هفته نامه طنین قائنات -> دکتر بقراط مدیر بیمارستان شهداء قاین: می‌توانستیم دید مثبت‌تری نسبت به قاینات در ذهن وزیر بهداشت و درمان تداعی کنیم
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-MS8D دکتر بقراط مدیر بیمارستان شهداء قاین:  می‌توانستیم دید مثبت‌تری نسبت به قاینات در ذهن وزیر بهداشت و درمان تداعی کنیم

در هفته‌های اخیر به‌دنبال برخی اتفاقات و مسائل در بیمارستان قاین و نیز بحث‌هایی که در بهداشت و درمان قاینات رخ داده است، ازجمله برخی حاشیه‌ها در جریان سفر دکتر هاشمی وزیر بهداشت و درمان به قاین اخبار و مسائل بهداشتی درمانی قاین در صدر امور شهرستان قرار داشت. آن‌چه در ادامه می‌خوانید گزارشی از مصاحبه مطبوعاتی دکتر بقراط مدیریت بیمارستان شهداء قاین است که در آن وی به برخی مسائل در این حوزه پاسخ داد.
***
کمبودها را انکار نمی‌کنیم اما دلیل بر کم‌کاری پزشکان نیست:
دکتر بقراط مدیر بیمارستان شهداء قاین در ابتدای نشستی که با اصحاب رسانه و خبرنگاران داشت، ضمن تشکر فراوان از مردم فهیم قاینات خاطرنشان کرد ما در این مدت حاشیه خاصی نداشتیم و با وجود کمبودهای متخصصین و امکانات، با تنش خاصی از طرف مردم مواجه نبودیم، اما متأسفانه در زمان سفر وزیر بهداشت که برای پرسنل بیمارستان و هم‌چنین برای مردم قاینات بسیار مهم و سرنوشت‌ساز در بحث بهداشت و درمان بود، با اعتراض و برخورد مردم زیاد مفید واقع نشد. ما از چندی پیش برای آمدن وزیر برنامه‌های خاصی تدارک دیده بودیم و مشکلات را در قالب یک اسلاید با بیان نقاط مثبت و منفی آماده کرده بودیم، اما هیاهو و انتقاد و گاهاً توهینی که مردم به کادر پزشکی ما کردند در به هم خوردن این مراسم بی‌تأثیر نبود.
در پزشکی حساب دو دو تا 4 تا، همیشه صدق نمی‌کند و این امکان وجود دارد که یک دارو در مورد یک بیمار اثر مثبت و بر روی دیگری اثر منفی داشته باشد. ما قبول داریم کمبودهایی هست و آن را انکار نمی‌کنیم اما دلیل بر کم‌کاری و قصور پزشکان ما نیست.

در تجمع و اعتراض مردم شعارهایی هم‌چون؛ این‌جا آدم‌ها را می‌کُشند, این‌جا کشتارگاه است و … به گوش می‌رسید که تمام خستگی حاصل از تلاش و زحمات پرسنل ما را نه تنها رفع نکرد بلکه چندین برابر کرد و بچه‌ها را از ادامه کار و خدمت‌شان دلسرد کرد و این بی‌انصافی در حق پرسنل زحمت‌کش بیمارستان است. این فرهنگ بد که در میان مردم جاافتاده فقط مختص بیمارستان نیست بلکه به کرات می‌بینیم که مردم برای انجام کارهای خیلی جزئی خود و حتی خرید خود به شهرهای مجاور می‌روند و متأسفانه قاینات شهر سیاست‌زده‌ای است و سیاست در تمام امور دخالت داده شده و این دو عامل که ذکر آن رفت باعث عقب‌ماندگی و توسعه‌نیافتن شهر ما می‌شود. این‌که مردم از همدیگر حمایت نکنند و به دنبال نقاط منفی باشند که بزرگ‌نمایی کنند و مسائل مثبت را نبینند و مدام در حال شایعه‌پراکنی باشند به خودشان و شهرمان ضرر می‌رسانند. اتفاقات اخیر باعث شده که این جو عدم اعتماد به سیستم پزشکی ما به وجود بیاد و کار پرسنل زحمت‌کش بیمارستان نادیده گرفته شود.

پرونده خانم کوهی‌نژاد در دست بررسی قانونی است:
وی گفت: در مورد پرونده خانم کوهی‌نژاد بهتر است تا زمانی که کار کارشناسی به پایان نرسیده و اعلام نتیجه نشده قضاوتی نکنیم، موضوع درحال بررسی و تشکیل کمیسیون‌های پزشکی است؛ بعد از اعلام نتیجه اگر دال بر قصور و کم‌کاری باشد، براساس قانون برخورد خواهد شد.

کمبودها و قول‌های وزیر:
ما در قاینات با کمبود متخصص مواجه هستیم و 18 متخصص درخواست داده‌ایم، شامل: متخصص زنان، گوش و حلق و بینی، چشم و جراح مغز و اعصاب و…
وی افزود: در حال حاضر 20 متخصص به‌صورت دائم و متخصصین گوش و حلق و بینی، چشم و جراح مغز و اعصاب به‌صورت پاره وقت در شهرستان حضور دارند. ما در نظر داشتیم که این کمبودها در موقع حضور وزیر محترم بهداشت و درمان گفته شود که متأسفانه با اوضاعی که ناخواسته به وجود آمد نتوانستیم آن‌طور که باید با ایشان مسائل را مطرح کنیم.
اما وزیر با بازدیدی که از بیمارستان داشت قول بودجه برای اورژانس و بیمارستان را دادند که انشاا… هرچه زودتر عملی شود.

