هفته نامه طنین قائنات -> دکتر قاصری: برای جذب پزشکان باید جاذبه‌ در شهرستان ایجاد شود
جدیدترین
تبلیغ در طنینDSC_1324-1 دکتر قاصری: برای جذب پزشکان باید جاذبه‌ در شهرستان ایجاد شود

 دکتر حمیدرضا قاصری متخصص داخلی که سال‌هاست در قاین مشغول به طبابت بوده و تشخیص‌های درست و درمان‌های مؤثر و در کنار آن، رفتار صمیمانه و شایسته‌ی وی با بیماران زبان زد عام وخاص بوده و او را به یکی از محبوب‌ترین پزشکان این شهرستان تبدیل کرده است. وی متولد 1350 اهل قاین و محل تولدش روستای بمرود است. دوران دبستان، در روستای بمرود بود و دوران راهنمایی، دبیرستان، دانشگاه، (پزشکی عمومی و تخصص) را در مشهد مشغول تحصیل بود. سال 82 پزشکی عمومی را تمام کرد و در سال 83 تخصص قبول شد و از سال 87 در قاین مشغول به کار می‌باشد.
وی همچنین ریاست نظام پزشکی شهرستان قاینات را نیز بر عهده دارد به همین منظور مصاحبه‌ای جهت آشناشدن بیشتر مردم  با وی و بررسی برخی مسائل بهداشتی و درمانی شهرستان ترتیب دادیم که متن زیر شرح این مصاحبه می‌باشد.

در مورد تخصص خود توضیحاتی بدهید و این‌که چه بیمارانی باید به شما مراجعه کنند؟
تخصص داخلی خیلی گسترده است و هم‌پوشانی فراوانی با سایر رشته‌ها دارد و همیشه می‌گویند که تمام رشته‌های پزشکی در داخلی جمع شده است و خیلی از تخصص‌ها مثلاً مغز و اعصاب از داخلی جدا شده است. اما در حال حاضر اگر خواسته باشیم دسته‌بندی کنیم شامل 6 یا 7 دسته می‌شود. 1. قلب و عروق2. ریه3. گوارش4. غدد و متابولیسم 5.خون و هماتولوژی و بیماری‌های خونی6.کلیه و فشار خون7. بیماری‌های روماتولوژی (مفصل) و بافت همبند این عمده‌ترین زیر دسته‌های داخلی است که در ادامه، فوق تخصصی می‌شود.

چرا قاین را برای طبابت انتخاب کردید؟
اولاً این شهر زادگاه و وطن من می‌باشد و از نظر فرهنگی و زبان با مردم آن یکسان می‌باشم. روزی که من قاین را انتخاب کردم از لحاظ درآمد می‌توانستم انتخاب‌های دیگری را داشته باشم و از چند شهر دیگر نیز پیشنهاد کار داشتم اما من فقط قاین را برای کار انتخاب کرده بودم و از قبل در برنامه‌ام بود. روزی که من به قاین آمدم دو پزشک متخصص دیگر در قاین حضور داشتند و من به عنوان نفر سوم در تخصص خودم به قاین آمدم. حتی در جریان شروع به کارم در قاین مشکلات فروانی به وجود آمد. در ابتدا که به تهران رفتم و درخواست کار در قاین را دادم به دلیل حضور دو پزشک متخصص دیگر مخالفت شد، اما با پیگیری‌ها و رایزنی‌های فراوانی که کردم، موفق شدم مجوز کار در خراسان جنوبی را به دست آورم و هدفم فقط قاین بود چون با این‌که سال‌ها در قاین نبودم اما این شهر را دوست دارم و بارها هم این را گفته‌ام که تمام اقوام من در قاین هستند و مطمئناً سعی می‌کنم در جهت کمک به  همشهریان خودم تمام توان خود را به کار برم ضمن این‌که شخصاً، با بودن در کنار مردم این منطقه احساس راحتی و آرامش بهتری دارم.

آیا در کنار پزشکی مشغول به فعالیت دیگری هم هستید؟
مشغول کار دیگری نیستم و تا به حال کار اقتصادی خاصی انجام نداده ام و برای این‌کار فرصت هم ندارم.

