدیران باشند و ذهن آن‌ها را آشفته نکنند. وی افزود: بهتر است این افراد به مدیران کمک کنند نه این‌که به‌دنبال ایجاد مشکلی برای مدیران باشند. کهن‌ترابی گفت: حداقل کاری که می‌توانیم داشته باشیم این است که دلسوز شهر خود باشیم ونگذاریم نظام شهری ما ضربه بخورد.

البته این حجم از حملات و انتقادات نسبت به وی تازگی ندارد و از ابتدای شروع به کار وی به عنوان فرماندار قاینات، وی همواره زیر شدیدترین انتقادات از جانب مخالفین دولت بوده است. از تعویض دکور اتاق، انجام ده‌گردشی، تعویض برخی مدیران تا هر موضوع کوچک و بزرگ دیگری بهانه‌ای بوده است تا عده‌ای هر نوع حمله و هجمه‌ای را علیه وی و دولت انجام دهند و سعی کنند با ایجاد دغدغه و اضطراب فکری برای وی و دیگر مدیران و متشنج‌نمودن فضای شهرستان عملاً وی را از انجام وظایفش بازدارند. اما نکته جالب این‌که در میان فرمانداران قبلی و کنونی استان این حجم از حملات و هجمه‌ها به نوعی فقط گریبانگیر وی بوده است. البته با کمی دقت و بررسی می‌توان دریافت که علت بیشتر هجمه‌ها و حملات به جهت پایبندی وی به گفتمان دولت و سعی در اجرا و پیاده‌سازی آن و سایر برنامه‌های دولت تدبیر و امید در شهرستان است و این که وی سعی نکرده است به مانند برخی هم‌تایان دیگر در سطح استان و یا کشور به نوعی در مقابل مخالفان دولت کوتاه بیاید و به مخالفان دولت امتیاز و عرصه را برای اقدمات آنان خالی کند.
در هر صورت این‌ها همه بهانه ای شد تا با کهن‌ترابی در مورد این مسائل گفتگویی داشته باشیم و پاسخ‌ها و تحلیل‌های وی در مورد این مسائل آگاه شویم.

در هفته‌های اخیر دربرخی محافل و از سوی عده‌ای، بحث کناررفتن شما از فرمانداری قاینات مطرح شده است، این موضوع تا چه حد صحت دارد؟
با توجه به سیاست زده‌بودن شهرستان قاینات که مشکلی قدیمی است؛ عمدتاً یک جناح سیاسی خاص در کشاکش بازی‌های سیاسی خویش برخی مسائل را مطرح می‌کند که با واقعیت فاصله زیادی دارد. این‌که بروم یا بمانم براساس سلسله مراتب، قانون و با تشخیص و تصمیم شخص استاندار محترم است و فرآیند خاص خودش را دارد. برخی از افراد که مسئولیت خاصی ندارند و منافع آن‌ها به خطر افتاده است، مدت‌هاست که موضوع رفتن من را مطرح می‌کنند که این فقط آرزوی آنان است. از روز اول انتصاب من این افراد به‌دنبال رفتن من بوده و هستند و شایعات زیادی را در جهت تشویش اذهان عمومی و تخریب جایگاه حقوقی نماینده عالی دولت انجام دادند. درخواست من هم از مردم قاینات این است که از امروز تا روز انتخابات به شایعاتی که در فضای مجازی و محافل عمومی مطرح می‌شود، توجه نکنند، چون این شایعات براساس برنامه برخی مخالفان دولت در راستای تخریب دولت تدبیر و امید و ایجاد جو ناامیدی در میان مردم است، این افراد دوست ندارند که امید و نشاط و آرامش را در جامعه ببینند  و منافع آنان در ناآرامی، اضطراب و تشویش اذهان شهروندان است.

در هفته‌های اخیر دامنه حملات و انتقادات مخالفین دولت در برخی رسانه‌های استانی علیه شما به بهانه‌های مختلف شدیدتر شده است، تحلیل شما از علت این امر چیست؟
بله همین‌طور است، اخیراً برخی رسانه‌های استان که از ایجاد وحدت در بین جریان‌های همفکر شهرستان دچار اضطراب شده‌اند، به‌ویژه یک رسانه خاص استانی، دقیقاً از زمانی که بحث ائتلاف و وحدت میان برخی جریانات همفکر و همسو و حامی دولت مطرح شد، حملات و تخریب‌های این سایت خاص استانی آغاز شد.

