هفته نامه طنین قائنات -> چه زمانی ورزش کنیم؟
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-JBME چه زمانی ورزش کنیم؟

تأثیرات ورزش‌کردن بر سلامتی و بهبود کیفیت زندگی، موضوع جدیدی نیست؛ اما زمان مطلوبی برای افزایش تأثیرگذاری آن وجود دارد. محققان دانشگاه «نورت وسترن» در یک آزمایش جدید به مطالعه سلول‌های ماهیچه موش‌های آزمایشگاهی و بررسی ساعت زیستی بدن آن‌ها پرداختند. در آزمایش‌های ابتداییِ‌ آن‌ها در مختل‌کردن ساعت زیستی، توانایی سلولی برای سوزاندن سوخت‌های بدن نظیر مواد قندی و چربی به‌طور ژنتیکی در واکنش به غلظت پایین اکسیژن متوقف شد. سپس آنان دریافتند که سلول‌های بدنِ موش‌ها در ابتدایی‌ترین ساعاتی که این حیوانات به‌طور طبیعی بیدار هستند، مواد سوختی بدن به بهترین شکل را مصرف می‌کنند. اگرچه موش‌ها حیواناتی شب‌رو هستند، اما محققان معتقدند یافته‌های آنان می‌تواند در انسان هم به‌کار گرفته شود. اکسیژن و ساعت زیستی داخل سلول‌های ماهیچه‌ای در کنار یکدیگر انرژی تولید می‌کنند و زمان ورزش‌کردن تعیین می‌کند که عملکرد آن‌ها به چه میزان با هم هماهنگ است.

دکتر «جوزف باس» نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه نورت وسترن گفت: ظرفیت سلول برای انجام مهم‌ترین عملکرد خود بسته به ساعت روز متفاوت است. زمانی که فرد ورزش سبک انجام می‌دهد، سلول‌ها برای تأمین انرژی ضروری از اکسیژن بهره می‌برند، اما هنگامی که میزان ورزش تشدید می‌شود و اکسیژن کمتری وجود داشته باشد بدن به مواد قندی و سرانجام ذخایر چربی رو می‌آورد.
این محقق هم‌چنین افزود: زمانی که ساعت زیستی را به لحاظ ژنتیکی تغییر دادیم متوجه شدیم در ماهیچه‌ها یک نوع ناهنجاری‌های جدی به وجود می‌آید. به گفته محققان هرچند نمی‌توان به ورزشکاران توصیه کرد در چه ساعتی باید ورزش کنند، اما در آینده شاید بتوان از این یافته‌ها جهت مطلوب ساختن عملکرد ماهیچه‌ها بهره برد.,, ,

تاريخ 8 نوامبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.