هفته نامه طنین قائنات -> نگاهی به سوله‌های نیمه‌تمام ورزشی قاین، یادآور درد کهنه پروژه‌های نیمه‌تمام قاینات پروژه‌های نیمه‌تمام میراثی شوم/ زخمی بر پیکر قاینات
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-TKUY نگاهی به سوله‌های نیمه‌تمام ورزشی قاین، یادآور درد کهنه پروژه‌های نیمه‌تمام قاینات پروژه‌های نیمه‌تمام میراثی شوم/ زخمی بر پیکر قاینات

در اوایل خرداد 1390 بود که همزمان کلنگ 5 سوله ورزشی در اسفدن، نوغاب حاجی‌آباد، بیهود، تیغاب و زول به زمین زده شد و پیمانکار این پروژه‌ها مشخص شد. در بین این 5 سوله ورزشی، سوله اسفدن فقط در حد کلنگ‌زنی و سوله روستای زول نیز در طی 5 سال با پیشرفت 80 درصدی فیزیکی و60 درصدی اعتباری پیش رفت و ورزشکاران نوغاب حاجی‌آباد و بیهود خوشحال از شروع ساخت سوله‌های ورزشی در روستا بودند و غافل از این‌که این سوله‌ها سرانجامی نخواهد داشت.

براساس شواهد و اسناد موجود سوله‌هایی که وارد روستای نوغاب حاجی‌آباد و بیهود می‌شود، سوله‌هایی دست دوم از کار درآمد و پای دیوان محاسبات کشور به این سوله‌های ورزشی باز شد. رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان قاینات با بیان این‌که این پروژه‌ها تنها مربوط به شهرستان قاینات نبوده است، گفت: در برخی از شهرهای دیگر استان نیز این قضایا اتفاق افتاده است. قطبی افزود: با پیگیری‌هایی که از سال 93 به بعد انجام شد، سوله روستای نوغاب با وجود این‌که شناژ ریخته و پایه‌های آن نیز نصب شده بود، همه جمع‌آوری گردید و تحویل پیمانکار شد و پس از پیگیری‌های مسئولین شهرستانی و استانی پایه‌های سوله جدید روستای نوغاب نیز رسیده است و پُل‌ها نیز ساخته شده است و امیدواریم هرچه سریع‌تر تحویل داده شود. وی درخصوص سوله بیهود، گفت: سوله قبلی نیز فروخته شد و هزینه به حساب شرکت واریز و تفاهم‌نامه‌ای نیز امضا شد و در حال حاضر پایه‌های جدید سوله رسیده است و پُل‌ها هم طی هفته آینده خواهد رسید. رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان قاین نیز اظهار داشت: در روستای تیغاب  فقط شناژ ریخته شده است و در شهر اسفدن علی‌رغم نیاز مبرم جوانان به داشتن یک سوله ورزشی هیچ اقدامی به‌جز کلنگ‌زنی صورت نگرفته است.

قطبی با اشاره به هزینه‌های این سوله‌های ورزشی گفت: هرکدام از سوله‌های ورزشی مبلغ مصوبی داشته است که به پیمانکار واگذار شده است. وی افزود: این پروژه‌ها پیمانی بوده است و قطعاً نظارت مسئولین زمان اجرای پروژه را می‌طلبید و در حال حاضر نیز پرونده به مراکز نظارتی و قضایی ارجاع شده است و پیمانکار و ناظر پروژه‌ها باید پاسخگو باشند. رئیس اداره ورزش و جوانان قاین در ادامه گفت: این پروژه‌ها ملی است و سال گذشته باتوجه به وضعیت اعتباری موجود تخصیص اعتبار نداشته است و امسال نیز این پروژه‌ها اولویت‌بندی و در دستور کار قرار گرفته است.
قطبی افزود: باتوجه به این‌که سوله ورزشی اسفدن فقط در حد کلنگ‌زنی پیش رفته است، لذا نمی‌توان آن را در برنامه‌های اعتباری موجود گنجاند و در صورت گرفتن مجوز احداث ساختمان‌های جدید در اولویت یک قرار دارد.
رئیس اداره ورزش قاینات هم‌چنین با اشاره به پروژه در حال ساخت سرایداری اداره ورزش و جوانان قاین اظهار داشت: این پروژه از سال 89 کلید خورده است و تا سال 91 کار انجام شده و بعد از آن به دلیل کمبود اعتبارات کار متوقف شد و امسال خوشبختانه با 144 میلیون تومان اعتبار با یکی از پیمانکاران قاین مناقصه بسته شده است و انشاءا… این پروژه در دهه فجر امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.
***
حکایت پروژه‌های نیمه‌تمام قاینات داستان عجیبی است که تمامی ندارد. پروژه‌هایی که در سال‌هایی که چندان هم دور نیست، با هیاهو و تبلیغات فراوان کلنگ‌زنی شدند و قرار بود بنا به وعده‌های کسانی که این پروژه‌ها را کلنگ‌زنی کردند در مدت زمانی مشخص، معقول و نسبتاً کوتاه به بهره‌برداری برسند تا ضمن آن‌که مردم از مواهب آن‌ها بهره‌مند شوند، قاینات پله‌های ترقی را به سرعت بپیماید که البته اگر واقعاً این پروژه‌ها به بهره‌برداری می‌رسید، این‌گونه نیز می‌شد. پروژه‌هایی که برای برخی منافع و امتیازات و مزایای فراوانی ازجمله در برهه‌هایی مانند انتخابات در جلب نظر و رأی مردم داشت. اگر چه مدیران و مسئولان فعلی نیز باید پیگیر راه‌اندازی و به سرانجام رساندن این پروژه‌ها باشند، اما باید اذعان داشت دوران طلایی برای به سرانجام رساندن آن‌ها به لحاظ امکانات و بودجه‌ها و… عملاً به پایان رسیده است و از سویی مدیران فعلی با این پروژه‌های نیمه‌تمام که برخی نیز وضعیت نامشخص دارند مانند دانشکده پرستاری که اکنون مشخص شده است کلنگ‌زنی آن در نقطه فعلی از اساس اشتباه بوده است! امکان پرداختن به پروژه‌هایی اساسی دیگر که شاید برای سال‌های آینده منطقه حیاتی باشد را نخواهند داشت، که این خود خسارتی مضاعف است زیرا از هم اکنون منطقه از قافله توسعه عقب مانده است هم به جهت عدم تکمیل برخی پروژه‌های مهم و هم به جهت عدم امکان انجام اقدامات اساسی برای آینده.