شما همواره بر وحدت در شهرستان تأکید بسیاری داشته‌اید، در شرایط حاضر چه تحلیل و توصیه‌ای برای حفظ وحدت در شهرستان دارید؟
قاینات برای توسعه و پیشرفت نیاز به وحدت و اجماع تمامی جناح‌های سیاسی، دلسوزان، معتمدین و نخبگان دارد. وحدت مردم خیر و برکت برای جامعه دربردارد و موجب اقتدار و دست‌یابی به توسعه پایدار می‌گردد. بی‌شک فتنه‌انگیزی و ایجاد اختلاف، موجبات عقب‌ماندگی و از بین رفتن خیر و برکت در جامعه می‌گردد. متأسفانه برخی افراد که در گذشته همواره از اختلاف‌افکنی بین گروه‌های سیاسی و آحاد جامعه و حتی در بین مدیران سود برده و منافع‌شان بدین طریق حاصل می‌شد در آستانه انتخابات تحرکاتی کاملاً هدفدار و مشخص را برای ایجاد اختلاف و از بین‌بردن ثبات شهرستان شروع کرده‌اند. ما در شهرستان قاینات برای این‌که بتوانیم فرآیند توسعه را به‌خوبی طی نماییم، نیاز به ثبات سیاسی، اجتماعی، وجود آرامش روانی در بین مردم، انسجام در بین تمامی گروه‌ها و احزاب، به‌ویژه همفکران داریم. آن چه مسلم است،  در سایه این وحدت و انسجام بسیاری از دستاوردهای مثبتی که در طی چهار سال گذشته به‌دست آمده است، همچنان حفظ خواهد شد و در کنار آن دستاوردهای جدیدی نیز کسب خواهیم کرد.

در مورد برخی مطالب و اخبار برخی سایت‌ها در مورد استخدام همسر شما در دانشکده فنی که موجب برخی انتقادات از سوی برخی محافل علیه شما گردیده است، چه توضیحی دارید؟
برخی افراد که خود را دیندار و ولایتمدار می‌دانند و داعیه تقوی و دینداری‌شان گوش فلک را کَر کرده است، به‌راحتی با آبروی افراد بازی می‌کنند و هتک حرمت افراد و شهروندان برای آنان مثل آب‌خوردن است.
همسر بنده نه در جایی استخدام شده است و هیچ ارتباط رسمی و اداری با دانشکده فنی و حرفه‌ای ندارد. در سال گذشته توانستیم مجوز تأسیس آموزشکده خواهران را بگیریم. این دانشکده از مهرماه جاری در دو رشته پذیرش دانشجو داشته است و از سویی باتوجه به این‌که دانشگاه فنی حرفه‌ای هیچ‌گونه مجوزی برای استخدام به این آموزشکده نداده بود، در زمان ثبت‌نام دانشجویان، بنا به تقاضای ریاست آموزشکده، همسر اینجانب به مدت یک هفته برای ثبت‌نام خواهران با این آموزشکده همکاری داوطلبانه داشت. از طرفی همسر بنده باتوجه به رشته تحصیلی‌شان در مرکز مشاوره خصوصی فعالیت دارد و با توجه به این امر همکاری داوطلبانه‌ای با خوابگاه خیریه ام الائمه شهرستان که وابسته به یکی از مؤسسات خیریه مشهد است، داردکه دانشجویان مرکز دارالقرآن و بخشی از دانشجویان آموزشکده خواهران نیز، در آنجا هستند و وی داوطلبانه همکاری دارد و ضمن آن‌که این خوابگاه هیچ رابطه اداری با دولت ندارد و همسر بنده نیز هیچ‌گونه حقوقی را از این بابت دریافت نمی‌نمایم. لازم است برخی از سایت‌ها که خود را مؤمن به انقلاب و ولایت می‌دانند، قبل از درج هرگونه خبری، تحقیقات کافی را انجام دهند و برای تخریب دیگران به هر ابزار غیرشرعی متوسل نشوند.

