هفته نامه طنین قائنات -> بررسی محاسن و معایب روزبازارها لزوم برنامه‌ریزی جدی مسئولین/ تغییر پنجشنبه بازار به جمعه بازار
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-6CDD بررسی محاسن و معایب روزبازارها لزوم برنامه‌ریزی جدی مسئولین/ تغییر پنجشنبه بازار به جمعه بازار

پیرو مطلبی باعنوان «پنج شنبه بازارخط قرمز شهروندان» چاپ شده در شماره 121 طنین قاینات مورخ20 اَمرداد 95 جوابیه‌ای از سوی اتاق اصناف به دفتر طنین قاینات رسید که در ادامه می‌آید:

اولاً در مطلب یاد شده نویسنده تنها نظر شخصی خویش را با کپی‌برداری از دیگر منابع و سایت‌ها بیان داشته و هیچگاه نمی‌تواند خط قرمزی از سوی مردم باشد. درثانی کاش نگارنده محترم آئین‌نامه اجرایی و نحوه برگزاری روزبازارها را مطالعه می‌نمودند و سپس اقدام به درج مطلب می‌نمودند تا برای خوانندگان قوانین کاملاً روشن می‌شد.(کارگروه ایجاد و نظارت بر روزبازارها: -1 شهرداری(رئیس) -2 اداره صنعت، معدن و تجارت -3 جهاد کشاورزی -4  اتاق اصناف -5 اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی). ثالثاً به کرّات یادآور می‌شویم که اتاق اصناف هیچ‌گاه در صدد به تعطیلی‌کشاندن پنج‌شنبه بازار نبوده و تنها در پی قانونمندشدن آن است. در ادامه محاسن و معایب روزبازارها می‌آید تا در جهت تنویر افکار عمومی مثمر ثمر واقع گردد.

مزایا  و محاسن روزبازارها:
– دسترسی ارزان و سریع: یکی از محسنات خرید در روز بازارها سهل‌الوصول بودن دسترسی به اجناس است.
– بسیاری از مایحتاج ضروری با قیمتی مناسب به‌صورت عمده از این بازارچه‌ها  قابل دسترسی است.
عرضه کالا ارزان‌تر از  مغازه‌های سطح شهر به‌خصوص میوه و تره‌بار.

 – تنوع و قدرت انتخاب: تمرکز خرید و قدرت انتخاب از مهمترین مزایای این بازارها می‌باشد.
– بسیاری از اقلام مورد نیاز یک خانواده یک‌جا و در یک بازار وجود دارد و به همین دلیل به‌راحتی می‌توان هر هفته با یک بار مراجعه به پنج‌شنبه‌بازار مایحتاج خود را تهیه کرد.
– سرگرمی بعضی افراد: برخی دیگر هم که به قصد تفریح به این بازارها سری می‌زنند، هم عمدتاً دست خالی برنمی‌گردند، چرا که طیف متنوعی از کالاها، از وسایل پلاستیکی و تزئینی و پوشاک گرفته تا صنایع دستی و لباس‌های مجلسی در این بازارها عرضه می‌شود  که به هر حال، یک یا دو کالایش با جیب آن‌ها و توانایی مالی‌شان هم‌خوانی دارد و می‌توانند آن را خرید کنند که دست خالی هم نرفته باشند.

– عرضه انواع کالا و خدمات: از صنایع‌دستی، ساده و ارزان قیمت گرفته تا فرش و گلیم‌های بسیار گران قیمت را می‌توان در این بازارها پیدا کرد. لباس‌های مختلف که یا  بسیار کار شده و گران‌قیمت هستند، یا بسیار ساده و حتی بدون الگو دوخته شده‌اند.
– در کنار اقلامی که در روزبازارها از کالاهای ساخته شده و پوشاک وارداتی عرضه می‌شود، برخی‌ها هم هستند که کار دست خود را عرضه می‌کنند و از شال و کلاه زمستانی گرفته تا مجسمه و تابلوهای نقاشی در این روزبازارها عرضه می‌شود که به دلیل نزدیکی تولید به مصرف و نبود واسطه‌ها، قیمت‌ها نیز بسیار مناسب است.
–  از تولید به مصرف: البته برخی از فروشندگان این  روزبازارها را که بیش از  600 واحد سیــار در آن وجود دارد، موقعیت خوبی برای عرضه محصولات‌شان که عمدتاً کالاهای کشاورزی و سبزیجات و سبزی خشک شده هستند، مناسب دیده‌‌اند و روانه این بازار شده‌اند و به روایتی از تولید به مصرف می‌باشد و  برخی فروشندگان شهرستانی که عمدتاً هم خانم‌ها آن‌ها را تشکیل می‌دهند، نیز حضور دارند.
معــایب روزبازارها:

