هفته نامه طنین قائنات -> برگزاری کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید قاینات با حضور معاون وزیرصنعت و معدن و تجارت حل بحران بیکاری با حل مشکلات واحدهای تولیدی 8 هزار نفر لیسانس وفوق‌لیسانس جویای کار درقاینات/ اختصاص 4 میلیارد و142میلیون تومان اعتبارات اشتغال‌زایی به قاینات
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-WN79 برگزاری کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید قاینات با حضور معاون وزیرصنعت و معدن و تجارت حل بحران بیکاری با حل مشکلات واحدهای تولیدی 8 هزار نفر لیسانس وفوق‌لیسانس جویای کار درقاینات/ اختصاص 4 میلیارد و142میلیون تومان اعتبارات اشتغال‌زایی به قاینات

کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید قاینات، با حضور معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت و نیز سومین جلسه کمیته اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان قاینات برگزار شد. گزارشی از این دو جلسه را می‌خوانید.

کمبود نقدینگی مشکل واحدهای صنعتی:
فرماندار قاینات در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شهرستان که با حضور یزدانی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، گفت: وجه تولید و معیشت مردم شهرستان قاین کشاورزی و دامپروری است و باتوجه به خشکسالی‌های 18 ساله که گریبانگیر شهرستان شده است و این موضوع خشکسالی نیز ادامه خواهد داشت، با مشکلات فراوانی، ازجمله بیکاری در شهرستان مواجه هستیم.

کهن‌ترابی با بیان این‌که در شهرستان قاین موضوع بیکاری جوانان و معیشت به‌خصوص در روستاها با بحران مواجه شده است، اظهار داشت:170 روستا داریم که وجه تولید آن‌ها کشاورزی است و ناچار هستیم برای رفع بحران بیکاری به سمت صنعت برویم و باید به صنایع کلان و یا تبدیلی و یا صنایع‌دستی توجه شود و به همین دلیل شهرک‌های صنعتی قاین و خضری مورد توجه ماست. وی افزود: در شهرک صنعتی اغلب واحدهای تولیدی ما دچار مشکل هستند و آن‌هایی هم که فعالیت دارند،30 تا40 درصد فعال می‌باشند.

کهن‌ترابی گفت: اکثر واحدهای تولیدی ما با کمبود نقدینگی مواجه هستند و واحدهایی هم که برای دریافت تسهیلات مراجعه می‌کنند با قوانین دست و پاگیر بانکی مواجه می‌شوند. فرماندار قاینات با اشاره به مشکلات پیش‌روی شهرک صنعتی قاین، گفت: آب شهرک صنعتی قاین به‌صورت حجمی تأمین می‌شود و رفع این مشکل، اعتبار زیادی می‌طلبد و برق شهرک صنعتی قاین نیز نیاز به اصلاح دارد و درخواست ما این است که تدبیری برای آب شهرک صنعتی قاین و اصلاح برق شهرک اندیشیده شود. وی بیان داشت: موضوع تصفیه‌خانه شهرک صنعتی قاین از دیگر مشکلات پیش‌روی شهرک است که امیدواریم اعتبارات لازم برای آن در نظرگرفته شود. کهن‌ترابی با اشاره به این‌که حدود 8 هزار نفر لیسانس و فوق‌لیسانس جویای کار در شهرستان ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: قطعاً بررسی و حل مشکلات شهرک‌های صنعتی و توجه به آن بخشی از بحران بیکاری شهرستان را کاهش می‌دهد.

