هفته نامه طنین قائنات -> هجوم سوداگران مرگ با موادمخدر صنعتی جدید بلایی خانمان‌سوز جدید ماده‌مخدر فلاکا
جدیدترین
تبلیغ در طنینمجتبی دشتی
 آسیب‌شناس اجتماعی شاخه اعتیاد

هر روز از گوشه و کنار دنیا، روی سایت‌ها و منابع خبری مختلف شیوع نوع جدیدی از موادمخدر صنعتی (محرک، توهم‌زا و روانگردان) را شاهد هستیم و باتوجه به این نکته که پیشگیری بهتر از درمان است و به‌عنوان کارشناسان آسیب‌شناس اجتماعی که در حوزه مبارزه با اعتیاد، پیشگیری و کاهش آسیب مطالعه و تحقیق می‌کنیم بر خود می‌بینیم که جامعه را نسبت به تبعات آن آگاه نموده و خانواده‌ها و افرادی را که احتمال در معرض قرارگرفتن این نوع مواد هستند را با اطلاع‌رسانی؛ در راه پیشگیری و کاهش آسیب، مدد و یاری نماییم.

چند وقتی است که در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی و بعضی وب‌سایت‌ها، از ماده مخدری شبیه کریستال صحبت به میان است و کسانی که این نوع مواد را مصرف می‌کنند به افرادی شبیه جزامیان یا زامبی، تشبیه شده‌اند، از شواهد به‌دست آمده کسانی که این نوع ماده را مصرف می‌کنند افرادی لایعقل با لباس‌های مندرس و پاره پاره شده و زخمی عمیق روی صورت و در حال هجوم به افراد دیگر هستند را در ذهن تداعی می‌کند. شنیده‌ها حاکی از این است که مصرف‌کنندگان ماده‌مخدر فلاکا در مواجه‌شدن با اشیاء، خودروها و افراد، نوعی اختلال شخصیت به‌نام پارانوئید را بروز می‌دهند.

این بیماران اغلب متخاصم، تحریک‌پذیر و خشمگین هستند، هذیان‌گو و هیجان‌زده‌اند که با اصطلاح Excited delivium شناخته می‌شوند که در نتیجه مصرف این ماده محرک صنعتی با اثراتی شبیه آمفتامین است و این نوع اثرزایی، در ترکیباتی از ماده‌مخدر نمک حمام (کاتینون) هم موجود است. منشاء کاتینون گیاه خات است که معمولاً در خاورمیانه و شمال آفریقا (یمن- سومالی) رشد می‌کند. ماده مخدر فلاکا ترکیبی از همین مواد و گاهی با مخلوط‌شدن با هروئین، شیشه و دیگر مواد تأثیرات بیشتری را برای سوداگران ابتیاع می‌نماید. فلاکا در حال حاضر در آمریکا و در ایالات فلوریدا، تگزاس و اوهایو مورد استقبال جوانان قرار گرفته و یکی از دلایل شیوع آن در این مناطق به‌خاطر این است که همانند دیگر نمک‌های حمام که حاوی MDPV است، منع قانونی ندارد.

فلاکا به‌صورت بلورهای کریستالی معمولاً از طریق مشامی و یا سیگار الکترونیکی و پایپ به‌صورت تبخیر شده و گاهی هم به‌صورت خوراکی مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد. این ماده پس از مصرف آثار تخریبی به مراتب بیشتر از دیگر مواد توهم‌زا ایجاد می‌کند و آسیب‌های جدی به سیستم عصبی و مغز و هم‌چنین ریه و دستگاه گوارشی وارد می‌کند و بنا به این‌که سوداگران همواره در فکر ارائه نوع جدیدتر و قوی‌تری نسبت به تأثیرگذاری موادمخدر هستند بر ماست که با شناخت بیشتر و بروزکردن اطلاعات و آگاهی خانواده‌ها با موادصنعتی جدیدی که شاید هنوز به حریم جغرافیایی ما ورود پیدا نکرده است و هم‌چنین گوش به زنگ‌بودن بانیان مبارزه با موادمخدر؛ راه ورود آن را به کشور مسدود و ترفندها و ابداعات جدید سوداگران مرگ را در نطفه خفه کنیم.,, , , , ,

تاريخ 5 اکتبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.