هفته نامه طنین قائنات -> بازخوانی دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب درباره کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد شاه پهلوی، مأمور آمریکایی
جدیدترین
تبلیغ در طنینبه بهانه سالگرد کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ نشریه خط حزب‌ا… در «سخن هفته» چهل و ششمین شماره خود به بیان دیدگاه‌های رهبرمعظم انقلاب در این زمینه پرداخته است.
***
درست است که انقلاب اسلامی ایران رژیم پهلوی را از بین برد، اما این مبارزه، فقط مبارزه با رژیم پهلوی نبود؛ مبارزه با حضور آمریکا و با سلطه و نفوذ آمریکایی‌ها بود که تا مغز استخوان این ملت نفوذ کرده بودند. (۷۹/۵/۵)»

انقلاب ضدّآمریکایی:
انقلاب اسلامیِ ملت ایران هر چند مبارزه با رژیم پهلوی را در بَطن خود داشت، اما در واقع مبارزه با سُلطه و نفوذ بیگانگان و به‌خصوص آمریکایی‌ها بود. از این منظر، این انقلاب ضدّآمریکایی بود: «وقتی در سال 57 مبارزه پیروز شد و انقلابِ پیروزمند به ثمر رسید، در حقیقت یک انقلاب ضدّآمریکایی به ثمر رسیده بود. (۷۳/۸/۱۱)» اما چرا انقلاب اسلامی مبارزه با آمریکا را در دستور کار خود قرار داد؟ با نگاهی به سیر دخالت‌ها و زورگویی‌های دولت مستکبر آمریکا در ایران می‌توان به این سؤال پاسخ داد.

حکومتِ کودتایی:
ایرانِ قبل از انقلاب کشوری سلطه‌پذیر و تحت مدیریت مستکبرین بود: «سلطه‌گری یعنی سرنوشت یک ملت را در دست‌گرفتن. هم‌چنانی که در دوران طاغوت، آمریکایی‌ها و رژیم آمریکا بر کشور ما سلطه داشتند و ملت هم هیچ‌کاره بود. (۸۷/۱/۱)» اساساً حکومت پهلوی توسط بیگانگان بر سر کار آمد: «در دوره‌ حکومت پهلوی و مقداری قبل از آن اوّل انگلیس‌ها، بعد هم آمریکایی‌ها زمام امور را در دست داشتند… حکومت پهلوی را سرِ کار آوردند؛ رضاخان را سرِ کار آوردند و بعد که به جهتی از او دلخور شدند، او را بردند، محمّدرضا را آوردند. (۹۵/۱/۱) و پس از تحولات نهضت ملی‌شدن صنعت نفت و با نقش‌آفرینی مستقیم آمریکایی‌ها «حکومتِ کودتایی پهلوی» ادامه یافت: «[آمریکایی‌ها] کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ را در این‌جا راه انداختند… عنصر اصلی کودتا در تهران، یک فرد آمریکایی بود… بعد که کودتا را به ثمر رساندند و شاه را که فرار کرده بود، به این‌جا برگرداندند، شدند همه‌کاره‌ کشور. (۹۱/۸/۱۰)

حکومت کودتایی روند اختناقِ داخلی و چپاول کشور توسط بیگانگان را شدت بخشید: «[آمریکایی‌ها‌] محمّدرضای پهلوی را که از ایران فرار کرده بود، برگرداندند، به سلطنت نشاندند؛ و ۲۵ سال از ۳۲ تا ۵۷ این ملّت، زیر یوغ حکومت تحمیلی و وابسته‌ پهلوی به انواع خفّت‌ها، انواع فشارها، انواع سختی‌ها مبتلا شد … مستشاران نظامی‌شان ارتش ما را تصرّف کردند، عوامل اقتصادی‌شان سیاست‌های اقتصادی خود را پیش بردند … ۲۵ سال اختناق، فشار بر ملّت ایران، ضایع‌کردن منابع انسانی این کشور، غارت منابع طبیعیِ این کشور، بدنام کردن ملّت ایران در میان ملّت‌های مسلمان در منطقه، کارهایی بود که آمریکایی‌ها در این مدّت کردند. (۹۴/۸/۱۲)» در واقع به معنی دقیقِ کلمه رأس حکومت پهلوی در اختیار آمریکایی‌ها بود: «محمدرضا، واقعاً مثل یک مأمور آمریکا در ایران عمل می‌کرد. یک عامل آمریکا در رأس یک رژیم وابسته… آن‌ها هر کاری می‌خواستند، می‌کردند. (۷۳/۱۱/۱۴)»

شیطان بزرگ، ابداعِ عجیب امام:
«رژیم طاغوت مهم‌ترین سنگر آمریکا و انگلیس در این کشور بوده است… انقلاب آمد، این سنگر را نابود کرد. (۹۵/۱/۱)» و اُبهت آمریکا توسط ملت شکسته شد: «ملت ما، اول ملتی بود که ثابت کرد آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. (۶۹/۱۱/۱۰)» و این به برکت جهت‌گیریِ ضداستکباری امام خمینی بود: «واژه‌ «شیطان بزرگ» برای آمریکا، یک ابداع عجیبی از سوی امام بود… امام تا روز آخر، نسبت به آمریکا همین احساس را داشت… در مقابل از اوّل انقلاب کسانی بودند که توجّه نمی‌کردند که آمریکا عقبه‌ تغذیه‌کننده‌ رژیم طاغوتی است که به‌ وسیله‌ ملّت ایران برافتاد… امام این عقبه را از روز اوّل دید، با آن مقابله کرد؛ لذا تا آخر، امام علیه آمریکا و دستگاه سیاسی و امنیّتی آمریکا موضع داشت. (۹۴/۳/۱۴)» با گذشت سالیانی از پیروزی انقلاب و علی‌رغم همه‌ توطئه‌های دشمن، ملت ایران توانست مسیر موفقیت را طی کند و این‌چنین بود که «پیشرفت بدون اتکاء به آمریکا» دستاورد بزرگ ما شد: «ملت ایران اثبات کرده است که بدون آمریکا، بلکه با دشمنی آمریکا می‌تواند به پیشرفت دست پیدا کند. این درس بزرگی است. (۹۴/۳/۱۴)»,,

تاريخ 27 آگوست 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.