هفته نامه طنین قائنات -> پنجشنبه بازار خط قرمز شهروندان
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-3JSE پنجشنبه بازار خط قرمز شهروندان

امیر ایوب‌نژاد

قیمت مناسب در روز بازارها، اقبال خوب مردم را برای تهیه مایحتاج خود داشته و این مهم ظرفیتی برای توزیع کالا و هم‌چنین توازن در بازار است. روز بازار به بازاری گفته می‌شود که در یکی از روزهای هفته در مکانی مشخص برای ارائه محصولات مختلف برپا شده و تمام کسانی که اجناسی برای فروش دارند، می‌توانند به فروش کالای خود اقدام کنند. اصولاً در این نوع بازارها که با استقبال زیادی نیز روبروست انواع کالاها و اجناس مورد نیاز مردم عرضه می‌شود، در این بازارها به دلیل نپرداختن مالیات، بیمه و نداشتن هزینه‌هایی مانند: اجاره، برق، آب، گاز و … اجناس با قیمتی مناسب‌تر فروخته می‌شود. ایجاد روزبازار، فضایی برای کسب درآمد اقشاری از جامعه ‌را فراهم کرده است؛ فضایی که با آن مردم طبقات متوسط و پایین اجتماع بتوانند با قیمت‌های مناسب‌تری برخی نیازهای زندگی خود را تأمین کنند.

جمع‌شدن دست‌فروشان در یک محل مناسب و ساماندهی آنان یکی از کارهای بسیار خوبی است که در پنج‌شنبه‌بازار صورت گرفته است. روزبازارها اگر به‌طور صحیح کنترل و نظارت شوند، می‌توانند برای بسیاری از جوانان که سرمایه بالایی برای راه‌اندازی یک کار خوب ندارند، ایجاد شغل کرده و از بیکاری عده زیادی بکاهد. درست است که با وجود فروشندگانی از شهرهای دیگر، خروج نقدینگی از شهر قاین را خواهیم داشت، اما ما در سطح شهر نیز شاهد حضور بسیاری از دست‌فروشان هستیم که از شهرهای مجاور برای فروش محصولات خود به این شهر می‌آیند؛ ضمناً با وجود آسان‌شدن راه‌ها و سهولت خرید از شهرهای مختلف، دیگر خروج نقدینگی معنایی نخواهد داشت. اگر این بازار هم جمع شود، مردم شهر قاین برای خرید از این روزبازارها به شهرهای دیگر مراجعت می‌کنند،  بهتر است این‌گونه بازار در خود شهر و با حضور اصناف شهرستان باشد تا مردم برای خرید به شهرهای دیگر نرفته و در شهر خودمان مایحتاج‌شان را تأمین کنند. وجود این نوع  روزبازارها سبب خواهد شد تا در شرایط رقابتی محصولات، با قیمت مناسب و با کیفیتی مطلوب عرضه شده که این موضوع، منافع مصرف‌کنندگان را نیز در برخواهد داشت.

این مدل بازارها در کنار اصناف مختلف، در همه شهرها دایر بوده و آن‌ها در کنار یکدیگر کسب در آمد می‌کنند و مشکلی هم ما بین آن‌ها صورت نمی‌گیرد. روزبازار یا همان چهارشنبه بازاری که با مصوبه شورای شهر قاین در سال 84 شکل گرفت و از همان ابتدا مورد انتقاد اتاق اصناف و کسبه این شهر قرار گرفت و این مصوبه را مغایر با قوانین نظام صنفی در شهرستان نامیده و متولی این امر را اتاق اصناف دانستند، که حتی با پافشاری‌های زیاد در سال 87 از چهارشنبه به پنج‌شنبه تغییر زمان داد، و اکنون نیز زمزمه‌هایی از سوی ریاست محترم اتاق اصناف مطرح می‌شود که به جمعه‌بازار تغییر دهند و هر چند که ادعا دارند مخالف با تعطیلی این روزبازار پررونق که حداقل در سطح استان نمونه می‌باشد و از استقبال بی‌نظیری برخوردار بوده، نمی‌باشند ولی شواهد حاکی از آن است که نیت ایشان به تعطیلی کشاندن یا حداقل عدم استقبال مردم از این بازار بوده و انتظار دارند با مخالفت شورا یا شهرداری مواجه نشوند و با اتهام‌زنی‌های بی‌مورد از قبیل دنبال درآمدزایی‌بودن برای شهرداری و فرافکنی خواستار القاء خواسته خود می‌باشند.

ایشان با تغییر پنج‌شنبه‌بازار از روز پنج‌شنبه به جمعه، مدعی رونق بازار در جمعه‌ها شده و یک روزکاری به اصناف اضافه شده، که این امر در تضاد با خواسته اکثریت مردم بوده و مشکلاتی را در پی داشته، ازجمله بسیاری از آن‌ها از شهرها و روستاهای اطراف برنامه‌کاری خود را طوری تنظیم نموده تا هم نسبت به خرید از این روز بازار اقدام نمایند و هم به امور اداری خود برسند و هم‌چنین سرویس‌دهی اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های این روستاها در روز جمعه مقدور نبوده و بسیاری از بازاریان نیز با عنایت به نیاز به تعطیلی حداقل یک روز در هفته، تمایلی به شرکت در جمعه‌بازار یا حتی گشودن مغازه‌های خود در روز جمعه نداشته و نکته مهمتر که نباید از آن غافل شد، برگزاری نماز جمعه در روز جمعه بوده که این امر نیز نباید از نظرها دور بماند.

خواسته بسیاری از شهروندان قاینی نیز پا برجابودن پنج‌شنبه بازار است و شورای اسلامی شهر نیز بایستی به‌صورت مستقل و خارج از افكار و انديشه‌هاي شخصی، به خدمتگزاری به مردم و منافع شهروندان این شهر بپردازند. جایگاه اصناف حفظ وحدت در جامعه است، اصناف با پرداخت عوارض و مالیات به دولت، نبض اقتصادی جامعه را کنترل می‌کنند. به خوبی واقف به وجاهت اصناف و احترام به این قشر هستیم اما قانون خط قرمزی را برای هر موضوعی تعیین می‌کند و بهتر است بازاریان قاین نیز در روز پنج‌شنبه با حضور در این بازار اجناس خود را ارائه داده و کسب درآمد کنند. جای شک نیست که مردم از کسبه محلی و اجناس آنان استقبال بیشتری خواهند کرد. لذا در پایان می‌توان گفت: تضارب آراء در هر جامعه‌ای باعث رشد، توسعه و تعالی می‌شود و در هر موضوعی مخالف و موافق وجود دارد، زیرا مردم به آگاهی و شعور بالایی دست پیدا کرده‌اند و بایستی ضمن آسیب‌شناسی و ایجاد تمهیداتی برای برطرف‌کردن ضعف‌ها و مشکلات پنج‌شنبه‌بازار، مسئولین مربوطه از گرفتن تصمیمات عجولانه پرهیز نموده و تحت تأثیر طرح‌های غیرکارشناسی قرار نگرفته و خواست اکثریت شهروندان را که همانا تقویت این بازارهاست مدنظر قرار دهند.,, , ,

تاريخ 9 آگوست 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.