هفته نامه طنین قائنات -> به مناسبت هفته اول آبان ماه «هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها» لزوم آموزش و آشناسازی جامعه با انواع مسمومیت‌ها وخطرات ناشی از آن
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-IBDB به مناسبت هفته اول آبان ماه «هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها»  لزوم آموزش و آشناسازی جامعه با انواع مسمومیت‌ها وخطرات ناشی از آن

باتوجه به آمار بالای مسمومیت‌ها و تلفات ناشی از آن و سوءاستفاده از داروها و استفاده نابه‌جا از آن، سالانه هزینه‌های مالی و جانی زیادی را به جامعه تحمیل می‌نماید. لذا جهت کاهش مرگ و میر ناشی از داروها همه ساله هفته اول آبان ماه به‌عنوان هفته پیش‌گیری از مسمومیت‌ها نام‌گذاری می‌شود که امید است با استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود در سازمان و جامعه بتوان مرگ و میر ناشی از مسمومیت‌ها را به حداقل برسانیم. برای رسیدن به هدف کاهش مرگ‌ و میر ناشی از مسمومیت‌ها، راهکارهایی مانند تمرکز بر آموزش نحوه پیشگیری از مسمومیت در کودکان، مسمومیت ناشی از ‏داروها، سموم دفع آفات، مواد شیمیایی، سوء مصرف مواد، مسمومیت با فلزات سنگین، گیاهان سمی و گزیدگی‌ها، ‏گازها و منوکسیدکربن و ارتقای دانش جامعه درخصوص خطرات ناشی از مسمومیت‌ها و نحوه برخورد با این ‏رخداد اتخاذ می‌شود.

در سال جاری به دلیل شیوع بالای مسمومیت با داروها و اهمیت آموزش در این خصوص، تمرکز ‏بیشتری بر بحث آشناسازی جامعه با خطرات ناشی از نگهداری و مصرف صحیح داروها و خطرات و تبعات این ‏نوع مسمومیت خواهد شد. هم‌چنین مسمومیت ناشی از سرب موجود در موادمخدر که در سال جاری بروز پیدا کرد و مسمومیت ناشی از سم فسفید آلومینیوم (قرص برنج) از دیگر مواردی است که تلفات مالی و جانی بسیاری به وجود آورد.
عناوین روزهای هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها به شرح زیر اعلام شده است:
1- اول آبان ماه روز پیشگیری از بروز مسمومیت ناشی از داروها
2- دوم آبان ماه روز پيشگيري از بروز مسموميت‌ها در کودکان
3- سوم آبان ماه روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از گازها و منوکسیدکربن
4- چهارم آبان ماه روز پيشگيري از مسموميت‌هاي ناشي از موادغذايي و گياهان سمي
5- پنجم آبان ماه روز پيشگيري از بروز مسموميت با سموم دفع آفات و مواد شيميايي و شوينده خانگي
6- ششم آبان ماه روز پيشگيري از مسموميت ناشي از گزيدگي‌ها
7- هفتم آبان ماه روز پيشگيري از مسموميت ناشي از سوء مصرف موادمخدر و محرک

