هفته نامه طنین قائنات -> گفتاری پیرامون اهمیت راهپیمایی اربعین ازنگاه مقام معظم رهبری بزرگترین گردهمایی عالم
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-W6A5 گفتاری پیرامون اهمیت راهپیمایی اربعین ازنگاه مقام معظم رهبری بزرگترین گردهمایی عالم

تاریخ را با بزنگاه‌های سرنوشت‌ساز آن می‌شناسند. عاشورای سال 61 هجری، یکی از آن بزنگاه‌هایی است که مسیر تاریخ و سرنوشت جامعه مسلمین را تغییر داد. خون سیدالشهدا(ع) حیاتی دوباره به کالبد امت اسلامی بخشید. انقلاب اسلامی ایران هم یکی از آن بزنگاه‌های سرنوشت‌ساز است، که کل حوادث و رخدادهای چهار دهه اخیر را تحت تأثیر خود قرار داده است. انقلابی که رئیس وقت سازمان سیا، در پاسخ به این سؤال جیمی  کارتر(رئیس جمهور ایالات متحده در زمان انقلاب ایران)که چرا با این همه آدمی که در دنیا دارید، با این همه تجهیزات فوق پیشرفته، با این همه بودجه‌ای که صرف می‌کنید، نتوانستید انقلاب مردم ایران را پیش‌بینی کنید؟ گفت: آن‌چه در ایران روی داده است یک بی‌تعریف ا ست، کامپیوترهای ما آن را نمی‌فهمند. «پیاده‌روی اربعین» هم یکی دیگر از آن بزنگاه‌های تاریخ در عصر و سال‌های اخیر است…»

آن را «بزرگترین گردهمایی عالم به حساب آوردند؛ چه کسانی؟ آن‌هایی که دارند مسائل اسلامی را رصد می‌کنند.» گرچه رسانه‌های غربی، در ابتدا سعی کردند از بازتاب عظمت این رخداد جلوگیری کنند، اما این حادثه آن‌قدر بزرگ بود که بالاخره نتوانستند از آن چشم‌پوشی کنند. سال گذشته، اینترنشنال بیزنس تایمز نوشت: بیش از 22 میلیون نفر زائر به کربلا رفته‌اند که یک رکورد محسوب می‌شود. اربعین سال گذشته 17 میلیون نفر را به عراق آورد. اربعین بزر گترین گردهمایی سالانه در دنیاست که شمار زائران آن خیلی فراتر از دو میلیون نفری است که هر ساله به حج در مکه می‌روند. بی‌بی‌سی نیز در گزارش خود با اذعان به جمعیت شگفت‌انگیز این مراسم گفت: چه برای یک باور مذهبی و چه برای اعلام یک پیام سیاسی، حضور میلیونی عزاداران در کربلا همه نگاه‌ها را به خود جلب کرده است؛ ناظرانی که ممکن است سؤال کنند پیام عاشورا که گفته شده تن ندادن به ذلت است، در زندگی امروز این عزاداران چه تأثیری گذاشته است. اما شاید این سؤال پرسیده شود که چرا پیاده‌روی اربعین می‌بایست برای «جوان مؤمن انقلابی» مهم باشد؟ پاسخ به این پرسش می‌تواند ابعاد بیشتری از عظمت و اهمیت این رخداد مهم عصر حاضر را مشخص کند.
-1 «این حرکت، حرکت عشق و ایمان است؛ هم در آن ایمان و اعتقاد قلبی و باورهای راستین، تحریک‌کننده و عمل کننده است؛ هم عشق و محبّت… ترکیبی است از عقل و عاطفه، ترکیبی است از ایمان و عشق » شاید به همین علت هم باشد که سال به سال بر جمعیت شرکت‌کنندگان در این مراسم افزوده می‌شود.

-2 بزرگترین مشکل جهان اسلام، عدم وجود وحدت بین مذاهب و فرق اسلامی است. دشمن نیز دقیقاً از همین موضوع برای ضربه‌زدن به پیکره جهان اسلام استفاده می‌کنند. حال، پیاده‌روی اربعین یکی از اتفاقاتی است که  می‌تواند عامل وحدت بین مسلمین شود. «آن‌چه امروز در درجه اوّلِ اولویت برای دنیای اسلام قرار دارد، وحدت است. ما مسلمان‌ها خیلی از هم دور شدیم … هرجا نمونه‌هایی از این اجتماع را ما مشاهده کردیم، ولو تنها، جسم‌ها در کنار هم قرار گرفتند، دیدیم انعکاس آن در دنیا مایه شرف و آبروی اسلام و مسلمین شد… در اربعین حسینی میلیون‌ها انسان در کنار هم قرار گرفتند؛ خود این حرکت عظیم یک جمعی از مسلمان‌ها – البته مخصوص شیعه نبود، سنی‌ها هم بودند – که در دنیا انعکاس پیدا کرد، عظیم کردند؛ تجلیل کردند.»
-3 حضور گسترده و بی‌نظیر نسل جوان در این مراسم، بیانگر آن است که برخلاف القای رسانه‌های غربی، نسل سوم و چهارم انقلاب اسلامی نیز هم‌چنان در مسیر دین و معنویت در حال حرکت‌اند. آن هم درست در زمان‌هایی که با انواع و اقسام تبلیغات رسانه‌ای با هدف دوری از معنویت مواجهند. تحمل سختی و سعی بر فائق‌آمدن بر مشکلات این مراسم، حاکی از آن است که نسل جوان جامعه ایران، برای امتداد فرهنگ دینی و انقلابی، عزم خود را جزم کرده ا ست.

به همین دلیل، پیاده‌روی اربعین را می‌توان یکی از جلوه‌های بروز «عزم ملی» دانست: «ملتّ ما عزم راسخ خود را هم در تحمّل برخی مشکلاتی که برای او  وجود داشت نشان داد، هم در روز 22 بهمن، در روز قدس و در راهپیمایی عظیم اربعین این عزم را، این همّت را از خود برُوز داد و نشان داد.» این‌ها همان شاخص‌های شناخت جامعه ایران است که متأسفانه سیاستمداران و رسانه‌های غربی، عمداً یا سهواً آن را نمی‌بینند، و یا بهتر بگوییم نمی‌خواهند که ببینند. بعید نیست روزگاری نه چندان دور، رئیس جمهور وقت آمریکا از رئیس سازمان سیا با عصبانیت سؤال کند که چرا با این همه نیرو و تجهیزاتی که دارید، نتوانستید عظمت این رخداد را پیش‌بینی کنید؟ و او در جواب بگوید: کامپیوترهای ما این را نمی‌فهمند.
منبع (نشریه خط حزب‌ا…- شماره57),, ,

تاريخ 8 نوامبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.