هفته نامه طنین قائنات -> فلاحتی: با گذشت 12 سال از استان‌شدن، شاهد رشد و توسعه‌ نبودیم 12 سال پس از تقسیم در جستجوی چرایی عدم توسعه
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-TZ1A فلاحتی: با گذشت 12 سال از استان‌شدن، شاهد رشد و توسعه‌ نبودیم  12 سال پس از تقسیم در جستجوی چرایی عدم توسعه

فلاحتی: با گذشت 12 سال از استان‌شدن، شاهد رشد و توسعه‌ نبودیم
نماینده قاینات و زیرکوه در گفتگو با خبرنگار خاورستان، به سالروز تأسیس استان خراسان‌جنوبی اشاره کرد و گفت: ما وارد دوازدهمین سال تأسیس استان خراسان‌جنوبی شدیم که توسعه بیشتر و متوازن، هدف تقسیم‌شدن استان بوده است.

وی با بیان ‌این‌که در این مدت، توسعه‌هایی در بدنه‌ عمرانی ایجاد شد و اعتبارات ویژه و متوازنی به استان تعلق گرفت که در برخی مواقع شاهد رشد و توسعه‌ای بوده‌ایم، افزود: در برخی مواقع، توسعه استان به نتیجه نرسیده است و شاهد رکود بوده‌ایم. فلاحتی خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم ببینیم که تقسیم استان توسعه‌ای خاص را برای شهرستان‌ها‌ی استان در برداشته یا نه؛ باید ضرایب توسعه‌ای و میزان جذب اعتبارات و سرمایه‌گذاری را در شهرستان قاین و یکی از شهرستان‌های همانند در استان خراسان‌رضوی در طول 12 سال گذشته مقایسه کنیم، بعد نتیجه بگیریم که تقسیم استان برای شهرستانی چون قاینات برکت بوده یا نه؟ وی بیان کرد: اگر از بدو ایجاد استان خراسان‌جنوبی نگاه مسئولان استان، استانی می‌بود و با صرف تغییر یک اداره به اداره کل، استان تأسیس نمی‌شد، ما شاهد توسعه بیشتر استان، جذب نخبگان قوی‌تر و نیروهای انسانی مجرب‌تری در استان می‌بودیم. وی ادامه‌ داد: بعد از تقسیم‌شدن خراسان، ادارات بیرجند که دیدگاه‌شان، دیدگاه‌های استانی نبود و بدون تجربه‌ استانی بودند، اداره کل شدند. در حالی که ما نیاز به نیروی انسانی قوی و باتجربه داشتیم که خراسان‌جنوبی را توسعه دهند و درهای رشد اقتصادی را بگشایند اما این اتفاق صورت نگرفت و ما شاهد پسرفت بوده‌ایم.

فلاحتی با تأکید بر این‌که راه و جاده‌سازی وضعیت نامناسبی دارد، گفت: در بخش راه‌آهن هنوز بر روی نقشه، بدون کار عملیاتی هستیم و درخصوص مقابله با بحران آب نیز مشکلات هم‌چنان باقی است. وی با بیان این‌که در بخش سرمایه‌گذاری خارج از استان درجا زده‌ایم، تأکید کرد: در طول 12 سال یک مورد سرمایه‌گذاری هنگفت که از خارج استان جذب شده و موفقیت‌آمیز بوده باشد، نداشتیم. برخی از پروژه‌های درمانی در مرکز استان و ارتقاء فرودگاه مرکز استان در این مدت از نمودهای توسعه‌ای استان بوده است.

فلاحتی یادآور شد: در طول 12 سال آن‌چه مردم شهرستان‌ها و استان‌ کم برخوردار خراسان‌جنوبی را به برخوردار تبدیل می‌کند و بخواهد جهش و حرکتی به آن بدهد در بسیاری از زمینه‌ها، توسعه نبوده است. وی با اشاره به این‌که یکی از مهمترین موارد توسعه، زیرساخت‌های استان به‌دلیل آینده استان است، تصریح کرد: نقشه‌ راه توسعه استان و جذب اعتبارات سرمایه‌گذار از اولین شاخص‌ها برای رشد استان است. وی گفت: داشتن نگاه توسعه متوازن برای استان و توجه به توسعه همه شهرستان‌ها با تکیه بر ظرفیت‌ها و امکانات آن‌ها از دیگر موارد توسعه زیرساخت‌های استان است.

