هفته نامه طنین قائنات -> گزارشی از جلسات تجلیل از خبرنگاران شهرستان به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار
جدیدترین
تبلیغ در طنینبه مناسبت 17مرداد سالروز شهادت شهید صارمی و روز خبرنگار، از خبرنگاران فعال قاین به همت سپاه ناحیه قاین، شهرداری و شورای شهر قاین و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل شد. گزارشی از این سه جلسه را در ادامه می‌خوانید.

خبرنگار باید نگاه‌های کلان داشته باشد:

di-YDAF گزارشی از جلسات تجلیل از خبرنگاران شهرستان به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه ناحیه قاین در مراسم تجلیل از خبرنگاران فعال شهرستان، گفت: خبرنگاری رسالت انبیا است و خبرنگار که به‌عنوان چشم بینا و زبان گویای مردم است، آن‌چه باید به آن توجه داشته باشد، روحیه مطالبه‌گری است. حجت‌الاسلام مرادی افزود: یک خبرنگار باید نگاه‌های کلان داشته باشد و کلان مملکت را در نظر بگیرد. وی حقیقت‌گویی و حقیقت‌جویی را از شاخصه‌های یک خبرنگار دانست و گفت: خبرنگاران با نگاه تیزبین خود می‌توانند انتقادات را منتقل کرده و گره‌گشای مشکلات مردم باشند.

جانشین فرمانده سپاه قاین نیز در این جلسه با بیان خاطراتی از زبان همسر شهید صارمی، گفت: تعهد کاری، اراده قوی، سخت‌کوشی و جدیت و مسئولیت‌پذیری از خصوصیات شهید صارمی بود و ما باید با الگوپذیری از شهدا و رسالتی که بر گردن ماست، قدم‌های خوب و مؤثری برداریم. محسن کاری بیان داشت: صداقت، مهم‌ترین اصل خبرنگاری است و در کنار این موضوع باید یک خبرنگار استقلال داشته و به هیچ حزب و گروهی وابسته نباشد و بدون هیچ حبّ و بغضی خبر تهیه کرده و در اختیار مردم قرار دهد. وی شفافیت در خبر را از دیگر ویژگی‌های یک خبرنگار نام برد و گفت: مردم جامعه به‌دنبال بیان واقعیت‌های جامعه هستند و وظیفه خبرنگاری ایجاب می‌کند که در ارائه یک خبر به بازخورد آن در جامعه توجه داشته و واقعیت‌های جامعه را بیان کنند. در پایان از خبرنگاران فعال شهرستان تجلیل شد.

خبرنگاران چشم بینای جامعه هستند:

di-43J0 گزارشی از جلسات تجلیل از خبرنگاران شهرستان به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار

رئیس شورای شهر قاین در مراسم تجلیل از خبرنگاران با گرامیداشت یاد و خاطره شهید صارمی، گفت: خبرنگاری شغل بسیار شریف و ظریفی است و هم می‌تواند از کاه کوه بسازد و برعکس و هم می‌تواند بسیاری از مسائل را زیبا جلوه دهد و یا برعکسش و این به وجدان خبرنگاران برمی‌گردد.

وی افزود: خبرنگاران چشم بینای جامعه هستند و می‌توانند مسائل را رصد و تذکر دهند. کاظمی بیان داشت: خبرنگاران واسطه بین مردم و مسئولین هستند و رسانه‌ها؛ دانشگاه هستند و می‌توانند در تبیین مسائل و ارزش‌ها و بایدها و نبایدها و هنجارهای جامعه نقش اساسی داشته باشند. وی گفت: بسیاری از ارزش‌ها در شهرستان ازجمله سبک زندگی اسلامی، به فراموشی سپرده شده است و رسانه می‌تواند این‌ها را زنده کند و این هم یکی از وظایف خطیر خبرنگاران است.

نوروزی شهردار قاین ضمن تقدیر و تشکر از اهالی رسانه به دلیل تعامل بین شهرداری اظهار داشت: خبرنگاران در عرصه خبری پل ارتباطی بین شهرداری و مردم هستند و در این راستا همه ما یک هدف داریم و آن هم خدمت به مردم است. در پایان مراسم نیز از خبرنگاران فعال شهرستان قاین تجلیل شد.

فرماندار: خبرنگار از ارزش‌گذاری خبرها پرهیز نماید:

di-7X1S گزارشی از جلسات تجلیل از خبرنگاران شهرستان به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار

فرماندار قاینات در جلسه تجلیل از خبرنگاران شهرستان قاینات ضمن تبریک روز خبرنگار به همه تلاشگران عرصه اطلاع‌رسانی و گرامیداشت یاد و خاطره همه خبرنگاران به‌ویژه شهید صارمی و همه کسانی که در جبهه‌های حق علیه باطل و در دیگر عرصه‌ها به درجه رفیع شهادت نائل آمدند؛ اظهار داشت: سختی کار خبرنگار را ما درک می‌کنیم و این سختی کار بر هیچ‌کس پوشیده نیست.

وی بیان داشت: خواسته ما از اصحاب رسانه نقد منصفانه است و ما هم از نقد منصفانه استقبال می‌کنیم. وی با گلایه از حضور کمرنگ مسئولین در جلسه تجلیل از خبرنگاران گفت: این جلسه در شأن خبرنگاران شهرستان نبود. وی با توصیه به خبرنگاران گفت: خبرنگار باید از ارزش‌گذاری خبرها در رابطه با تهیه خبر پرهیز نماید چرا که این امر سبب خواهد شد کم‌کم فضای رسانه‌ای و فضای پرسش و پاسخی که در یک مصاحبه رخ می‌دهد؛ به سمت و سوی خاصی کشیده شود و در نهایت باعث ایجاد تنش بین مدیر و خبرنگار مربوطه شود.

