هفته نامه طنین قائنات -> برگزاری نشست تخصصی بررسی آسیب‌های اجتماعی ازگلایه‌های فرماندار از مسئولین استانی تا هشدار در مورد افزایش طلاق و نزاع دسته جمعی در قاین
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-QGFA برگزاری نشست تخصصی بررسی آسیب‌های اجتماعی  ازگلایه‌های فرماندار از مسئولین استانی تا هشدار در مورد افزایش طلاق و نزاع دسته جمعی در قاین

فرماندار قاینات در نشست تخصصی بررسی آسیب‌های اجتماعی که با حضور مسئولین کشوری، استانی و شهرستانی برگزار شد، گفت: بارها گفته‌ایم که زیرساخت، فرهنگ است و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی برای ما بسیار مهم است و در شهرستان قاینات که به دارالمؤمنین مشهور است، نباید ما شاهد آمارهایی که متأسفانه بعضاً مطرح می‌شود و تناسبی با دارالمؤمنین‌بودن و شهرستان قاینات ندارد، باشیم و این آسیب‌های اجتماعی دامن‌گیر ما شده است. باتوجه به این‌که شهرستان قاینات ظرفیت‌های بسیار خوبی برای توسعه دارد؛ لذا به جهت رسیدن به توسعه متوازن در همه حوزه‌ها، نیازمند تحول فرهنگی با مشارکت و حضور همه نخبگان، فرهیختگان و افراد تأثیرگذار و … می‌باشد که بدون حضور آنان و فراهم‌نمودن زیرساخت‌های لازم این مهم میسر نخواهد شد. کهن‌ترابی افزود: وجه معیشت و اقتصاد اکثر مردم این شهرستان، کشاورزی و دامپروری است و آن هم وابسته به آب است. متأسفانه بحث خشکسالی‌های متوالی ۱۸ ساله هست که باعث مهاجرت روستائیان به حاشیه شهرها شده که این خود یک سری آسیب‌های اجتماعی در سطح شهرستان به دنبال داشته است.

وی افزود: دلایل مختلفی زمینه‌ساز این آسیب‌ها در سطح شهرستان شده است، ازجمله: بحث بیکاری، موازی‌کاری دستگاه‌های فرهنگی، ورزشی و نهادهای حمایتی، عدم وجود زیرساخت‌های فرهنگی، رشد تکنولوژی مدرن و عدم فرهنگ‌سازی و استفاده از این تکنولوژی و دیگر مواردی که از ابتدای کار در فرمانداری تلاش نموده‌ایم، مردم را درگیر و از حضور و مشارکت آنان خصوصاً، سازمان‌های مردم نهاد در اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی، ورزشی و … استفاده نماییم که در یکی دو سال گذشته در حوزه توانمندسازی بانوان و حضور آنان در عرصه‌های مختلف در شهرستان قاینات گام‌های بسیار خوبی با همکاری گروه‌های داوطلب و تعامل و همراهی سازمان‌های مردم نهاد شهرستان برداشته شده است.
کهن‌ترابی افزود: رهبری به موضوع آسیب‌های اجتماعی توجه ویژه‌ای دارند و امیدواریم این دغدغه رهبری درخصوص آسیب‌های اجتماعی بسیار مورد توجه قرار گیرد و به دنبال راه حل برای این موضعات باشیم که مشکلات اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی را کمتر کنیم.