باید اذعان داشت برخی از این پروژه‌ها مطمئناً تا سال‌ها بسیاری از مدیران و مسئولان شهرستان را گرفتار و مشغول خویش خواهد کرد و البته بخش مهم و قابل توجهی از امکانات و بودجه‌های شهرستان را عملاً جذب می‌کند. از طرفی مدیران باید بایت اقدامات و پروژه‌هایی که تکمیل آن‌ها باید سال‌ها قبل انجام می‌شد اما ناتمام ماند، مورد هجمه انتقاد افراد و جریان‌هایی قرار گیرند و در هر صورت بخشی از توان آن‌ها صرف مجادله‌ها و بحث‌هایی بر سر این موضوع می‌گردد که هیچ ثمری برای منطقه و مردم ندارد. از طرفی کسانی که باید این پروژه‌ها را به اتمام می‌رساندند اما در انجام این وظیفه کوتاهی کردند، حال همان‌ها که موظف به سرانجام رساندن این پروژه‌ها بودند، طلبکارانه همه را مورد انتقاد قرار می‌دهند و ادعا می‌کنند اگر ما در رأس امور اجرایی و مدیریتی قرار گیریم این پروژه‌ها را تمام می‌کنیم! و با اه و فغان سردادن و جنجال و هیاهو به پاکردن  به جهت خاطر برخی مشکلات در منطقه که ناشی از عدم تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه‌ها می‌باشد، منطقه و شهرستان را دچار تنش و درگیری‌های بی‌حاصل می‌کنند. نظری کوتاه به برخی رویدادهای هفته‌های اخیر قاینات به خوبی مبین این امر است.

جالب این‌که در هر حوزه‌ای که نظر بیفکنیم پروژه‌ای نیمه‌تمام را می‌توان سراغ گرفت. فاز 2 کارخانه سیمان، فولاد قاین، دانشکده پرستاری، توسعه بیمارستان قاین، کتابخانه مرکزی قاین، منطقه نمونه گردشگری، دبیرخانه دائمی جشنواره زعفران و بسیاری پروژه ریز و درشت دیگر که برشمردن همه آن‌ها از حوصله این بحث خارج است. اما می‌تواند جالب و عبرت‌آموز باشد که چگونه در برهه‌ای خاص تب تند کلنگ‌زنی و وعده‌های شیرین و جذاب و فریبنده اما بی‌پشتوانه داغ بوده است.

البته گروهی نیز معتقدند که در برخی از این کلنگ‌زنی‌های صورت گرفته، بانیان کلنگ‌زنی می‌دانستند که این‌ها به سرانجام نمی‌رسد اما این اقدامات را انجام دادند که به بهانه عدم تکمیل آن‌ها بتوانند در آینده مستمسکی برای حمله به رقبا و مخالفان خویش داشته باشند. که البته در این مورد نمی‌توان قضاوت قطعی کرد و باید قضاوت را به افکار عمومی سپرد.  در هر صورت باید علت ناتمام‌ماندن این پروژه‌ها را نه در زمان حال بلکه در گذشته و با بررسی دقیق تاریخچه این پروژه‌ها جستجو کرد. در ضمن داستان این پروژه‌های نیمه تمام می‌تواند درس عبرتی برای همه ما باشد که در قضاوت در مورد عملکرد افراد دقت نظر بیشتر داشته باشیم و احیاناً فریفته هر وعده‌ای نشویم و براساس هر حرفی و هر وعده‌ای در مورد افراد و توانمندی‌های آنان قضاوت نکنیم و گمان نکنیم هر کسی که بیشتر وعده می‌دهد پس توانمندتر است.,, ,

تاريخ 14 سپتامبر 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.