پیگیری مشکل کارخانه pvc قاین در کارگروه تسهیل ملی/ تأمین اعتبار جهت حل مشکل آب شهرک صنعتی قاین:
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در این جلسه، گفت: باتوجه به بازدیدهایی که از واحدهای تولیدی در شهرک صنعتی قاین و بیرجند داشته‌ایم، در مجموع این واحدهای بازدید شده، 70 درصد آن‌ها در طرح رونق در سال جاری با استفاده از تسهیلات، یا از تعطیلی به چرخه تولید برگشته‌اند و یا زیر ظرفیت تولید بوده‌اند که به افزایش ظرفیت دست یافته‌اند.
وی افزود: سیاستی که دولت در سال جاری در بحث حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط  دارد بدان مفهوم نیست که واحدهای بزرگ دیده نشده‌اند، بلکه آن‌ها هم سازوکار خود را دارد و امکان استفاده از بازار سرمایه و امکان استفاده از فاینانس را دارند و یا می‌توانند از سامانه بهین‌یاب ثبت‌نام کنند. علی یزدانی اظهار داشت: تاکنون از 85 شهرک صنعتی کشور بازدید داشته‌ایم و مشکلاتی که در این جلسه مطرح شد، تفاوت زیادی با مشکلات سایر شهرستان‌ها نداشته است. مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، با اشاره به ارائه تسهیلات به سرمایه‌گذاران گفت: باتوجه به روش پرداخت تسهیلات به سرمایه‌گذاران که در آن چک برگشتی، وام‌های معوقه، ضمانت‌های بانکی و… لحاظ نمی‌شود و هم‌چنین تأخیر در پرداخت اجرائیات تأمین‌اجتماعی و امور مالیات که بانک‌ها مؤظف به اجرای آن هستند، این در تاریخ بانکی کشور بی‌سابقه است. یزدانی بیان داشت: تسهیلات بانک‌ها یا از طریق مراجعه مستقیم سرمایه‌گذار است و یا از طریق ثبت‌نام در سامانه  بهین‌یاب و کارگروه تسهیل رفع موانع تولید و تاکنون بیش از6200 پرونده در بانک‌ها منجر به قرارداد شده است و بانک‌ها علی‌رغم محدودیت‌هایی که دارند در این پروژه‌ها همکاری داشته‌اند و 6285 قرارداد در کل کشور به صنایع کوچک و متوسط بسته شده که تعدادی از مراجعه مستقیم و تعدادی از طریق معرفی کارگروه بوده است و قطعاً برنامه‌ای که به وزارت صنعت تکلیف شده است، تا پایان سال محقق خواهد شد. وی گفت: در استان بیش از2800 واحد صنفی داریم و بیش از 540 پروانه بهره‌برداری صنعتی و بیش از540 پروانه معدنی و بیش از700 جواز تأسیس صادر شده است و جوازهای تأسیس در 6 ماهه اول نسبت به سال قبل 20 درصد افزایش داشته است. وی افزود: تشکیل 4 خوشه صنعتی در این استان شناسایی شده است و یکی از حرکت‌هایی که باید در استان و شهرستان سرعت دهیم، شکل‌گیری خوشه‌های صنعتی است که به رونق بازار کمک زیادی می‌کند. یزدانی تصریح کرد:400 میلیارد تومان بدهی شهرک‌های صنعتی را در سال جاری مورد بخشودگی قرار داده‌ایم و در500 شهرک صنعتی هیچ افزایش قیمتی نداشته‌ایم.

وی با اشاره به موضوعات مطرح شده توسط مدیر عاملان کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی شهرستان، گفت: موضوع کارخانه pvc قاین به دلیل مشکلات خاص آن به‌صورت ویژه در کارگروه تسهیل ملی پیگیری خواهد شد و اگر مصوبه‌ای لازم باشد در کارگروه ملی داده خواهد شد، تا هرچه سریع‌تر زمینه راه‌اندازی این واحد تولیدی و اشتغال بیش از200 نفر در این شهرک صنعتی فراهم شود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، به دلیل مشکلات خاصی که کارخانه pvc قاین در دریافت نقدینگی از بانک صنعت، معدن و تجارت دارد، قول پیگیری در کارگروه تسهیل ملی را داد.

