هفته نامه طنین قائنات -> جواد هروی: آدم‌های مهم نمی‌خواهیم، ما آدم‌های مفید می‌خواهیم
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-087I جواد هروی: آدم‌های مهم نمی‌خواهیم، ما آدم‌های مفید می‌خواهیم

به‌دنبال برگزاری اولین همایش اصلاح‌طلبان تحول‌خواه قاینات و زیرکوه، دکتر هروی مشاور معاون پارلمانی رئیس‌جمهور پیامی را به این نشست ارسال نمود که در ادامه آن را می‌خوانیم.
***
ان‌ا… لایغیرو ما بقوم، حتی یغیرو ما بانفسهم (همانا ما سرنوشت مردمان را تغییر نمی‌دهیم، بلکه هر قومی سرنوشت خویش را به دست خود رقم می‌زند.)
باید بپذیریم که منطقه قاینات و زیرکوه، سرشار از مشکلات و عقب ماندگی‌هایی است که باید ( تأکید می‌کنم بایستی و ضرورتاً) درمان شود تا بتوان به توسعه و گشایش در امور منطقه رسید. آسیب‌شناسی وضع موجود، به‌خصوص، وضعیت ناهماهنگ جریانات سیاسی که گاه از سر ناآگاهی، آب به آسیاب رقباء منطقه‌ای و استانی می‌ریزند و عزت و پیشرفت مردم و منطقه را فدای خواسته‌های سیاسی و منافع ظاهراً حزبی می‌کنند. آن‌کس که در این‌جا ضرر می‌کند تنها مردم بیچاره‌اند که گاه هیچ سهمی از بودجه‌های کلان و مصوبه‌های دندان گیر ملی نمی‌برند. بیایید فقط اندکی به عقب برگردیم و به گذشته قاین و شهرهای دیگر اطراف خود بنگریم.

چرا سرنوشت شهرهای گناباد، تربت حیدریه، بیرجند و…….. با وجود تاریخ درخشان قهستان و قاینات از منطقه ما پیش افتاده است؟ آیا در آن شهرها، این‌قدر درگیری‌های اختلافی و عمیق که در قاینات وجود دارد، هست؟ آیا در آن شهرها، سایه سنگین و شوم دسته‌بندی‌ها و جناح‌گرایی‌ها تا این حد هست؟ در کدامیک از شهرهای اطراف‌مان، منافع اشخاص و جناح‌ها، بر منافع مردم ترجیح یافته است؟ باور بفرمایید که اختلافات حیدری و نعمتی که طاعون مهلک عقب‌ماندگی است بیشتر از هر شهر دیگری در قاینات جلوه‌گری می‌کند. برای برخی از افراد، واقعاً واژه «منافع مردم» بی‌معناست. چون در اندیشه آنان، منافع جناحی در وهله اول است و مابقی حاشیه است. لیکن امروز فرصتی به‌دست آمده و گروه‌ها و خاصه جوانان، به‌دنبال آسیب‌شناسی وضع موجودند.

خیلی خوب است. این یعنی تحول‌خواهی. رویش نهال تحول‌خواهی در منطقه قاینات را باید به همه صاحب‌نظران تبریک گفت. اختلاف در بطن و کالبد جامعه قاینات نهادینه شده است. باید فکری به حال این وضع کرد. پس در همه شهرها و مناطق این کشور، مردم نان وحدت را می‌خورند اما ما دود اختلاف را. سؤال اساسی هم همین جاست که چرا صاحبان اندیشه، بیش از آن‌که میدان‌داری بکنند، تماشاگرند؟ اگر مردم این منطقه، به‌جای این‌که تماشاگر باشند و تنها برای آینده فرزندان‌شان هم که شده، بی‌حضور ما نقش‌آفرینان معرکه‌گردان، دور همدیگر جمع شوند و دلسوزانه و از سر درد، نه از سر کینه و بغض و حسادت، به این آسیب‌شناسی بپردازند، موج تحول‌خواهی هم رشد می‌یابد و جریانات منحوس قبیله‌گرایی و استبدادزدگی و فردپرستی و بت‌پرستی را به کناری خواهد رفت. [کهن جامعه خویش پیراستن/ به از جامعه عاریت خواستن] ما تابع مکتب حیات‌بخشی هستیم که فقط یک ساعت تفکر را بر هفتاد سال عبادت ترجیح داده و بالاتر هم می‌دادند. در کدام مکتب در جهان سراغ دارید که این‌قدر تأکید کرده باشد.

