هفته نامه طنین قائنات -> در نشست مشورتی دهیاران بخش مرکزی قاینات بیان شد لزوم توجه به توسعه فرهنگی روستاها/هشدار در مورد خطر بی‌آبی
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-YRLW در نشست مشورتی دهیاران بخش مرکزی قاینات بیان شد لزوم توجه به توسعه فرهنگی روستاها/هشدار در مورد خطر بی‌آبی

۱۵ مهر ماه به مناسبت روز ملی روستا و عشایر، نشست مشورتی دهیاران با حضور کهن‌ترابی فرماندار قاینات، مهندس امینی معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری، مهندس بیکی بخشدار مرکزی قاینات، برخی از مدیران ادارات شهرستان قاینات، دهیاران بخش مرکزی و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات سردار شهید محمود کاوه، بخشداری مرکزی برگزار گردید. گزارشی از این جلسه را در ادامه می‌خوانید.

افزایش اعتبارات دهیاری‌ها برای کاهش مهاجرت روستاییان در دولت تدبیر و امید:
بخشدار مرکزی ضمن تبریک 15 مهر روز ملی روستا و عشایر گفت: دهیاران در روستا نزدیکترین پل ارتباط بین مردم و مسئولین هستند و وظیفه اصلی آن‌ها پیگیری مسائل و مشکلات روستا و تلاش در جهت رفع آن‌هاست. وی گفت: بخش مرکزی با 27 هزار جمعیت روستایی و 78 پارچه آبادی و روستا می‌باشد که در آمارگیری سال 90 ثبت شده است. مجوز 64 دهیاری و 63 شورای اسلامی در سطح بخش از طرف وزارت کشور صادر شده است. بیکی افزود: دولت تدبیر و امید با وجود محدودیت بودجه، اعتبارات خوبی در جهت توسعه و پیشرفت روستاها تخصیص داده و اقدامات شایسته‌ای با وجود نبود زیرساخت‌های لازم، در روستاها انجام داده است و تمام سعی دولت این بوده تا امکانات لازم برای روستاییان فراهم شده تا مهاجرت کمتر شود. با وجود این‌که در اثر تحریم‌ها در همه حوزه‌ها کاهش اعتبارات داشته‌ایم، طبق آمار دریافتی از سازمان شهرداری و دهیاری‌ها، حوزه دهیاری‌ها افزایش 2 و نیم برابری اعتبار داشته است و طبق بررسی‌های انجام شده اقدامات صورت گرفته در 3 سال دولت یازدهم با 10 سال گذشته از نظر حجم کاری و مقدار ریالی برابری دارد. با سپردن امور به مردم و بالابردن مشارکت اجتماعی در روستاها نمونه عینی اقتصادمقاومتی را نشان دادیم.

برای رفع قهر طبیعت در خراسان‌جنوبی توجه و مدیریت همگانی لازم است: بیکی گفت: باید همه تلاش کنیم تا با مسئله خشکسالی مقابله کنیم، عمق چاه‌ها در گذشته 100 تا 120 متر بوده، اما امروز ما چاه‌هایی با عمق 200 تا 250 متر داریم که این نیاز به توجه و مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح برای مقابله دارد.
فرهنگ زیرساخت توسعه است: بیکی گفت: با رشد فرهنگی، توسعه ما سریع‌تر صورت می‌گیرد و این کار در روستاها با تأسیس کتابخانه‌ها عملی شده و در روستاهای بالای 150 نفر که تا قبل سال 92 کتابخانه نداشته‌اند، کتابخانه دایر شده و اکنون در بخش مرکزی 4 کتابخانه داریم.
صداقت و شفافیت عملکرد در گزارشات عامل پیشرفت: بیکی افزود: طرح هادی انقلابی بود که در روستاها اتفاق افتاد و متراژ آسفالت شده در دولت یازدهم با ده سال گذشته برابری دارد و این طرح هم‌چنان ادامه دارد. احداث ساختمان دهیاری، تجهیزکردن روستاها به وسایل پارکی، احداث پارک، خانه ورزشی، حصارکشی آرامستان، کمک به منطقه گردشگری، ساخت ‌غسال‌خانه، جمع‌آوری زباله‌ها، کمک به محصولات فرهنگی و … اقداماتی است که در بخش مرکزی صورت گرفته و هم‌چنان پیگیر مشکلات مردم و تلاش در جهت رفع آن هستیم.

نعیمی: زنگ خطر بی‌آبی به صدا درآمده، دغدغه اصلی تأمین آب شرب است:
رئیس امور آب قاین با بیان گزارشی از عملکرد خود در مورد خشکسالی‌ در 18 سال اخیر، گفت: زنگ خطر کم‌آبی و نبود آب به صدا درآمده و این موضوعی است که در گذشته به آن توجه جدی نشده و مجوزهای زیادی برای حفر چاه‌ صادر شده و یا این‌که چاه‌های غیرمجاز زیادی حفر شده که باعث کاهش آب‌های زیرزمینی شده است. وی گفت: برای هر چیزی جایگزینی وجود دارد؛ اما برای آب هیچ جایگزینی نیست. نعیمی افزود: عمق چاه‌ها در گذشته 100 تا 120 و گاهی در بعضی نقاط کمتر بود، اما حال به دلیل افزایش برداشت بی‌رویه آب این عمق‌ها به 200 تا 250 متر رسیده، با افزایش عمق چاه‌ها کیفیت آب کمتر شده و اکنون به جایی رسیده‌ایم که دغدغه اصلی ما تأمین آب شرب است و برای مبارزه با این کم‌آبی نیاز به مدیریت درست در مصرف آب داریم. وظیفه اصلی ما فرهنگ‌سازی و افزایش آگاهی برای صرفه‌جویی در همه مناطق می‌باشد.

فرماندار: آب را نمی‌شود خلق کرد، اما می‌توان مدیریت کرد:
کهن‌ترابی گفت: در بخش مرکزی اقدامات بسیار خوبی برای رفع مشکلات و پیشرفت روستاها صورت گرفته، به‌طوری که بخش مرکزی را می‌توان کارگاه عمرانی نامید. در دولت تدبیر و امید عدالت به‌گونه‌ای است که به هرکسی در جای خودش اهمیت می‌دهیم و برای توسعه روستاها اعتبارات قابل قبولی تخصیص داده شده است.

فرماندار افزود: بحران آب به مدیریت نیاز دارد و در بخش کشاورزی ضمن استفاده از روش‌های نوین آبیاری، محصولاتی کشت شود که به آب کمی نیاز دارد. باید بدانیم درواقع آب را نمی‌شود خلق کرد اما می‌شود مدیریت کرد. وی افزود: ما در روستاها افراد تحصیل‌کرده زیادی داریم که باید از این نیروها استفاده شود و با برپایی اتاق فکر برای پیشرفت روستا و رفع مشکلات معیشتی و رونق اقتصادی، برنامه‌ریزی شود. روستاها مزیت‌های اقتصادی خوبی دارند که باید شناخته شود و دوباره روستا به جایگاه مولدبودنش بازگردد، به‌طوری که شهرهای ما متکی به روستا باشند. با مشارکت و همکاری مردم چهره روستاها تغییر می‌کند. کهن‌ترابی در پایان گفت: انقلاب پیش از آگاهی فاجعه است، خیلی از ضررها به دلیل عدم آگاهی کافی اتفاق می‌افتد. ما باید در روستاها خانه فرهنگ فعال و اطلاع‌رسانی درست و به موقع داشته باشیم.,, , ,

تاريخ 20 اکتبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.