– ترافیک و آلودگی محیط زیست: برپایی این بازارها باعث ترافیک شدید می‌شود و مردم را برای عبور و مرور به‌خصوص در ساعات پایانی روز دچار مشکلات زیادی می‌کند.
– این بازارچه‌ها در یک منطقه پرتردد برپا می‌شوند و فاقد سازماندهی مناسبی هستند. از طرفی با اتمام و جمع‌آوری غرفه‌ها در بازارچه شاهد برجای ماندن زباله و آلودگی زیادی هستیم.
– خرید از سرناچاری: اقلام چندان با کیفیتی را نمی‌توان در این بازار تهیه کرد.
– بی‌کیفیت و غیراستاندارد: مردم ناچارند برای خرید راحت و ارزان به این بازارها مراجعه کنند. اقلام خوب و استانداردی در این بازارها  نیست و در صورت بدبودن جنس، نمی‌توان صاحب آن کالا را به راحتی پیدا کرده و آن‌را تعویض نمود.

– نبود دستگاه خود‌پرداز: بیشتر فروشنده‌ها كارت‌خوان ندارند و باید پول نقد همراه داشته باشیم.
– عدم نظارت لازم: اما وجود اجناس نامرغوب و تاریخ گذشته و غیربهداشتی با کیفیت پایین که در مغازه‌ها امکان فروش نیست و به دلیل عدم نظارت کارشناسان بهداشت بر این بازارها به‌راحتی می‌توانند به مردم بفروشند و گرانی قیمت آن از معایب این بازارها است.
– عدم نظارت بر مسائل بهداشتی (کیفیت، تاریخ انقضا، نحوه نگهداری موادغذایی و عرضه در محل غیربهداشتی)

– عدم رعایت بهداشت: پهن‌کردن اجناس و کالاها به‌ویژه موادغذایی به‌صورت سرباز در خیابانی که ایام هفته محل گذر خودروها و جانوران به‌ویژه سگ‌های ولگرد و محل تجمع انواع میکروب‌هاست بدون این‌که بر روی تخت یا تخته‌ای قرار گیرد با چه استدلال و منطقی صورت می‌گیرد؟
– مزاحمت برخی افراد: برخی افراد و جوانان بیکار بدون این‌که فروشنده یا خریدار باشند در روزبازار پرسه می‌زنند و متأسفانه دخترانی با آرایش غیرمعمول و ظاهری تحریک‌آمیز در حال قدم‌زدن هستند که این شایسته شهر ما نیست.

– شلوغي بيش از حد بازار: اندکی اذیت کننده است، اما می‌توان کالاهای مناسبی در آن پیدا کرد، اگرچه باید خیلی بگردید و در میان اجناس جستجو کنید تا یک کالای خوب بتوانید بخرید.
– گریزهای مالیاتی: این‌که برخی مغازه‌داران برای راه‌اندازی و ادامه فعالیت مجبورند مالیات و هزینه اجاره و آب و برق و تلفن و هزینه‌های دیگر را متقبل شوند و درآمد چندانی ندارند، اما این فروشندگان بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای به‌راحتی کسب درآمد می‌کنند، موضوع دیگری است که نیاز به بررسی دارد.
– عدم وجود اتاق پرو جهت خرید لباس: زمان خریدن لباس‌های پنجشنبه بازار، اتاق پرو ندارند و از آن‌جا که امکان تعویض خریدها وجود ندارد، باید لباس‌ها را از روی لباس‌های خود و میان تعداد بسیار زیادی از افراد پرو کنید.

– عدم ساماندهی غرفه‌داران و شماره‌گذاری هر غرفه: (لازم است ماکت  مکان‌ها  مشخص شود، مثلاً: پوشاک، خواربار، لوازم خانگی، میوه تره‌بار، فروش محصولات محلی  و ثبت شماره هر غرفه در کارت شناسایی افراد.
– عدم ورودی و خروجی مشخص: باتوجه به عدم حصار مکان، امکان ورود و خروج از تمام مکان‌ها  امکان‌پذیر است.
– عدم کنترل: عدم الزام افراد به داشتن کارت شناسایی (متصدی پنج‌شنبه بازار فقط ضامن پول دریافتی خودش می‌باشد) لذا هیچ‌گونه کنترلی بر داشتن کارت فعالیت ندارد و اگر تخلفی صورت گیرد قابل پیگیری نیست.
– عدم درج قیمت: هیچ‌گونه درج قیمت کالا انجام نمی‌شود، مگر با حضور بازرسین.
– عدم ارائه فاکتور خرید: به‌خاطر کنترل نشدن درصد سود قانونی از ارائه فاکتور خرید خودداری می‌نمایند که پیشنهاد می‌گردد هر هفته از اتحادیه کارشناس جهت قیمت‌گذاری با بازرسین همکاری نماید.
– عدم آشنایی غرفه‌داران با قوانین کسب و کار.
– عدم درصد سود مشخص: مشخص‌نبودن سود جهت کالاهای عرضه شده به غیر از میوه.

