هفته نامه طنین قائنات -> واکنش نماینده قاینات و زیرکوه به شایعات اخیر شایعه‌سازی یک بیماری فرهنگی / رکود توسعه برابربا تورم شایعات
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-ZJQF واکنش نماینده قاینات و زیرکوه به شایعات اخیر شایعه‌سازی یک بیماری فرهنگی / رکود توسعه برابربا تورم شایعات

در هفته‌های اخیر و پس از بستری‌شدن آقای فلاحتی نماینده قاینات و زیرکوه در بیمارستان و عمل جراحی قلب وی، و گذراندن دوران استراحت، صحبت‌ها، تحلیل‌ها بسیار، و البته شایعات بسیاری در این مورد مطرح گردید. که هر یک به نوعی بر جو اجتماعی- سیاسی منطقه تأثیر خود را گذاشت. آقای فلاحتی اخیراً در یادداشتی در سایت خویش به این مسائل واکنش نشان داده است که در ادامه این یادداشت را به نظر شما خوانندگان گرامی می‌رسانیم.
***

اصولاً شایعه، بیانگر وجود عوامل مخرب در راه توسعه است. هدف کسانی که شایعه را می‌سازند قطعاً رشد و توسعه‌یافتگی نیست اگر چه ممکن است آن‌ها بسیار اندک باشند و واقعاً هدف مهمی را برای خود طراحی نکرده باشند، اما به هرحال در التهاب‌آفرینی و مانع‌تراشی ولو برای مدتی کوتاه هزینه‌های انسانی و زمانی را تلف کرده‌اند. هم‌اکنون که این سطور را می‌نویسم در شرایط بهبودی کامل پس از یک دوره یک ماه استراحت پزشکی هستم و البته از پخش شایعات در خصوص خودم نگران نیستم اما از وجود فضای شایعه‌سازی و پخش سریع آن در شهر آبا و اجدادی‌ام نگرانم. چراکه آن‌را بیماری فرهنگی می‌دانم که مطمئناً در صورت بی‌توجهی به درمان آن خسارات فراوان به بار خواهد آورد، خسارتی که متعلق به حزب و گروهی خاص نخواهد بود و آتش این بیماری مهلک می‌تواند دامن بسیاری از افراد دیگر را بگیرد حتی خود آنان که راحت شایعه‌ای ساخته‌اند یا راحت آن‌را نقل می‌کنند. راستی چرا شهر دارالمؤمنین من مستعد این فضاست؟ چرا تمایل دارد از فضای انتخابات خارج نشود؟ چرا اصحاب قلم و رسانه و یا صاحبان منبر و تریبون در مقابل این بیماری فرهنگی سکوت دارند؟ بحث بر سر آن نیست که این بازار پررونق شایعه برای بنده است نه، بلکه بحث بر سر این است که چه کسی می‌تواند تضمین کند که این قبیل بی‌تقوایی‌ها فردا برای چه کسی خواهد بود؟ شاید کسی بگوید خودت زمینه‌سازی این شایعات را فراهم کرده‌ای؟! واقعاً این‌گونه است؟

بستری‌شدنم کاملاً غیرمنتظره و ناگهانی بود با این حال از همان ابتدا شفاف مطالبم را از طریق کانال رسمی‌ام در میان گذاشتم. تنها دو هفته کاری در مرخصی استعلاجی بودم که نتوانستم در مجلس حضور یابم. پس از مرخصی از بیمارستان که به توصیه پزشکان باید استراحت داشته باشم باز هم اطلاع‌رسانی کردم و البته استراحت پزشکی‌ام همزمان شد با تعطیلی تابستانی مجلس یعنی تعطیلی سه هفته کامل.

برخی نمایندگان در این ایام با خانواده به سفر می‌روند، برخی به سفر خارج می‌روند و اندکی هم در حوزه‌های انتخابیه حضور دارند. در این میان آیا استراحت پزشکی نماینده امری محال به نظر می‌رسد؟
به نظر می‌رسد این مسائل برای اکثر مردم عزیز در حوزه انتخابیه امری پذیرفته شده است و اکثر برادران و خواهران ایمانی‌ام آن‌قدر پای بند اخلاق و مروت و انصاف هستند که برای این برادرشان دست به دعا برداشته و دعای خیر را در حق حقیر از خدا مسئلت دارند، در این ایام آن‌قدر پیام و تلفن محبت‌آمیز از همشهریان‌م دیده‌ام که مرا مدیون بزرگواری خود کرده‌اند، اما چرا زبان شایعه‌ساز و شایعه‌پراکن باید در فضای این‌چنین شهری به آسودگی کار کند؟ این‌ها چه کسانی هستند و از این فضاسازی به چه می‌رسند؟ چون عمرم را در قاین گذرانده‌ام و البته چند سالی کار سیاسی و اجتماعی هم داشته‌ام شناخت این افراد برایم سخت نیست، اما مهم‌تر از این به‌دنبال این مفهوم کلیدی هستم که چرا باید شهر زیبای فرهنگی‌ام به این راحتی در تسخیر این‌گونه اندیشه‌های سخیف درآید و با دست خود مانع توسعه‌یافتگی شود؟