از نظر بسیاری، شما در طبابت بسیار موفق بوده‌اید. به نظر خودتان چه عواملی سبب این موفقیت‌ها شده است؟
در هر کاری باید عاشق کارت باشی تا خودت هم از کار لذت ببری و هم خدمات شایسته ارائه بدهی در حرفه پزشکی باید به مسئولیت در قبال بیماران پایبند باشیم اولاً من بیمارانم را واقعاً دوست دارم و با علاقه به آنها نگاه می‌کنم این‌طور هم راحت‌تر حرف مریض را می‌فهمم و هم در درمان حساس هستم. وقتی نگاه من به مریض این طور باشد مریض هم می‌فهمد من برایش اهمیت قائل شده‌ام و ارتباط بهتر و اعتماد به من خواهد داشت.سعی کرده ام به اخلاقیات حرفه‌ای شغل خود پایبند باشم.

سطح بهداشت و درمان شهرستان قاین چطور ارزیابی می‌کنید؟ و برای جذب پزشکان بیشتر چه اقداماتی از نظر شما باید انجام شود؟
وضعیت بهداشتی در ایران پیشرفت بسیار خوبی داشته ولی نیاز به کار بیشتری دارد اما در قسمت درمان خیلی کار شده است و وضعیت قاین نسبت به شهرهای هم‌تراز وضعیت خوبی است، اما هنوز جای کار فراوان دارد.
برای جذب پزشکان بیشتر، باید یکسری جاذبه‌هایی در شهرستان ایجاد شود و بیشتر سراغ نیروهایی برویم که ماندگاری بیشتری در شهرستان دارند. البته این کار، کار مشکلی است و روی جذب نیروهای بومی باید کار شود.
همچنین طرح تحول سلامت جلوی جا به جایی پزشکان را تا حد زیادی خواهد گرفت اما روی نگهداری آنها در شهرستان باید کار شود.

مشکل اصلی که پزشکان ماندگاری در قاین ندارند چیست؟ آیا واقعاً کمبود بیمار مسبب این مشکل ست؟
قاین اسماٌ یک شهر 120 هزار نفری است اما در واقع تعداد بیمارانی که مراجعه می‌کنند باید 50 هزار نفر را در نظر گرفت. چرا که تعداد زیادی از همشهریان ما که در حد فاصل قاین گناباد هستند به گناباد می‌روند و افرادی که در حد فاصل قاین بیرجند میباشند به بیرجند می‌روند. بخشی هم عدم اعتماد مردم به بیمارستان قاین است که باید این اعتماد سازی از طریق اطلاع رسانی در مورد کارهای بزرگی که در بیمارستان قاین انجام می‌شود صورت گیرد. بیمارستان قاین به نسبت از امکانات خوبی برخوردار بوده و پرسنل متعهد و دلسوز در آن مشغول به کار می‌باشند.

خدمات پاراکلینیکی مانند سونوگرافی، آزمایشات، گرافی‌ها و… که در قاین ارائه می‌شود آیا پاسخگوی نیاز پزشکان می‌باشد؟
به نسبت تخصص‌هایی که در قاین وجود دارد تجهیزات پاراکلینیکی در اختیار پزشکان هست اما جای کار بیشتری دارد اما اگر ایده آل فکر کنیم باید سرمایه گذاری خصوصی یا دولتی در این حوزه صورت گیرد البته در خیلی از قسمت ها برای سرمایه گذار خصوصی هنوز جذابیتی وجود ندارد

 با توجه به اینکه مجمع خیرین سلامت که اخیرا در قاین راه اندازی شده آیا برنامه ریزی خاصی جهت همکاری با مجمع دارید؟
این هفته در جلسه نظام پزشکی قصد عنوان این موضوع را داشتم و باید به آن پرداخته شود وبسیار می‌تواند کمک کننده باشد. اکثر کمکهای خیرین صرف ساختمان سازی می‌شود که البته کار بسیار بزرگ و شایسته تقدیر است اما بهتر نیست یک قسمت از این هزینه ها را صرف خرید تجهیزات لازم مثل MRI یا آنژیوگرافی شود؟ این اقدام بسیار خوب است اما بسیاری از تجهیزات  احتیاج به تخصص های خود نیز دارد و این کار به طور یقین قابل انجام است.
اگر این تجهیزات را داشته باشیم بحث دیگری که مطرح می‌شود بحث توریسم سلامت است مثلاً  افرادی که از افغانستان به ایران برای درمان می آیند اولین شهری که دارای سیستم پزشکی فعال است قاین است و ما در جذب این افراد اگر تجهیزات لازم را داشته باشیم می‌توانیم خوب عمل کنیم و ارزآوری خوبی داشته باشیم و حتی این تجهیزات نیز می‌توانند در جذب متخصص کمک فراوان کنند