اخیراً از سوی برخی افراد و جناح‌های سیاسی شهرستان، انتقاداتی نسبت به عملکرد مدیران شهرستان مطرح می‌شود به نظر شما این انتقادات تا چه حد صحت دارد؟
مدیران دولت تدبیر و امید با توجه به اهداف و سیاست‌های دولت مبنی بر توجه به تمامی اقشار جامعه به‌ویژه اقشار محروم و رسیدگی و توجه به تمامی اقشار جامعه و رسیدگی به معیشت مردم فعالیت دارند. اغلب مدیران هم همراهی خوبی با دولت تدبیر و امید دارند و به‌رغم همه مشکلات و موانع از جمله خشکسالی‌های 18 ساله و کمبود اعتبارات و بودجه، توانسته‌اند اهداف سازمانی خویش را به‌خوبی محقق سازند. باید توجه داشته باشیم که خشکسالی 18 ساله زنجیره‌ای از مشکلات را برای مردم به‌ویژه روستاییان محترم به وجودآورده است.
وجه غالب تولید و معیشت مردم شهرستان، کشاورزی و دامپروری است و این امر بر مبنای آب استوار است که باتوجه به خشک‌شدن قنوات و چاه‌ها طبعاً معیشت مردم دچار مشکل شده است و موجب بیکاری در مناطق روستایی را فراهم کرده است. اما با وجود تمام این مشکلات در بخش خدمات روستایی به‌ویژه آب شرب و کشاورزی، در سال جاری بیشترین اعتبار را در شهرستان تخصیص داده‌ایم و مدیران در حوزه آبفاروستایی، جهاد کشاورزی و امور‌آب، تلاش مضاعفی را برای حل مشکلات در طی سال گذشته داشتند. به‌طوری‌که از 10 پروژه بزرگ آب و فاضلاب روستایی استان، 5 پروژه در قاینات در حال اجرا است که اغلب تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین بیشترین پروژه آبیاری نوین و کانال‌کشی و لوله‌گذاری که بعضاً از اعتبارات سفر ریاست جمهوری تأمین شده است در قاینات انجام گرفته است. باید توجه داشته باشیم خط قرمز قانون است و قانون فصل‌الخطاب برای مدیران شهرستان است و حوزه فعالیت هر مدیر توسط قانون مشخص شده است و هر یک از مدیران در چارچوب قانون به وظایف خود عمل می‌کنند. مدیران اجرایی در مقام اجرا، نمایندگان در مقام قانون‌گذاری و قانون محور نظارت و ارزیابی مدیران را نیز مشخص نموده است.

در سال‌آینده در کنار انتخابات حساس ریاست جمهوری، انتخابات مهم شوراها را در پیش داریم، نظر شما در رابطه با این انتخابات چیست؟
در قانون اساسی جایگاه شورا با عنایت به نقش و حضور مردم پررنگ شده است و در نظام مردم سالاری دینی مردم باید مشارکت و حضور جدی داشته باشند. شوراها و نیز قانون شوراها بر اساس جلب مشارکت هر چه بیشتر مردم در توسعه همه‌جانبه شهرهای خودشان تدوین شده است.
شوراها با رأی مردم تشکیل می‌شود و تجلی اراده مردم برای به‌دست گرفتن امور محلی خودشان است. اگر شوراها بتوانند مشارکت تمامی شهروندان را در تمامی حوزه‌ها از جمله فرهنگی، عمرانی و اجتماعی جلب کنند و از همه ظرفیت‌های موجود در شهر استفاده کنند، بار بزرگی را از روی دوش دولت برداشته و می‌توانند در مسیر مشارکت عموم مردم، گام‌های بسیار خوبی را بردارند. باتوجه به جایگاه شوراها در حل مشکلات و خدمت‌رسانی به مردم، ورود به برخی موضوعات که چالش‌های سیاسی و جناحی را به‌دنبال دارد، جایگاه شورا را متزلزل می‌نماید. اگر شوراها آن‌چنان که قانون مشخص کرده است، بتوانند از همه ظرفیت‌های موجود شهر استفاده کنند و شهروندان نیز برای هرگونه همکاری و مشارکت و همیاری با شهرداری تشویق شوند، قطعاً این فرآیند به توسعه پایدار شهری خواهد انجامید. نباید اعضای شورا برخی منافع سیاسی و یا منافع شخصی را در تصمیمات و یا اقداماتی که انجام می دهند، دخالت دهند و وحدت و انسجام شورای شهر نباید از بین برود.
اختلاف‌نظر و تضارب آرا برای ارتقای سطح کمی و کیفی فعالیت‌ها لازم است و امید دارم شورای شهر قاین در مدت باقیمانده از تمام ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود در شهر برای خدمت‌رسانی به مردم و انجام وظیفه قانونی خود کمال استفاده را بنماید. قطعاً شهروندان فضیلت‌مند قاین نیز از هرگونه همکاری دریغ نخواهند کرد. جلب اعتماد مردم بزرگترین پشتوانه شوراهاست که در صورت تحقق آن، فرآیند توسعه شهری به سهولت انجام خواهد شد.

