هفته نامه طنین قائنات -> این گیاه به داد معده شما می‌رسد
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-BM2E این گیاه به داد معده شما می‌رسد

علیرضا عباسیان متخصص طب سنتی درباره گیاه شیرین بیان اظهار داشت: شیرین‌بیان گیاهی خودرو است که در بسیاری نقاط ایران رویش دارد و در بسیاری از مراتع و کشتزارها به‌عنوان علف هرز محسوب می‌شود. وی افزود: در منابع طب سنتی ایران از این گیاه به‌عنوان «سوس» نام‌برده می‌شود و این گیاه را به‌عنوان گیاه گرم و تر معرفی کرده‌اند و کاربردهای مختلفی برای آن ذکر شده است.

این متخصص طب سنتی در مورد خواص شیرین بیان گفت: مهم‌ترین و شناخته شده‌ترین موارد مصرف شیرین‌‌بیان برای رفع مشکلات معده مانند بدهضمی‌های معده، التهابات معده، درد معده و ترش کردن است که تأثیر بسیاری دارد. وی عنوان کرد: شیرین بیان در درمان سرفه و به‌عنوان نرم‌کننده سینه و حلق هم کاربردهای مؤثری دارد. عباسیان گفت: مهم‌ترین قسمت شیرین‌بیان ریشه آن است که هم می‌توان آن را جوشاند و هم ریشه آن را پودر کرد و پودر آن را جوشاند که هنگام جوشیدن ماده سیاه رنگی از آن خارج می‌شود و به‌عنوان شربت شیرین بیان عرضه می‌شود.

وی اظهارداشت: نوع دیگری از شربت‌های شیرین‌بیان را نیز با حرارت زیاد تبدیل به رب شیرین‌بیان می‌کنند که همان خواص مثبت را بر روی معده و درمان سرفه دارد، اما به‌دلیل غلظت زیاد نباید به مقدار فراوان مصرف شود.
این متخصص طب سنتی گفت: گاهی تمام مایع شیرین‌بیان را از آن گرفته و به‌عنوان عصاره خشک آن به‌فروش می‌رسانند‌ که به شکل سنگی و بسیار محکم است که در این حالت ماندگاری آن بیشتر است.
وی بیان کرد: از عصاره شیرین‌بیان برای رفع مشکل گوشه‌کردن ناخن و دفع عفونت آن می‌توان استفاده کرد. همچنین شیرین‌بیان در برطرف کردن عفونت ادراری، زخم‌های کلیه و مثانه و درمان تب‌های طولانی مدت هم می‌توان استفاده کرد. این متخصص طب سنتی اظهار داشت: در افرادی مبتلا هپاتیت‌های مزمن و امراض ناشی از اهتباس صفرا، سیروز کبدی، نارسایی‌های شدید کلیوی، دیابت شیرین، آریتمی‌های قلبی، پرفشاری خون انقباضات و اختلالات عصبی و عضلانی و نیز زنان باردار و شیرده نباید این گیاه را مصرف کنند.
وی تأکید کرد: مصرف دخانیات به‌همراه شیرین‌بیان سبب ایجاد مسمومیت می‌شود و اینکه برخی کارخانه‌های دخانیات از شیرین‌بیان به عنوان طعم‌دهنده و خوش‌بوکننده استفاده می‌کنند، کار خطرناکی است.,, ,

تاريخ 8 نوامبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.