– عدم مسئول مشخص، پنج‌شنبه بازار و تعهد پیمانکار: افرادی که مرتکب تخلف‌شده و قابل شناسائی نمی‌باشند پاسخگو باشد، ازقبیل افراد افاغنه و افرادی که بدون مجوز فعالیت اقدام به فروش می‌نمایند.
– واگذاری مکان به غیر: دارندگان کارت شناسایی پنج‌شنبه بازار حق واگذاری به غیر را ندارند و از ورود افراد جلوگیری شود.
– عدم حضور دائمی نیروی انتظامی: (پلیس- راهور- امنیت) بابت برقراری نظم و امنیت. بعضاً باتوجه به دریافت هزینه و حق مأموریت، نیروها فقط تابع نظر مدیر نمایشگاه می‌باشند و رفاه بازدیدکنندگان و امنیت عمومی کمتر مورد توجه است.

– عدم برخورد با کالاهای ارائه شده قاچاق: بعضاً کالای قاچاق مشاهده می‌شود که بایستی با آن برخورد شود. شامل: میوه، پارچه، لوازم خانگی و…
– عدم وجود آتش‌نشانی: (حداقل کپسول آتش‌نشانی) توسط پیمانکار. – عدم وجود ترازوی دیجیتال در اکثر واحدهای سیار . – عدم امکانات رفاهی: جهت غرفه‌داران و مشتریان (دستشویی، آب و برق) باتوجه به این‌که از غرفه‌داران هزینه زیادی دریافت می‌شود.
– عدم وجود مکان بازرسی: لازم است مکان مناسب جهت استقرار بازرسین و امکانات ازقبیل ترازو و لوازم صوتی جهت پاسخگویی به شکایات مردمی و … وجود داشته باشد.

نتیجه‌گیری:
– به خوبی روشن است که بازارچه‌های هفتگی که نیازهای روزانه ساکنان شهرهای کوچک را فراهم می‌کنند از ملزومات ادامه رشد و پویایی شهر هستند  اما در این میان باید دقت داشت که معایب یک امر بیش از مزایایش نباشد و بتواند در مسیر رشد روزافزون گام بردارد نه این‌که معضلی برای شهر باشد.
به نظر می‌رسد پتانسیل این بازارها چه از لحاظ اقتصادی و چه از لحاظ فرهنگی بسیار بالا است، این‌که چرا نتوانسته‌ایم تا به حال آن‌چنان که انتظار می‌رود شاهد رشد و شکوفایی آن باشیم؟ یک سؤال اساسی است که باید به آن پاسخ مناسبی داده شود. هر رفتار غیرفرهنگی که در جامعه بین افراد آن صورت می‌گیرد، تأثیرات روانی مخربی را به‌صورت ماندگار در ذهن و ضمیر آدمی بر جای خواهد گذاشت، متأسفانه جدا از آلودگی‌های صوتی و قرق‌کردن یک خیابان، گاهی سر کیسه‌کردن افراد به صرف حراجی و حراج‌کردن اقلام ته مانده و بنجول، نگاه‌های توهین‌آمیز، الفاظ رکیک و غیراخلاقی و برخوردهای غیرانسانی و اسلامی، زنگ خطری است که ناخواسته به صدا درمی‌آید و گاهی این صدا در خفا و سکوت شنیده می‌شود.

 امید است مسئولین عزیز برنامه‌های جدی برای ساماندهی روزبازارها ارائه نمایند تا در سایه تعاملات موجود بتوانیم به آثار و نتایج لازم دست پیدا کنیم و دست در دست یکدیگر برای داشتن و ساختن ایرانی پیشرفته و آباد گام برداریم و در نهایت پیشنهاد می‌گردد جهت استفاده بهینه شهروندان و اصناف و بازاریان بومی و هم‌چنین کارمندان و کارگران محترم که شاغل هستند، به لحاظ این‌که پنج‌شنبه روز کاری ادارات می‌باشد، پنج‌شنبه بازار به جمعه بـازار تغییر یـابـد تــا شاهد  رشد و شکوفایی و رونق اقتصادی بیشتر بازار کسب و کار در این شهرستان در این سال که به فرموده مقام معظم رهبری سال  اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام‌گذاری شده است، باشیم.,, ,

تاريخ 15 آگوست 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.