هفته نامه طنین قائنات -> نگاهی به نتایج کنکور و وضعیت کنکوری‌های قاینات از ارائه آمارهای غلط در نتایج کنکور چه کسانی سود می‌برند؟
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-9KF6 نگاهی به نتایج کنکور و وضعیت کنکوری‌های قاینات  از ارائه آمارهای غلط در نتایج کنکور چه کسانی سود می‌برند؟
محمدرضا فرخی

کنکور؛ واقعه‌ای مهم، تأثیرگذار و مورد توجه آحاد شهروندان و یکی از فرصت‌های استثنایی تحصیلی محسوب می‌شود که به دلیل تکرار، دانش‌آموزان دوره ابتدایی نیز از دغدغه و اضطراب همراه با ترس و وحشت از آن بی‌بهره نیستند.
واقعه‌ای که البته بسیاری از مناطق در مسیر حرکت رو به رشد خود از آن به‌عنوان یک فرصت طلایی برای پیشرفت و توسعه در عرصه‌های مختلف مادی، معنوی و فرهنگی استفاده کرده‌اند و موفقیت‌های قابل توجهی نیز داشته‌اند. اما در مقابل و در کمال ناباوری معدود مناطقی هم هستند که همه ساله فقط پُز چند رتبه را داده و در عمل بهره قابل توجهی از فرصت کنکور نمی‌برند و براساس نیاز منطقه برای آن برنامه‌ریزی و هزینه نمی‌کنند.

زیرا کاملاً مشخص است که در کنکور نیز مانند دیگر عرصه‌ها، به هر مقدار که کاشته و هزینه کنیم به همان میزان نتیجه گرفته و محصول برداشت خواهیم کرد. با اندک ملاحظه‌ای در عملکرد متولیان و برنامه‌های این حوزه در شهرستان خواهیم دید که نهادهای ما در این میدان بسیار کمتر از آن‌چه باید باشد بوده است و هزینه و برنامه کلانی که در شأن دانش‌آموزان مستعد شهرستان باشد وجود نداشته و بار این مهم پیوسته به دوش خانواده و دانش‌آموزان قرار گرفته است.

di-APT6 نگاهی به نتایج کنکور و وضعیت کنکوری‌های قاینات  از ارائه آمارهای غلط در نتایج کنکور چه کسانی سود می‌برند؟

بررسی و نگاه منصفانه به نتایج کنکور شهرستان به خوبی گویای این است که در این عرصه، توفیق و موفقیت از آن دانش‌آموزانی بوده است که از توکل بر خداوند، راهنمایی معلمان متعهد و حمایت خانواده برخوردار بوده و بدون توجه به پُزهای معمول و منتظر و امیدوار به سخنان زیبا و عوام‌فریبانه که هیچ برنامه، مطالعه و اقدامی جز هیاهو پشتیبان آن نیست، نمانده‌اند. اما با این کارنامه که در ادامه به تحلیل آماری آن خواهیم پرداخت و سخنانی که هیچ‌گاه از اقدام عملی برخوردار نشده و در حد صورتجلسه و بر روی کاغذ خشکشان زده است و اندک کلاس‌های کنکور برخی مدارس که اگر از صفر تا صد هزینه‌های آن را اولیا نپرداخته و دنبال نکرده‌اند، بلافاصله تعطیل و کنار گذاشته شده‌اند! آیا باز هم نباید پرسید که از پُز کنکور و ارائه آمارهای غلط در نتایج آن چه کسانی سود می‌برند و چه اهدافی دنبال می‌شود؟

وضعیت نیروی انسانی شهرستان در همه بخش‌ها، برای تک تک شهروندان مشخص است و یکی از تکیه کلام‌های مردم این است که در مراجعه به ادارات و بخش‌های تخصصی احساس غربت و غریبی دارند و در این موضوع، نگران و بیمناک آنند که آیا مطالباتشان بر اساس شناخت و نیاز واقعی شهروندان پیگیری می‌شود؟ در این جاست که موضوع کنکور و تربیت نیروی انسانی از اهمیت دو چندانی برخوردار می‌شود و از حد دغدغه و اهمیت دانش‌آموزی، فراتر رفته و به یک دغدغه و نگرانی عمومی و منطقه‌ای تبدیل می‌گردد و وظیفه متولیان را در پرداختن عملی به آن و پرهیز از استفاده تبلیغی و منفعت‌طلبانه، سنگین‌تر می‌کند.