برای داشتن دانشگاه علوم پزشکی در قاین چه اقداماتی از نظر شما باید صورت گیرد؟
این اقدام بدون شک یکی از بزرگترین کارهای زیر‌ساختی یک شهر می‌باشد. اولین امر مهم داشتن زیر ساخت‌های لازم است مثلاً فرض کنید 10 رشته جدید راه اندازی شود و سال بعد 300 نفر پذیرش تازه داشته باشیم ، الان سلف و خوابگاه کافی و مناسب در قاین وجود ندارد بدون این زیر ساخت‌ها تبعات بسیار سنگین و ماندگاری خواهد داشت که وجهه شهرستان را خراب خواهد کرد و در این‌جا، باید سرمایه‌گذاران خصوصی نیز وارد عمل شده و به کمک دانشگاه و مسئولین آمده و در رفع مشکلات کمک کنند.

آیا در طرح تحول سلامت مشکلی می‌بینید؟
هر طرحی بدون شک مشکل دارد اما طرح تحول سلامت ایده بسیارخوبی است.در طرح تحول سلامت باید به شهرهای کوچک با دید بازتری نگاه می‌شد. در تهران و شهرهای بزرگ اجرای این طرح هیچ مشکلی ندارد اما در یک شهر کوچک که تنها یک یا دو تخصص  در یک رشته داریم اگر این طرح اجرا شود این دو پزشک باید مقیم در بیمارستان باشند که خود اینکار باعث خستگی پزشکان در شهرهای کوچک می‌شود پس باید در شهرهای کوچک اول تامین متخصص به اندازه کافی شود و بعد طرح به اجرا در آید.

لطفاً در مورد نظام پزشکی و این که چه کارهایی در نظام پزشکی انجام می‌شود توضیحاتی بدهید؟
یک انجمن صنفی است و قدیمی‌ترین و وسیع‌ترین NGO در کشور است قوانین داخلی آن هم بسیار مناسب و مطلوب است. حمایت از پزشکان صدور پروانه مطب، شماره و کارت نظام پزشکی، تایید حرفه‌ای پزشکان از جمله کارهایی است که در نظام پزشکی انجام می‌شود. دو بند اصلی در قوانین نظام پزشکی 1. صیانت و حمایت از حقوق بیماران 2. حفظ حقوق صنفی پزشکان است. حتی یکی از مراجع رسیدگی به شکایتهای پزشکی نظام پزشکی است.

انتخاب شما به عنوان رئیس نظام پزشکی شهرستان به چه شکل صورت گرفته است؟
هر 4 سال یک بار در هر شهرستان از بین اعضا  که شامل پزشکان عمومی و متخصص، داروسازان و دندانپزشکان و کارشناسان پروانه دار، انتخابات برگزار شده و هیئت رئیسه انتخاب می‌شود.

اخیرا بحث احداث بیمارستانی دیگر در قاین شکل گرفته آیا شما هم موافق بیمارستان دوم هستید؟
به نظر من توسعه و تجهیز بیمارستان موجود و ارتقا آن ثمرات بهتری خواهد داشت.
تخصیص بودجه و پرسنل و تخصص های لازم یک سری معیار هایی دارد، مثلاً یک بیمارستان 36تخته خوابی باید چهار رشته مادر را داشته باشد و هر چه تعداد تخت بیشتر باشد، وزارت امکانات بیشتری در اختیار ما می‌گذارد. اما اگر یک بیمارستان120 تختخوابی داشته باشیم امکانات بیشتری نسبت به دو بیمارستان 60 تختخوابی در اختیار ما قرار می‌گیرد و داشتن دو بیمارستان با یک سطح، کمکی به ارتقا و جذب تخصص‌های بیشتر و برخی امکانات تخصصی نمی‌کند.

در آخر اگر مطلب خاصی دارید بیان کنید؟
آرزوی سلامتی برای شما و دست اندرکاران نشریه طنین قاینات داشته و آرزومند سلامتی و سعادت برای مردم خوب شهرمان هستم.,, , ,

تاريخ 7 جولای 2014      
تعداد بازدید        1. حمیدع :

    سلام.دکتر قاصری واقعا یک دکتر عالیست.حرف نداره طرز برخورد و طبابتشون بی نظیره

منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.