فلاحتی افزود: اگر در آینده، سرمایه‌گذار از استانی وارد خراسان‌جنوبی شود، باید برای وی حداقل‌های بستر سرمایه‌گذاری و زیرساخت‌های لازم، فراهم باشد. وی با بیان ‌این‌که در بخشی از شاخص‌های توسعه استان درجا زده‌ایم، گفت: ما در حوزه منابع آبی، اشتغال، برخورداری از فناوری اطلاعات و درمانی هنوز در جایگاه‌های 30 ام کشوری قرار داریم که توسعه این شاخص‌ها جزو اولویت‌های ما باید باشد.

وی با بیان ‌این‌که بخشی از شاخص‌های توسعه استان نیاز به اعتبارات بیشتری دارد، افزود: به برخی از این شاخص‌ها باید سازمان برنامه و بودجه وارد شوند و برخی دیگر نیز نیاز به مشارکت‌های مردمی و استانی دارد تا استان از این وضعیت عدم برخورداری خارج شود.

وی با تأکید بر این‌که نقص تقسیمات کشوری به‌خاطر این است که مردم  تقسیمات را عامل حضور امکانات و دلیل بر توسعه منطقه می‌دانند، گفت: از بنا، ساختار غلطی ایجاد شده است که چون مرکز دهستان و بخش نیستیم، فلان ساختمان و بیمارستان به منطقه داده نمی‌شود و بسیاری از این‌ها در دستورالعمل‌های وزارتی هست. فلاحتی با بیان‌ این‌که به دست خودمان مردم را به تقسیمات کشوری حساس می‌کنیم، گفت: میلیاردها ریال در مباحث تقسیمات کشوری در استان، شهرستان و بخش، به‌دلیل این‌که امکانات در آن‌جا سرازیر شود هزینه می‌شود.

وی تصریح کرد: توسعه متوازن در استان باید به نحوی باشد که فلان نقطه روستایی و شهری به دلیل دوری از مرکز، شاخص‌های محرومیت و … از امکانات لازم برخوردار شود. وی با بیان ‌این‌که عطش تقسیمات کشوری هنوز در سطح کشور نخوابیده است، افزود: مطمئناً حضور شهرستان طبس در خراسان‌جنوبی هم به همین دلیل یعنی امید به بهره‌مندی بیشتر از امکانات صورت پذیرفته است. وی ادامه داد: یک شهرستان کویری با وجود دوری از مرکز استان که قابلیت‌های رشد و توسعه فراوان را دارد، اما بسیاری از امکانات را نداشته است و مردم دنبال این بودند که شرایط بهتری بر شهرستان طبس حاکم شود. وی یادآور شد: مطمئناً توجه به توسعه متوازن از جانب برنامه‌ریزان استانی و مدیران تمام بخش‌ها و داشتن نقشه راه برای توسعه و ایجاد عدالت در تقسیمات و امکانات، زمینه رضایت‌مندی و همگرایی استان را رقم خواهد زد.
***

12 سال پس از تقسیم در جستجوی چرایی عدم توسعه:
12 سال پس از تشکیل استان خراسان‌جنوبی و الحاق قاینات به آن نماینده قاینات و زیرکوه در مصاحبه‌ای که مشروح آن را خواندید به طرح مسائلی در این رابطه پرداخته است و انتقاداتی را نسبت به وضعیت امروز استان از جنبه‌های مختلف مطرح کرده است. البته بسیاری از موارد مطرح‌شده از جانب آقای فلاحتی در طول سال‌های گذشته از جانب بسیاری از آگاهان و دلسوزان به طرق مختلف بیان شده است، اما متأسفانه در طول این سال‌ها به دلایل متعدد که بیان همه آن‌ها از حوصله این بحث خارج است، راهکاری اساسی برای حل بسیاری از آن‌ها اندیشیده نشده است. اما در مورد مصاحبه اقای فلاحتی با سایت خاورستان نکاتی چند قابل توجه است.