ادامه این روند، در حالی است که کم‌کاری در این مهم و ثمربخش‌نبودن نتایج کنکور 94 در شهرستان به اطلاع فرماندار و ریاست محترم شورای آموزش و پرورش و مسئولین آموزش و پرورش قاین رسید. اما آن‌چه در کنکور 95 اتفاق افتاد همان بزرگ‌نمایی چند رتبه و باز هم غفلت از آینده و شیوه 94 بود، بدون برنامه‌ریزی، واقعیت‌نگری و فقط اظهار خشنودی صرف از یک حداقل عملکردی بود. با طرح مجدد این سؤال که «چه کسانی از ارائه آمارهای غلط در نتایج کنکور سود می‌برند؟» دقت در تحلیل آماری کنکور 95 خالی از لطف نیست، شهرستان قاینات با قریب 685 دانش‌آموز پیش دانشگاهی در سه گروه آزمایشی اصلی تنها از 2 رتبه زیر هزار کشوری و 67 رتبه زیر هزار منطقه 3 برخوردار شده است که متأسفانه در اقدامی غیرمسئولانه و با محاسبه رتبه‌های مشترک و تکراری در گروه‌های زبان خارجه و هنر و داوطلبان پشت کنکور سنوات گذشته، رتبه‌ها به نفر تبدیل و تا 105 و 115 نفر هم تبلیغ و اعلام رسمی می‌شود که قابل تأمل می‌باشد.

در گروه آزمایشی علوم تجربی فقط 3/27 درصد دانش‌آموزان شهرستان به تفکیک 3/62 و 2/75 درصد برای دختر و پسر حائز رتبه زیر هزار شده‌اند، در گروه ریاضی و فیزیک 19/04 درصد دانش‌آموزان به تفکیک 14/70 و 21/12 درصد برای دختر و پسر حائز رتبه زیر هزار بوده‌اند که یک نفر دارای رتبه کشوری زیر هزار می‌باشد و در گروه آزمایشی ادبیات و علوم انسانی نیز 16/35 درصد دانش‌آموزان پیش دانشگاهی شرکت کننده در کنکور 95 موفق به کسب رتبه زیر هزار شده‌اند که برای دختر و پسر به ترتیب 16/21 و 16/66 درصد می‌باشد و در این گروه یک نفر هم دارای رتبه کشوری زیر هزار می‌باشد.
در مجموع  9/78 درصد دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی شرکت‌کننده در کنکور 95 قاینات رتبه منطقه‌ای زیر هزار و تنها 0/29 درصد دارای رتبه زیر هزار کشوری بوده‌اند که با شناسایی و حذف رتبه‌هایی که پشت کنکوری بوده‌اند، طبیعتاً نتایج از کمیت کمتری نیز برخوردار می‌شود.

این، عملکردی است در مسابقه‌ای بزرگ و کشوری و در عرصه‌ای به اهمیت و گستردگی آزمون کنکور که در میزان اداری، برگ افتخار و در میدان سیاست، موفقیتی بی‌بدیل نامیده می‌شود در حالی که این کارنامه در شأن دانش‌آموزان مستعد قاینات نیست و این کارنامه و عملکرد باتوجه به توانایی دانش‌آموزی و فضای سالم و ایمانی شهرستان و نیز با نظر مقایسه‌ای به عملکرد سایر مناطق جوار نمی‌تواند برای متولیان، جای تبلیغ و اعلام یک موفقیت علمی باقی گذارد و شورای آموزش و پرورش هم به راحتی نباید از کنار آن عبور کند و باید مسئولین مربوطه را مکلف و مؤظف به ارائه برنامه‌های مدون و مشخص برای ارتقای این جایگاه نماید. البته گمانه‌هایی در پشت پرده غفلت از نیازهای واقعی دانش‌آموزان مستعد قاینات و سروصدا بلندکردن برای حداقل‌ها و بعضاً هیچ، وجود دارد که می‌تواند در پوشش گذاشتن بر ناتوانی‌های اجرایی و عدم نگه داشت تجربیات موفق و بداخلاقی‌های حرفه ارزیابی شود. احتمال دیگر در بزرگ‌نمایی رتبه‌های کنکور 95 قاینات را هم می‌توان در راستای ارائه پروژه‌های ذره‌بینی، ژست‌های حق به جانب و وعده‌های روشنفکرانه و برگ‌های افتخاری دانست که جز «هیچ» دستاوردی در توسعه و آبادانی و مسئولیت‌پذیری در شهرستان نداشته است و فقط برای انتخابات تبلیغ می‌شوند.

با این همه اما امیدوار است در سایه مطالبه دانش‌آموزان و شهروندان و نیز ضرورت پرداختن به زیرساخت‌های توسعه، مدیریت شهرستان و شورای آموزش و پرورش بالاخص را وادار کند تا با بررسی عملکرد کنکور شهرستان و بهره‌ای که در این عرصه سهم ما و شهرستان‌های مجاور در رتبه‌های کشوری و منطقه‌ای است، سهم و برنامه‌های مشخصی را برای کنکور 96 تعریف و ابلاغ نماید تا دانش‌آموزان شهرستان از حق مناسب و شایسته خود در این میدان بهره‌مند گردند. لیس للانسان الا ماسعی,,

تاريخ 28 سپتامبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.