پس بیایید به این موج فرخنده تحول‌خواهی در قاینات ارج نهیم و آن را آبیاری کنیم. من در طول چهار سال، با تمام تلاشی که انجام دادم، اما یک تنه نمی‌توانستم اذهان مردم را از بن‌بست فکری و انجماد متحجرانه خارج کنم. به قدری در مقابله با این جریان،‌ شیطنت می‌شد که توانم را می‌گرفت. لیکن امروز، ‌اندیشه تحول‌خواهی در منطقه قاینات تکثیر شده است و به زودی ریشه‌های خودخواهی، استبدادزدگی و فردپرستی و جریان‌پرستی‌های سنتی و غیرمعقول را خواهد خشکاند و جریان تحول‌خواهی منطقی و مبتنی بر خواست مردم سرعت خواهند یافت. قطار توسعه به حرکت درآمده است چه بخواهیم و چه نخواهیم.

امروزه اگر وزیری یا مدیری و مسئولی به قاینات بیاید، دیگر همگان و مردم نجیب منطقه صرفاً به تماشای او نمی‌روند. بلکه دامان را رها نمی‌کنند تا خواسته‌هایشان اجابت گردد. امروز دیگر مردم این منطقه،‌ به‌خاطر هروی و قربانی و بهزادیان، حاضر نیستند که منافع به حق خویش را از کف بدهند و در روزگاری که دیگر مناطق کشور، ضرب آهنگ توسعه و پیشرفت را می‌زنند، در بهت و سکوت عقب‌ماندگی بمانند.

امروز دیگر مردم، طاقت تحمل جریاناتی که منافع خود را بر منافع مردم و منطقه ترجیح دهند،‌ ندارند و آنان را نخواهند پذیرفت، در هر رخت و لباس و حزبی که باشد. امروزه جامعه قاینات کلانتر و کدخدا نمی‌خواهد، تا با قلدری شخصی و خودخواهی‌های سیاسی، منطقه قاینات و زیرکوه را از پیشرفته‌ترین امکانات،‌ پزشکی، دانشگاهی، زیرساختی و غیره عقب نگهدارد. وقت و فرصت را نباید از دست داد. مردم هر کجا باشند، ‌توسعه همان‌جاست و تحول هم همان‌جاست. تمام جریانات سیاسی قاینات و زیرکوه بایستی، بذر امید را بکارند و میوه‌های شیرین سربلندی را برای مردم به ارمغان بیاورند. تحول‌خواهی به ما می‌آموزد که امروزه،‌ از پوسته قالب‌های بی‌مصرف سیاسی که گاه به افیون خودخواهی نیز آلوده می‌شود،‌ بیرون آئیم و با یکدیگر خودی شویم. دیگران که با ما خودی نمی‌شوند،‌ پس لااقل خودمان با هم خودی شویم و این در سایه چشمه‌سار تحول‌خواهی منطقی نه مصلحتی امکان‌پذیرست. افراط و تفریط، موجب کج‌فهمی‌های بسیار میان مردم ما گردیده است. پس به دور از آن بیاییم و به تحول‌خواهی و تحول‌آفرینی مبادرت ورزیم. ما بت‌پرست نیستیم که هروی‌ها،‌ قربانی‌ها، یا بهزادیان‌ها را فقط سمبل و نماد تحول و حرکت بدانیم. خود شما حرکتید. شما توسعه‌اید. اراده شما توسعه است. لذا قرآن کریم هم سرنوشت هر قومی را حتی به‌دست پیامبران هم نمی‌دهد بلکه به‌دست هر قومی می‌دهد. امروزه بسیاری مدعی‌اند که آدم‌های مهم در منطقه بسیارند. اما ما آدم‌های مهم نمی‌خواهیم ما آدم‌های مفید می‌خواهیم. ما آدم‌های تحول‌آفرین و خلاق می‌خواهیم. ما کسانی را می‌خواهیم که به‌جای این‌که مردم دل‌شان برای آن‌ها بسوزد، آن‌ها دلشان برای مردم بسوزد. آدم‌های مهم برای خود مهم‌اند اما برای دیگران باید مفید باشند. صمیمانه دست و بازوی تمامی دلسوزان تحول‌خواه و تحول‌آفرین قاینات را می‌بوسم و بر همت بلندشان آفرین می‌فرستم. از همه دست‌اندرکاران قاینات و زیرکوه سپاسگذارم و بر جسارت و آرمان‌هایشان درود می‌فرستم.,, ,

تاريخ 28 سپتامبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.