هفته نامه طنین قائنات -> ۱۲ کلام جاودانه از دکتر مصدق
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-UGRR ۱۲ کلام جاودانه از دکتر مصدق

-1 «آن‌هایی که می‌خواهند ملت ایران غیر رشید معرفی شود، آرزوی خود را به گور خواهند برد.» -2 «در کشورهای دموکراسی و مشروطه هیچ قانونی بالاتر از اراده ملت نیست.» -3 «حاضرم هر قانونی را که برخلاف مصالح ملت باشد بسوزانم؛ زیرا قانون برای مملکت است، نه مملکت برای قانون. نجات وطن عالی‌ترین و بزرگ‌ترین قانون است.»
-4 «قانون اساسی، قانون الهی نیست که قابل تغییر نباشد، قانون اساسی کار بشر است و بشر هم باید آن را تغییر بدهد.»
-5 «ما حرف حق را می‌زنیم‌. اگر صدای ما یک روز برای این گوش‌نواز و برای آن گوش خراش است و روز دیگر بالعکس ما نباید خاموش شویم‌.‌» -6 «پس از ۵۰ سال مطالعه و تجربه به این نتیجه رسیدم که جز با تأمین آزادی و استقلال کامل ممکن نیست ملت ایران بر مشکلات پیروز شود.»

-7 «ملت متشخص آن است که دست گدایی مقابل بیگانگان دراز نکند. هر بیگانه‌ای هم محض رضای خدا به‌کسی یا ملتی کمک نمی‌کند، مگر این‌که بعداً بخواهد از اشخاص یا آن مملکت به هر طریق که می‌تواند سوء‌استفاده یا حسن‌استفاده کند.» -8 مصدق در اوج فشار اقتصادی گفت: «با وجود تمام مشکلات اقتصادی و مالی، ملت ایران به‌هیچ قیمتی حاضر به‌قبول شرایط ناروا که به استقلال سیاسی یا اقتصادی یا خدای نکرده حیثیت و شرافت ملت ایران لطمه وارد سازد تن در نخواهد داد‌.» -9 «اصل ثابت و تغییرناپذیر برای حکومتی که به افکار عمومی تکیه دارد، این است که هر وقت با مشکلی روبرو می‌شود به منبع قدرت و سرچشمه لایزال نیروی ملت متوجه می‌گردد، ملت ما اکنون زبانزد شهامت و مردانگی شده است و در سراسر گیتی از او به‌عنوان مشعل‌دار مبارزات ملی یاد می‌کنند.»

-10 «حیات، مال و موجودیت من و امثال من در برابر حیات و استقلال و عظمت و سرافرازی میلیون‌ها ایرانی و نسل‌های متوالی این مملکت کوچک‌ترین ارزشی ندارد. از آن‌چه برایم پیش آمده هیچ تأسفی ندارم و یقین دارم وظیفه تاریخی خود را تا سرحد امکان انجام داده‌ام. عمر من و شما و هر کس چند صباحی دیر یا زود به پایان می‌رسد، ولی آن‌چه می‌ماند حیات و سرافرازی یک ملت مظلوم و ستمدیده است.»

-11 «به ملت ایران و به‌خصوص افراد جوان که چشم و چراغ مملکت و مایه امید کشورند، می‌گویم از راهی که برای طرد نفوذ بیگانگان پیش گرفته‌اند منحرف نشوند، از مشکلاتی که در پیش دارند، نهراسند و از راه حق و حقیقت باز نمانند.»
-12 «چه زنده باشم و چه نباشم امیدوارم و بلکه یقین دارم این آتش خاموش نخواهد شد. اگر قرار باشد در خانه خود آزادی عمل نداشته باشیم و بیگانگان بر ما مسلط باشند مرگ بر چنین زندگی‌ای ترجیح دارد. هیچ مبارزه‌ای هر چند کوچک و ناچیز باشد به‌آسانی به‌نتیجه نمی‌رسد. تا رنج نبریم گنج میسر نمی‌شود. در این راه نیز سعی ناکرده به‌جایی نتوان رسید.»,

تاريخ 27 آگوست 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.