کهن‌ترابی اظهار داشت: خبرنگاران باید امانتدار باشند و حقیقت را نباید قربانی آرمان‌های سیاسی و یا جناحی کنند و آن‌چه را که هست به اطلاع مردم برسانند. وی افزود: بین مردم و مسئولین باید پل ارتباطی قوی برقرار باشد و در این موضوع خبرنگاران و روابط عمومی‌ها نقش مؤثری دارند.

کهن‌ترابی افزود: ما هم بارها به مدیران دستگاه‌های اجرایی یادآور شده‌ایم که هم روابط عمومی‌ها را فعال نمایید و هم از توان و ظرفیت خبرنگاران، اصحاب رسانه و مطبوعات در تبیین دستاوردها و اقدامات دستگاه مربوطه و هم‌چنین بحث اطلاع‌رسانی خدمات دولت به‌درستی استفاده نمایید و با آنان ارتباط نزدیک و تنگاتنگی داشته باشید، زیرا معتقدیم آن مدیری که اشراف اطلاعاتی داشته باشد و در این دنیای اطلاعات و تکنولوژی به‌درستی بتواند اطلاعات و آگاهی بیشتری داشته باشد؛ موفق‌تر و مقتدرتر خواهد بود و خواهد توانست فضایی را ایجاد نماید که خبرنگاران از هر سلیقه و طیفی که باشند در محل کار مدیر حاضر و اخبار لازم را دریافت نمایند.

فرهاد فلاحتی:مظلومیت خبرنگاران و مطبوعات از این جلسه پیداست و نیازی به استدلال ندارد:

di-ZHJV گزارشی از جلسات تجلیل از خبرنگاران شهرستان به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار

نماینده قاینات وزیرکوه با اشاره به حضور کمرنگ مسئولین گفت: مظلومیت خبرنگاران و مطبوعات از این جلسه پیداست و نیازی به استدلال ندارد.
وی گفت: در این روزگار، یک خبرنگار برای تهیه یک خبر باید در پشت در اتاق رئیس بنشیند و خبر را به دل رئیس تایپ و چاپ کند، انتقادی هم نباشد و از طرفی وقتی جلسه تجلیلی هم برگزار می‌شود خودش باید از خود تجلیل کند و این اوج مظلومیت خبرنگار است و به وضوح آن را می‌بینیم و انتظار داشتیم در این روزها حداقل، خبرنگاران بخش اندکی از جمعیت باشند و در این‌جا از مسئولین چه در شهرستان و چه در استان به پاسداشت قلم شما حضور بیشتری می‌یافتند و این مظلومیت از برکات خبرنگاری شماست و این جلسه برعکس جمعیت اکثر حاضر در جلسه خود شما میزبانان هستید و از حضور مسئولین خبری نیست.

فلاحتی گفت: همه کسانی که در عرصه خبر و اطلاع‌رسانی زحمت می‌کشند، شالوده عظیمی برای پویایی و نشاط در جامعه انجام می‌دهند و جهان امروز بدون رسانه و خبر، جهان مرده و ناممکنی است.
وی گفت: عرصه خبررسانی از این بابت عرصه خطیری است که می‌تواند موتور محرکه جامعه باشد. اگرچه ما رسانه را رکنی از دموکراسی می‌دانیم و بسیاری از مسئولین همیشه این شعار را می‌دهند اما هنوز به تطبیق در فضای رسانه‌ای عادت نکرده‌ایم و به همین دلیل است که برخی از خبرنگاران ما در عرصه خبری مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند و اگر نقد و انتقاد و تحلیلی باشد، معمولاً با پرخاش و ناراحتی مواجه می‌شوند.
وی خطاب به خبرنگاران گفت: فعالان عرصه خبری با هر فکر و دیدگاه و سلیقه‌ای که دارند در مباحث منطقه‌ای و شهرستانی نگاه توسعه محور را فراموش نکنند و این نگاه برای پیشرفت شهرستان‌های قاینات و زیرکوه لازم است.

نماینده مردم قاینات و زیرکوه اظهار داشت: دربسیاری از مواقع در منطقه نیاز به خبرسازی داریم تا مردم و مسئولین نسبت به موضوعی حساس شوند و چشم تیزی باز شود و جامعه طالب موضوع شود و به سمت این موضوع حرکت کنیم و این نگاه به خلاقیت و فکر نیاز دارد و تمام توجه ما در موضوعات مختلف و آگاه‌سازی مردم از طریق رسانه‌هاست.

فلاحتی در بخش پایانی سخنان خود گفت: مشکلات شهرستان باتوجه و مصلحت‌اندیشی پیگیری شود. انتقادات منصفانه و تحلیل‌های منصفانه در خبرها مورد توجه قرار گیرد و قطعاً مسئولینی هم که به فکر توسعه شهرستان هستند از انتقادات منصفانه حمایت خواهند کرد. وی افزود: نگذارید چراغ عرصه‌های اطلاع‌رسانی و خبر در شهرستان خاموش شود و باید از مطبوعات نیز حمایت کرد و لازم است که همت جمعی در سیستم ادارای داشته باشیم و نشریات را حمایت کنیم.,, , ,

تاريخ 9 آگوست 2016      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.