-1 این‌که آقای فلاحتی به‌عنوان یکی از نمایندگان استان نسبت به معضلات و مشکلات استان به نوعی آگاهی دارند امری قابل تقدیراست، اما تنها انتقاد کافی نیست و باتوجه به جایگاه آقای فلاحتی و نیز این‌که سایر نمایندگان استان نیز به نوعی از نظر سیاسی هم‌فکر با وی محسوب می‌گردند، انتظار است تا از جانب آنان راهکارهای عملی و کارآمد برای حل این بحران‌ها و معضلات و… ارائه گردد. کمک به تصویب قوانین، سعی در جذب بودجه و امکانات و نظارت مؤثر و کارآمد ازجمله اقداماتی که می شود در این مسیر صورت داد.

-2 این‌که نماینده قاینات و زیرکوه در هر حال به بیان مشکلات و معضلات گریبانگیر استان پرداخته‌اند، امری پسندیده است و البته بسیاری از مواردی که نماینده قاینات و زیرکوه در مصاحبه خویش بدان اشاره کرده است، قابل قبول است، اما یک سؤال اساسی در این زمینه این است، که چرا در طول این 12 سال قدم جدی برای رفع آن برداشته نشده است. از طول این 12 سال، سال‌های 84-83 که ابتدای تقسیم بود و طبعاً هنوز به دلیل تازه تأسیس‌بودن استان و مسائل خاص آن، امکان آغاز اقدامات اساسی نبود، به‌خصوص که در نیمه سال 84 پس از آن با روی کارآمدن دولت احمدی‌نژاد شاهد بودیم تیم مدیریتی استان در رده‌های مختلف با دگرگونی و تغییر کامل و اساسی مواجه شد، اما این توقع منطقی بود که در طول 8 سال (84 – 92) باتوجه به وفور بودجه و امکانات و سه بار سفر رئیس‌جمهور وقت (احمدی‌نژاد) و هیئت دولت به استان و انبوه مصوبات ریز و درشت و قول‌های متعدد مسئولین و مدیران، باید بسیاری از مشکلات و معضلات یا حل می‌گردید، یا راه‌حلی مناسب برای رفع آن‌ها اندیشیده می‌شد، که اگر چنین می‌شد با این همه معضلات و مشکلات که اکنون گرفتار آن هستیم، روبرو نبودیم. البته این نافی مسئولیت مدیران فعلی استان در چاره‌اندیشی برای رفع این مشکلات نیست، اما در هر حال باید گفت: زمان طلایی برای توسعه و پیشرفت همه جانبه و اساسی استان در طول این سال‌ها به هر تقدیر از بین رفت که البته چرایی آن خود بحث مفصلی را می‌طلبد.

-3 سومین نکته این است که آقای فلاحتی در این مصاحبه با اصل تقسیم و الحاق به صراحت مخالفتی ابراز نکرده است، از این‌رو و باتوجه به موارد مطرح‌شده در قسمت‌های قبل امیدواریم این انتقادات مطرح‌شده از جانب وی فقط شامل مدیریت فعلی اجرایی استان که همه می‌دانیم در خط مخالف سیاسی با وی هستند، نبوده و به عبارت ساده‌تر به قصد تخطئه و انداختن تقصیر تمامی این مشکلات بر دوش دولت و مدیران فعلی استان نباشد. به عبارت ساده‌تر این سؤال مطرح است، اگر مدیران استان هم‌فکر و از خط و جناح سیاسی ایشان بودند، آیا باز هم این انتقادات با همین شدت و صراحت بیان می‌شد؟

-4 نکته مهم در این میان که باید به‌درستی مشخص گردد، این است که دلیل و ریشه اصلی عدم توسعه مطلوب خراسان‌جنوبی چیست؟ آیا این امر ریشه در کمبود بودجه و اعتبارات دارد؟ آیا در عدم توانمندی و شایستگی مدیران ریشه دارد؟ آیا مشکل در نوع نگاه مدیران استان است که شاید هنوز برخی از آنان دیدی استانی و همه جانبه‌نگر را ندارند؟ بی‌شک پیداکردن جواب این سؤال می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مسائل باشد در غیر این صورت گذشت سال‌ها و جابجایی مدیران و کم و زیاد شدن اعتبارات و… نخواهد توانست گرهی از مشکلات استان بگشاید.,, ,

تاريخ 27 آگوست 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.