دکتر بقراط گفت: پروژه اورژانس و بخش دیالیز با قول بودجه وزیر امیدواریم تا پایان سال به اتمام برسد و هم‌چنین درمانگاه تخصصی در حال ساخت می‌باشد. درمانگاه شماره 2 راه‌اندازی شده و با آمدن متخصصین جدید، در این مکان مستقر خواهند شد و بار جمعیت در این درمانگاه کاسته خواهد شد و هم‌چنین ساختمان غربالگری سرطان در حال ساخت و تکمیل است. خوشبختانه زایشگاه ما در حال نوسازی و تجهیز، با اتاق‌های مخصوص و استاندارد است. در بحث دندان‌پزشکی این نوید را به همشهریان عزیز می‌دهیم که ساختمان آن آماده شده و عکس و نقشه‌های آن به وزارت‌خانه فرستاده‌ایم و زمانی زیرساخت‌ها تکمیل شود، تجهیز خواهد شد تا با تعرفه دولتی در بیمارستان به مردم خدمت کنیم. وی تصریح کرد: به‌خاطر کاهش سزارین و ترویج زایمان طبیعی و ارتقا ویزیت، کاهش پرداختی از طرف بیمار؛ جزء بیمارستان‌های برتر کشور معرفی شده‌ایم.

طبق آمار مراجعات به بیمارستان؛ حداقل 35 تا 40 هزار مراجعه سرپایی و بیش از هزار بیمار در بیمارستان ماهانه بستری می‌شوند، حداقل 8 هزار تا 10 هزار بیمار در درمانگاه تخصصی، حدود 550 اعمال جراحی در بیمارستان، نزدیک به 300 مورد تولد و زایمان، 2500 سنوگرافی با تعرفه دولتی و 4500 آزمایش در آزمایشگاه که نتایج آن قابل استناد است، ماهانه ویزیت می‌شوند. طبق نظرسنجی صورت گرفته در آذر و شهریور 94 به‌طور میانگین 85 درصد رضایت‌مندی بیماران حاصل شده است.

بقراط افزود: ما پیگیر ارتقاء امکانات بیمارستان هستیم و دکتر قائمی قول ارتقا سی‌تی‌اسکن مجهزتر و ماموگرافی را هم داده‌اند که پیگیر آن بوده‌ایم، اما بعضی مواقع طی‌کردن سیر قانونی برای خرید یک وسیله ارزان قیمت برای بیمارستان بسیار طولانی می‌شود؛ بسیاری از وسایل مورد نیاز بیمارستان هزینه زیادی را نمی‌طلبد که در همین جا از خیرین شهرمان تقاضا می‌کنم که برای ارتقاء سطح کیفی امکانات بیمارستان با ما همکاری کنند.

می‌توانستیم دید وزیر را مثبت‌تر کنیم:
نمی‌خواهیم با بیان این سخنان بر روی کم و کاستی‌های بیمارستان قاینات و یا کمبود متخصصین سرپوش بگذاریم و این اتفاقات اخیر که همه ما کم و بیش در جریان آن هستیم را نادیده بگیریم؛ اما اگر کمی خودمان فکر کنیم به این مهم پی می‌بریم که این اعتراض و هیایوی مردم نه تنها به نفع قاین نبود؛ بلکه برنامه‌ریزی‌ها را از بین برد و نتوانستیم آن‌گونه که باید از وجود وزیر محترم در قاین بهره ببریم. اگر مردم به‌جای توهین و گفتن کلمات نادرست که بعضا نشأت گرفته از مسائل سیاسی و جناحی از سوی افرادی بود که مردم را سپر قرار داده بودند تا به مقصود خود برسند؛ با زبانی نرم‌تر و با الفت بیشتری با وزیر صحبت می‌کردند، وی با دید مثبت‌تری از قاینات می‌رفت.

به دلیل ازدحامی که به وجود آمده بود وزیر از موعد مقرری که قرار بود در قاین بماند زودتر رفت و امکان آن پیش نیامد تا به پای درد دل‌های پزشکان و پرسنل بنشیند. نمی‌گوییم تمام مشکل و به‌هم خوردن برنامه‌ریزی‌ها به گردن اعتراض و هیاهوها بود، اما بی‌تأثیر نبود و درواقع بهانه‌ای برای برهم خوردن خیلی چیزها شد. خیلی از اتفاقات پیش آمده تنها به‌دلیل قصور پزشکان نبوده بلکه بهتر است بگوییم کمبود پزشک و نبود امکانات لازم عامل اصلی‌تری برای مشکلات این‌چنینی در بهداشت و درمان ما است. قاین با این همه جمعیت تنها با یک متخصص زنان خواه ناخواه مشکلاتی را به وجود می‌آورد و باید برای این‌که دیگر شاهد مشکلاتی این‌چنینی نباشیم، متخصصین زنان و متخصصین دیگری که قاینات در نبود آن با مشکلات گسترده‌ای روبرو شده را جذب کنیم. تا بار دیگر بهانه‌ای به دست فرصت‌طلبان سیاسی ندهیم تا با نشانه‌رفتن احساسات لطیف مردم قاین به مقصود خود برسند. حال آن‌که خود مردم در بی‌خبری هستند و بازیچه نابه‌خردانی شده‌اند که مثل همیشه به مردم قاین ظلم کردند و عاملی برای ضایع‌شدن حق مردم شدند. امیدواریم امسال متخصصین برای قاین تخصیص داده شود تا مردم از بهداشت و درمان و بیمارستان قاینات رضایت کامل داشته باشند و به‌دلیل نبود پزشک و مشکلات مالی خانواده برای بردن به شهرهای دیگر شاهد از دست‌دادن عزیزان‌مان نباشیم.,, ,

تاريخ 22 سپتامبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.