فرماندار قاینات در ادامه با گلایه از مسئولین استانی گفت: کارگروه‌های اجتماعی و فرهنگی در شهرستان فعال شده است و در سال گذشته بحث آسیب‌های اجتماعی بسیار جدی گرفته شد و به بحث سکونت‌گاه‌های غیررسمی نیز در شهرستان توجه ویژه‌ای شد و حتی قبل از مرکز استان این موضوع در شهرستان پیگیری و جلساتی هم در این زمینه برگزار شد و در این خصوص مستقیم با دکتر روستا مسئول ستاد بازآفرینی سکونت‌های غیررسمی، در ارتباط بودیم و حتی قول اعتبار هم داده شد و گلایه‌ای از مرکز استان می‌کنیم که بعد از صحبت‌هایی که با دکتر روستا داشتیم و قول‌هایی برای کمک دادند، اما مرکز استان پنهانی ایشان را دعوت و حدود700 میلیون تومان کمک از دکتر روستا که استارت این کار از شهرستان زده شد، دریافت و حتی یک ریال هم به قاین داده نشد و این کارها شایسته نیست.

رشد نگران‌کننده طلاق در قاینات:
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری نیز با بیان این‌که یکی از موضوعات مهم گریبانگیر جامعه، موضوع آسیب‌های اجتماعی است، افزود: باتوجه به اهمیت موضوع، شخص مقام معظم رهبری در این زمینه ورود پیدا کرده‌اند و دولت هم در طی این دو سال اقدامات بسیار خوبی را انجام داده است و جلسات متعددی با حضور مقام معظم رهبری در این زمینه برگزار شده است. ابراهیمی افزود: با یک سری مشکلات ازجمله موازی کاری برخی از دستگاه‌های اجرایی مواجه هستیم و در این راستا جلساتی گرفته شد و این‌که اقدامات فرهنگی باید در یک راستا و هماهنگ برگزار شود تا جلوی این موازی‌کاری‌ها گرفته شود و با وجودی که می‌دانیم اعتبارات فرهنگی بسیار ناچیز است، باید مدیریت خوبی صورت گیرد و استفاده بهینه‌ای از آن کرد. وی گفت: یکی از موضوعات بسیار مهم در بحث آسیب‌های اجتماعی موضوع طلاق است، که قاینات بعد از بیرجند و فردوس سومین شهری است که طلاق در آن رشد زیادی دارد. وی افزود: میانگین رشد طلاق در استان 14/7 درصد است، که در قاینات 17/7 درصد است که بالاتر از میانگین استانی است. میزان طلاق در سطح کشور 23/5 درصد است، اما برای قاین و خراسان‌جنوبی زیبنده نیست که این موضوع چشم‌گیر باشد.

افزایش نزاع‌های دسته جمعی:
امیرآبادی‌زاده فرمانده انتظامی شهرستان قاین گفت: در شهرستان متأسفانه نزاع‌های دسته جمعی تا حدودی نگران‌کننده است، طوری که در سال گذشته چند قتل در راستای نزاع‌های دسته جمعی صورت گرفته است که یکی از آسیب‌های بسیار مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد. وی گفت: 80 درصد سرقت‌ها در شهرستان کشف شده است و در سطح شهر نیز حضور معتادان کمرنگ است و تلاش شده است در این زمینه‌ها اقدامات اساسی صورت گیرد و این آسیب‌ها در شهرستان قابل پیشگیری است.

انتقاد از بی‌توجهی مسئولین استانی و کشوری:
مشاور امور بانوان فرماندار نیز در این جلسه گفت: در شهرستان‌ها، مهم‌ترین مشکل ما دیده‌نشدن است. حوزه سمن‌‌ها و جامعه مدنی قاینات یکی از پرکارترین و فعال‌ترین حوزه‌هاست. متأسفانه سال گذشته شاهد سفر مسئولین کشوری در حوزه بانوان به استان بوده‌ایم، اما مسئولین عالی رتبه کشور به شهرستان سفری نداشته‌اند و سفرها متمرکز در مرکز استان بوده است و علی‌رغم صحبت‌های زیادی که در دفاع از حوزه بانوان شهرستان داشته‌ایم، حتی یک ریال برای حوزه بانوان شهرستان تخصیص داده نشد. وی افزود: در دو ماه گذشته بیش از 12 میلیون تومان در بین خیرین برای سمن‌های شهرستان جمع‌آوری شده است و اما برای فعالیت بیشتر به توجه مسئولین هم نیاز داریم.
صدیقی بیان داشت: 12 طرح در حوزه فعالیت‌های سمن‌ها و اقدامات حوزه بانوان در سال گذشته مستقیم به کشور و هم‌چنین استانداری ارسال شده است، اما متأسفانه حتی یک طرح از شهرستان هم بودجه‌ای دریافت نکرده است.