وی در خصوص دریافت تسهیلات و مشکلات نقدینگی نورد فولاد قاین و شرکت خوشه سرخ نیز اظهار داشت: دریافت تسهیلات این دو شرکت نیز پیگیری خواهد شد. یزدانی در خصوص مشکلات مطرح شده توسط سرمایه‌گذاران که بانک‌ها پس از دریافت تسهیلات و علی‌رغم مشکلاتی که سرمایه‌گذاران دارند، نسبت به کسر بدهی قبلی از تسهیلات دریافتی اقدام می‌کنند، گفت: طبق دستورالعمل سیاست‌های اقتصادمقاومتی، کسر بدهی از دریافت تسهیلات خلاف مصوبه است و بانک‌ها حق ندارند بدهی قبلی را از تسهیلات دریافتی کم کنند و پیگرد قانونی دارد.

در ابتدای جلسه عابدی معاون استانداری خراسان‌جنوبی، گفت: شهرک صنعتی قاین یکی از موفق‌ترین شهرک‌های صنعتی استان است. وی بیان داشت: در کارگروه رفع موانع تولید استان، 405 میلیارد تسهیلات به استان اختصاص یافت که 140 میلیارد تومان پرداخت شده است. عابدی افزود: خراسان‌جنوبی در پرداخت تسهیلات به سرمایه‌گذاران در حال حاضر در رتبه 20 کشوری قرار دارد. وی درخواست حل مشکل آب شهرک صنعتی قاین، فردوس و بیرجند را خواستار شد. در ابتدای جلسه مدیرعامل کارخانه pvc قاین، خوشه طلای سرخ و فولادنورد به بیان مشکلات پیش‌رو پرداختند که معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، قول رفع مشکلات را داد. تأمین اعتبار جهت حل مشکل آب شهرک صنعتی قاین، تخفیف 80 تا 100 درصدی زمین به سرمایه‌گذاران، ارزیابی مجدد وثیقه‌های بانکی سرمایه‌گذاران، ازجمله قول‌هایی بود که در این جلسه توسط معاون وزیر داده شد، شایان ذکر است معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی از واحدهای تولیدی شهرک صنعتی قاین بازدید کرد.

اختصاص 4 میلیارد و142 میلیون تومان اعتبارات اشتغال‌زایی به قاینات:
معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری در سومین جلسه کمیته اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان قاینات که با حضور اعضای کمیته اشتغال شهرستان، در فرمانداری برگزار شد، اظهار داشت: این جلسه با محوریت ارائه گزارش مدیران دستگاه‌های ذیربط و مدیران بانک‌های عامل درخصوص جذب، معرفی و پرداخت تسهیلات اشتغالزایی در سال گذشته و هم‌چنین بحث توزیع و تبیین سهم اشتغال امسال برگزار شده است. مهندس امینی با اشاره به این‌که کل اعتبارات اشتغالزایی شهرستان در سال جاری بیش از ۴ میلیارد و ۱۴۲ میلیون تومان می‌باشد؛ بیان داشت: اعتبارات مربوطه در سه بخش صندوق کارآفرینی امید، کمیته امداد و دیگر نهادهای حمایتی توزیع خواهد شد، که سهم صندوق کارآفرینی امید مبلغ ۱ میلیارد و ۳۷۷ میلیون تومان، سهم کمیته امداد از این اعتبارات ۲ میلیارد و ۱۰ میلیون تومان و بهزیستی و دیگر نهادهای حمایتی، مبلغ ۷۹۵ میلیون تومان می‌باشد که از محل تبصره ۲۶ قانون بودجه سال ۹۵ اجرایی خواهد شد.

جانشین کمیته اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان، گفت: دستگاه‌های مرتبط طرح‌هایی را معرفی کنند که توجیه اقتصادی داشته باشد و متناسب با مزیت‌های نسبی شهرستان و منطقه باشد و درخصوص بازپرداخت تسهیلات در آینده با مشکلی مواجه نشوند. وی از بانک‌ها خواست تا در پرداخت تسهیلات، همکاری لازم را با دریافت‌کنندگان تسهیلات اشتغال‌زایی داشته باشند. وی با درخواست از فعال‌شدن هسته نظارت بر اشتغال ایجادشده، گفت: این هسته باید بر نحوه عملکرد اعتبارات دریافتی، نظارت و توجه ویژه‌ای داشته باشند.,, ,

تاريخ 20 اکتبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.