پیام‌های هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها به شرح ذیل به حضور خوانندگان عزیز تقدیم می‌گردد:
– شايع‌ترين علت بروز مسموميت در جهان، مصرف داروها بيش از مقادير درماني مي‌باشد.
– برای کاهش تب در کودکان، داروی استامینوفن را براساس وزن و سن کودک و با مشورت پزشک و داروساز به کودک بدهید. مقادیر بیش از حد درمانی استامینوفن می‌تواند ایجاد مسمومیت نماید.
– بهتر است داروهای بیمار افسرده و یا بیمارانی که تعادل رفتاری ندارند و یا افرادی که سابقه اقدام به خودکشی دارند را دور از دسترس ایشان قرار دهید و مراقبت دقیقی در خصوص میزان داروی مصرفی ایشان به عمل آورید.
– بر مصرف داروی افراد مسن خانواده نظارت داشته باشید، چرا که ایشان به دلایل زیر ممکن است داروی خود را به اشتباه یا به‌طور تکراری مصرف نمایند: تشابه ظاهری شکل داروها، ابتلا به فراموشی، عدم اطلاع از نام داروها، بی‌سوادی یا کم سوادی و یا خوانا نبودن مقادیر مصرفی دارو مندرج روی جعبه دارویی.
– در برخورد با فرد مسموم غیرهوشیاری که در کنارش بسته‌های داروی خورده شده وجود دارد، ضمن حفظ خونسردی خود و عدم القاء استفراغ در این فرد، بسته‌های دارویی را همراه بیمار به بیمارستان ببرید.
– كودكان زير 5 سال، پرخطرترين گروه سني از نظر بروز مسموميت هستند.
– داروهاي خود را در مقابل چشم كودكان نخوريد، چرا كه كودكان از رفتار بزرگسالان تقليد مي‌كنند و ممكن است دور از چشم والدين داروها را به دهان ببرند.
– عمده‌ترين موارد مسموميت در كودكان در اثر خوردن داروها، مواد شيميايي و محصولات خانگي مانند مواد آرايشي بهداشتي، فرآورده‌هاي شوينده، سفيدكننده و لوله بازكن، لاك پاك‌كن (استون) و گياهان آپارتماني سمي بوده است.
– در هنگام استفاده از بخاري‌هاي نفتي و گازي، جهت پيشگيري از مسموميت با گاز منوكسيدكربن، اطمينان از نصب صحيح و كاركرد مناسب دودكش‌ها الزامي است.
– استفاده از آبگرمکن نفتی یا گازی و یا دستگاه پکیج در داخل محیط حمام و یا محیط‌های کوچک دربسته منجر به سوخت ناقص و مسمومیت با گاز خواهد شد.
– تماس طولاني مدت با گاز منوكسيدكربن به‌ويژه در كودكان، مي‌تواند با بروز اختلالات رفتاري و كاهش حافظه و ضريب هوشي همراه باشد.
– از خوابیدن در داخل اتومبیل روشن در حالی که کولر و یا بخاری آن روشن است، خودداری نمایید.
– علايم تماس طولاني با منوكسيدكربن، سردرد، گيجي، ضربان شدید شقیقه‌ها، وزوز گوش و خواب آلودگي مي‌باشد. در ادامه تماس، فرد مسموم دچار تهوع، استفراغ و تپش قلب، آسیب دائمی عصبی، کما و مرگ مي‌شود.
– از مصرف كنسروهايي كه در قوطي آن‌ها آثار نشت، برآمدگي و فرورفتگي و زنگ‌زدگي مشاهده مي‌شود، خودداري كنيد.
– بوتوليسم در اثر مصرف موادغذايي، مانند: سوسيس، كالباس، كنسرو ماهي، كنسرو ذرت، كنسرو لوبيا، كشك خام و عسل طبيعي كه در شرايط نامناسب و غيربهداشتي تهيه و نگهداري شده‌اند، ايجاد مي‌شود.
– برخی از داروهای گیاهی در صورت مصرف بیش از حد یا نابه‌جا می‌توانند مسمومیت‌های منجر به مرگ ایجاد نمایند.
– آيا مي‌دانيد اسهال يكي از علائم در بسياري از مسموميت‌هاي غذايي است؟
– استفاده بي‌رويه از سموم دفع آفات نه تنها باعث بروز مقاومت در آفات مي‌شود، بلكه مي‌تواند از طريق ايجاد باقيمانده در محصولات و آلودگي محيط‌زيست براي انسان مضر محسوب گردد.
– در صورت تماس پوست و يا چشم با مواد اسيدي و يا قليايي پوست و چشم را با مقادير فراوان آب شستشو داده و مصدوم را به مركز درماني منتقل كنيد.
– برخی از لوازم آرایش خصوصاً غیراستاندارد و حتی سرمه، حاوی مقادیر بالای سرب می‌باشند. از مصرف آن‌ها خودداری کنید.
– مصرف غذاهای چرب سبب افزایش سرعت جذب سرب توسط بدن انسان می‌گردد.
– از علائم گزش مار افعی درد تيز و سوزاننده در محل گزش، تورم، ایجاد تاول‌هاي كوچك، تهوع و استفراغ، بي‌حسي در اطراف دهان، صورت و پوست سر و گزگز نوك انگشتان، تب و لرز، تعريق، ضعف و بي‌حالي و سرگيجه می‌باشد.
– عضو محل گزيدگي مار را بايد بي‌حركت و هم سطح يا كمي پايين‌تر از سطح قلب نگه داشت. بستن يك نوار محكم و پهن، چند انگشت بالاتر از محل مارگزيدگي به‌ويژه اگر محل گزيدگي در دست‌ها يا پاها باشد، ضروری می‌باشد.
– در مارگزيدگي بايد از سردكردن عضو با آب سرد يا يخ خودداري كرد.
– گزش عقرب مي‌تواند منجر به بروز درد شديد در ناحيه گزش شود، اما علائم تهديدكننده حيات و حوادث منجر به مرگ به ندرت رخ مي‌دهد.
– نيش زنبورعسل ماده، به كيسه محتوي زهر متصل است و پس از گزش در زخم باقي مي‌ماند و محتويات كيسه زهر به زخم منتقل مي‌شود. بنابراین برداشتن سريع نيش از روي زخم، جهت جلوگيري از ورود بيشتر سم به زخم ضروري است.
– روي محل زنبور گزيدگي كمپرس سرد يا كيسه محتوي يخ قرار دهيد و به‌طور متوالي هر 15 دقيقه يك‌بار كيسه يخ را از روي پوست برداريد. از قراردادن مستقيم يخ روي پوست اجتناب نمائيد و از گرم‌كردن موضع بپرهيزيد.
– سكته‌هاي قلبي و مغزي، تشنج، نارسايي كبد و كليه و تخريب سلول‌هاي مغزي و عضلاني از عوارض مسموميت با قرص اكستازي و شیشه مي‌باشند.
– مصرف انواع داروهاي هورموني با هدف بدن‌سازي در جوانان مي‌تواند سبب بروز عوارض وخيمي مانند: عقيمي، نارسايي قلبي و كبدي، كوتاهي قد و بزرگ‌شدن سينه در مردان و پرمويي و خشونت صدا در خانم‌ها گردد.
– آيا مي‌دانيد مصرف همزمان موادمخدر با برخي از داروهاي خواب‌آور و آرام‌بخش مي‌تواند سبب بروز مسموميت‌هاي شديد و حتي مرگ در فرد مصرف‌كننده گردد؟,, ,

تاريخ 3 نوامبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.