انتقاد از قانون‌های دست و پا گیر در ثبت سمن‌ها:
نوربخش به نمایندگی از سمن‌های مردم نهاد شهرستان اظهار داشت: سمن‌ها نقش بسیار مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی دارند و می‌توانند در بسیاری از امورات به ادارات و نهاد و سازمان‌ها کمک کنند، اما آن‌چه در این موضوع ما را با چالش‌هایی درگیر کرده است، عدم آشنایی برخی از ادارات با این سمن‌ها و هم‌چنین کم‌توجهی به سمن‌هاست که در اجرای برنامه‌ها نیز همکاری قابل توجه‌ای با اعضای سمن‌های فعال شهرستان ندارند. وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: متأسفانه قانون‌های دست و پا گیر در ثبت سمن‌ها نیز برای ما مشکلاتی را ایجاد کرده و گاهاً ماه‌ها طول می‌کشد که بتوانیم روند اداری ثبت سمن را پیش ببریم.
وی خواستار توجه بیشتر مسئولین کشوری و استانی به سمن‌های فعال در سطح شهرستان‌ها شد.

لزوم تلاش جدی در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی:
در این نشست حاجیان رئیس دبیرخانه شورای اجتماعی کشور و کارشناس حوزه امور اجتماعی وزارت کشور ضمن تقدیر از نگاه ویژه فرماندار به سمن‌ها و اقدامات بسیار خوب وی در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، گفت: باتوجه به این‌که سمن‌های ما نوپا هستند و برای این‌که بتوانند کمک کار ما در راستای بررسی، پیگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی باشند؛ نیازمند توجه و حمایت معنوی و مادی هستند.

لذا از طرفی عدم توسعه متوازن، مسائل و مشکلات و آسیب‌های اجتماعی عدیده‌ای را در سطح کشور به‌وجود آورده است که تمام تلاش ما توسعه متوازن در سطح کل کشور و کاهش این آسیب‌های اجتماعی است.
کوچکیان، رئیس اداره سلامت، سرمایه اجتماعی، امور فرهنگی و سبک زندگی وزارت کشور در این نشست نیز تأکید نمود: شرایط روز کشور ایجاب می‌کند تلاش جدیدی در راستای بررسی، پیگیری و سیاست‌گذاری در حوزه آسیب‌های اجتماعی صورت پذیرد. لذا پیرو توصیه و تأکیدات مقام معظم رهبری به همه مسئولین، پنج آسیب اجتماعی، ازقبیل: اعتیاد، حاشیه‌نشینی، طلاق، فساد و بی بندوباری و مناطق بحرانی را بایستی همه مسئولین با انجام کار فوق‌العاده، فوق عادت و مضاعف در اولویت کاری خود قرار بدهند.,, , ,

تاريخ 1 ژوئن 2016      
تعداد بازدید       1. reyhane :

  مسئله امنیت درسطح شهر اصلا جدی گرفته نمیشود،
  قبل ازاینکه اتفاقی بیافتد باید دنبال چاره بود.
  درمنطقه زعفرانیه یاشهرک سیمان وجود یک کلانتری
  میتواند به افزایش امنیت شهری کمک چشمگیری کند.
  شهر قائن ازبیست سال گذشته وسعتی حدود دوبرابر
  یافته ومتاسفانه هنوز همان دوکلانتری درشهر فعالیت
  میکنند.
  شهر به حداقل یک کلانتری دیگر نیاز ضروری دارد.
  لطفا مسئولین بزرگوار پیگیری واقدام کنند.

منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.