شایعه‌سازان از دو حالت خارج نیستند: یا سرخوردگان انتخاباتی‌اند که هنوز نمی‌توانند واقعیت را بپذیرند و آمال و آرزوهای خود را در قالب شایعه مطرح می‌کنند، اینان از اندک سواد قانونی و حقوقی هم بهره‌ای ندارند وگرنه این‌گونه شایعه را پخش نمی‌کردند.
یا افرادی مغرض و معاندند که آرامش جامعه را برنمی‌تابند، این گروه از اول انقلاب کارشان همین فضاسازی‌ها بوده و مرتب در التهاب‌آفرینی اجتماع تلاش داشته‌اند، مسلّم است که اینان بازوان دشمن‌اند و خواسته یا ناخواسته به دشمنان قسم خورده نظام کمک می‌کنند. افرادی که تنها کارشان فضاسازی، جنگ روانی، خسته‌کردن نیروهای انقلابی و خلاصه ایجاد شکاف و تفرقه بین مردم بوده و هست.

طراحان شایعه اخیر نه رقبای انتخاباتی بنده بوده‌اند و نه طرفداران فرهیخته آن‌ها چرا که باور دارم تمام عزیزان صحنه رقابت و یاران طراز اول‌شان هم قایل به دموکراسی و هم معتقد به توسعه هستند و کارهای انتخاباتی را با فضای پس از آن یکی نمی‌گیرند. اما گروهی که اصل انتخابات در کشور را قبول ندارند و رشد و توسعه را در شهرستان نمی‌خواهند مرتب سعی در القا مطالبی دارند که بازدارنده است، ناامیدکننده است، تخریب‌گر است. اینان از وحدت بین سیاسیون واهمه دارند و مدام در تلاش‌اند تا خرمن‌های کهنه را زیرورو کنند.

در مقابل این تعداد اندک چه باید کرد؟ به‌نظر می‌رسد علما و فضلای شهر در این جهت مسئولیت آگاه‌سازی دارند و آنان که منبر و تریبونی در اختیار دارند باید نسبت به عواقب این فضاسازی‌ها مردم را هوشیار کنند. سکوت در مقابل این موارد اگرچه در بسیاری جهات مفید است، اما پرداختن به اصل موضوع یعنی پرهیز از نشر اکاذیب وظیفه شرعی هر مؤمنی است.
مسئولین امنیتی و سیاسی شهرستان نیز وظیفه‌مند این موضوع‌اند چرا که هم ابزار شناسایی دارند هم توان برخورد، رصد شایعات از وظایف آن‌هاست و داشتن تحلیل و برنامه برای خنثی‌کردن هم از وظایف قانونی آن‌ها.

رسانه‌های محلی که داعیه پرچمداری توسعه سیاسی و فرهنگی را دارند نیز وظیفه ورود و تحلیل و روشنگری را دارند و در نهایت تمام آن‌ها که برای توسعه شهرستان دلسوزی دارند باید در جهت بسترسازی فرهنگی رفع این فضاسازی‌ها تلاش کنند. آیا افراد و عزیزان نام برده شده تاکنون به وظیفه‌شان در این خصوص عمل کرده‌اند؟ در پایان باز هم تأکید می‌کنم ورود به موضوع نه از این بابت که شایعه درخصوص بنده است اهمیت یافته نه، بلکه از این روی که وجود این بازار گرم موجبات تفرقه، خرافات، دعواهای قومی و گروهی، تضعیف روحیه خدمتگزاری، ازبین بردن آبروی اشخاص و… خواهد شد و کسی و گروهی نمی‌تواند خود را مصون از این تخریب بیند. برای رسیدن به رشد فرهنگی باید عیوب و ضعف‌های اجتماع انسانی‌مان را بدانیم و با کمک همدیگر درصدد رفع آن براییم، برای توسعه قاینات تنها کار سیاسی و انتخاباتی کافی نیست بلکه کار بر روی شاخصه‌های توسعه شهرستان لازم است.

گروه‌ها و افرادی که دردمند رشد و تعالی هستند ضروری است توجه به شاخصه‌های توسعه‌ای داشته باشند و به گمانم اولین بستر توسعه همگرایی و وحدت روی عنصر رشد و تعالی است. این کار باعث پرهیز از فردگرایی، دوری از مکتب‌سازی و بی‌نیازی به بت‌تراشی می‌شود و در پی آن جذب سرمایه‌های خرد و کلان و رونق تولید و کسب و کار را به همراه خواهد داشت.,, , , ,

تاريخ 22 سپتامبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.