در هفته‌ها و روزهای اخیر شاهد برخی انتقادات یا بهتر بگوییم هجمه‌ها علیه امام جمعه محترم قاین آیت ا…اصفهانی هستیم به نظر شما علت این امر چیست؟
آیت ا… اصفهانی امام جمعه قاین منصوب حضرت امام خمینی(ره) هستند و از ابتدای انقلاب در راستای تحقق اهداف انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی نهایت تلاش خویش را به‌کار گرفته‌اند. ایشان همواره حامی مدیران شهرستان در راستای حل مشکلات مردم و خدمت‌رسانی به مردم بوده‌اند و در راستای ایجاد وحدت میان مدیران شهرستان و برقراری آرامش و ثبات در جامعه و حل مشکلات شهروندان از هیچ‌گونه کمکی دریغ نورزیده‌اند. آیت‌ا… اصفهانی عمود خیمه انقلاب در شهرستان بوده و خواهند بود و شایعات و صحبت‌هایی  که اخیراً از سوی برخی افراد خاص مطرح شده است در راستای خط همان‌هایی است که منافع‌شان در ایجاد تفرقه و اختلاف و ناامیدی در جامعه است. از ابتدای روی کارآمدن دولت تدبیر و امید ایشان بیشترین همراهی را با دولت داشته‌اند که جا دارد من در همین‌جا از طرف خودم و شورای اداری شهرستان، نهایت سپاس را از ایشان داشته باشم.

یکی از انتقاداتی که همواره نسبت به دولت تدبیر و امید مطرح است این است که دولت نتوانسته است به وعده‌هایش تحقق ببخشد، به نظر شما این تا چه حد صحت دارد؟
مهمترین شعار دولت، دمیدن روح امید در جامعه بوده است و همین امید و نشاط در جامعه رونق اقتصادی و توجه به زیرساخت‌ها و تحرک اجتماعی را به‌دنبال داشته است. در قاینات در سه سال گذشته به اندازه تمام 8 سال قبل در زمینه پروژه‌های شهری و روستایی کار صورت گرفته است. به‌عنوان مثال در حوزه عمران روستایی بودجه‌ای که دولت به روستاها تخصیص داده است هر سال رشد دو برابری داشته است و شاهد کارهای عمرانی فراوانی در روستاها بوده‌ایم یا شهرک صنعتی قاین که در اثر سیاست‌های غلط دولت قبل در آستانه تعطیلی قرار داشت، به‌تدریج در حال احیا است؛ که می‌توان به چندین پروژه از جمله کارخانه نورد فولاد(بخش خصوصی) و برخی دیگر پروژه‌ها اشاره کرد. بخش قابل توجهی از پروژه‌هایی که در دولت قبل کلنگ‌زنی شده بود و به‌دلیل مشکلات از جمله تحریم‌های 12 ساله راکد مانده بود در این دولت پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است. در حوزه گردشگری، اعتبارات شهرستان رشد قابل توجهی داشته است یا در حوزه راه‌سازی و یا سایر پروژه‌های زیرساختی که شهروندان عزیز با نگاهی به حوزه‌های راهسازی، ساماندهی ورودی‌های قاین، منطقه نمونه گردشگری، کتابخانه مرکزی و… به میزان پیشرفت وعده‌های دولت در شهرستان پی می‌برند.,, ,

تاريخ 8 نوامبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.