هفته نامه طنین قائنات -> دو جوابیه به دو مطلب چاپ شده در طنین قاینات: عزاداری کامل‌تر و جامع‌تر و پربارتر شده است دولت هیچ‌گونه تعیین تکلیف و دخالت در برگزاری مراسمات عزاداری ننموده است
جدیدترین
تبلیغ در طنینبه‌دنبال درج دو مطلب با عنوان «عزاداری محرم سنت قدیمی قاین یا الگو از دیگر مناطق» و « نگاهی به عزاداری محرم در قاین» در شماره‌های 77 و 78 طنین قاینات جوابیه‌های زیر به نشریه واصل شد. که در ادامه آن‌ها را می‌خوانید.
***
مدیر مسئول محترم هفته‌نامه طنین قاینات. سلام علیکم
احتراماً با عرض تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان و یاران باوفایش، بدین وسیله در مورد مقاله آن هفته‌نامه در مورد مراسم عزاداری در شهرستان قاین نکاتی چند به شرح ذیل به استحضار می‌رساند.
-1 در مورد این‌که عزاداری از حالت سنتی خارج‌شده، به اطلاع می‌رساند نه تنها عزاداری از حالت سنتی خارج نشده، بلکه کامل‌تر و جامع‌تر و پربارتر شده و اگر نویسنده محترم به محافل و مراسم‌ها، سری می‌زدند متوجه خواهند شد که محافل از حال و هوای معنوی بالایی برخوردار است و باتوجه به گسترش جمعیت و تعداد هیئات مذهبی و اجرای برنامه‌‌های مذهبی و فرهنگی و انجام شعائر نهضت حسینی(ع) در خیابان‌ها مراسم باشکوهی، باتدبیر و مدیریت مسئولین هیئات مذهبی برگزار می‌گردد.
-2 نویسنده محترم مرقوم داشتند که از عزاداری زنجان و یزد الگوبرداری می‌شود باید به عرض برسانیم که اولاً همواره باید در پی رشد و شکوفایی بود و قابل توجه خوانندگان محترم و نویسنده باشد که اسلام یک دین اجتماعی و جمعی است و همواره بر جماعت در امور دینی تأکید فراوان شده و اجر چندین برابر را دارد و باعث رعب و وحشت دشمن از شکوه و عظمت جمعیت شده و در همبستگی و یک‌دلی پیروان مکتب اهل بیت(ع) اثر بسزایی دارد. پس آیا بهتر نیست هیئات مذهبی به‌جای این‌که در زمان اجرای مراسم عزاداری در خیابان‌ها با تداخل برنامه روبرو شوند و استفاده معنوی کمتر شود، همه با هم یک‌نوا و یک‌صدا به اجرای مراسم عزاداری بپردازند و حاضران هم فیض لازم را ببرند. مگر نه این است که از طرف دشمنان مکتب و انقلاب اسلامی همواره بر تفرقه و جدایی تبلیغ می‌کنند. و نویسنده غافل از این است که در گذشته تعداد جمعیت هیئات مذهبی چه‌قدر بوده و امروز بحمدا… سیل جمعیت و عاشقان مخلص برای عزاداری لحظه‌شماری می‌کنند تا به این امر مقدس بپردازند و این مهم زمانی به زیبایی کامل و فیض عظیم می‌رسد که همه در یک مراسم محوری شرکت نمایند و استفاده لازم را ببرند. پس این الگوبرداری نیست، بلکه همدلی و هماهنگی و از مستحبات مؤکد دین مبین اسلام تا اقتدار و عظمت اسلام و عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی را به نمایش بگذارد.
-3 نکته قابل ملاحظه دیگر این است که نویسنده احتمالا‍ً در هیئتی فعالیت ندارد تا با اساس‌نامه و منشور اخلاقی هیئات مذهبی آشنا باشند و این جمله که (آیا بهتر نیست دولت و سازمان تبلیغات اسلامی بگذارند عزاداری امام حسین(ع) توسط مردم برگزار شود) باید عرض کنیم، دولت محترم جمهوری اسلامی به‌جز مسائل امنیتی و ترافیکی که در راستای برنامه‌های اعلامی از طرف مسئولین محترم هیئات مذهبی انجام می‌شود، دخالتی ندارد و در ثانی آیا با تبلیغات سوء دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی و نهضت امام حسین(ع) و تبلیغات ده‌ها شبکه ماهواره‌ای معاند با این نهضت عظیم آیا باید به هیئات محترم مذهبی بی‌توجه بود، در حالی که هیئات از متن مردم بوده و به نوعی تمام مردم شریف و عزیز ایران اسلامی عضوی از یک هیئت می‌باشند؛ لذا باید عرض کنیم در این راستا با حمایت سازمان محترم تبلیغات اسلامی شورای هیئات مذهبی از بین مسئولین محترم هیئات و با رأی مستقیم مسئولین هیئات مذهبی برای مدت چهار سال انتخاب و در برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم باشکوه و بدون آسیب همیشه همراهی می‌نماید.
محمدحسین عبدالهی
مسئول شورای هیئات مذهبی شهرستان قاینات
***
مدیر مسئول محترم هفته‌نامه طنین قاینات.
با سلام و احترام لازم می‌دانم مطالبی را در مورد عزاداری محرم در قاین سنت قدیمی یا الگو از دیگر مناطق به شرح ذیل بیان نمایم
-1 در سال‌های گذشته هیئت‌های مذهبی در سطح شهر به حرکت درمی‌آمدند و هر هیئتی به مراسم روضه که در مساجد و منازل برپا می‌شد، می‌رفتند ولی به مرور، به جهت افزایش جمعیت، رفتن به روضه امکان‌پذیر نیست ولی چند سال است که سنت گذشته احیا گردیده و هیئت‌های عزاداری پس از گذشتن از خیابان‌ها در یک مکان (میدان امام) با همدیگر به نوحه و زنجیرزنی مشغول می‌شوند که در گذشته قاین هیئت‌ها به دیدار همدیگر می‌رفته و همین‌گونه عزاداری را در قبرستان انجام می‌دادند که به علت این‌که روزها کوتاه شده، عملا‍ً هیئت‌ها نمی‌توانند به قبرستان بروند و داخل شهر با همدیگر عزاداری می‌نمایند. -2 برخلاف آن‌چه بیان گردید سازمان تبلیغات و دولت هیچ‌گونه تعیین تکلیف و دخالت در برگزاری مراسمات عزاداری ننموده و نویسنده محترم اگر در جلسات که قبل از تاسوعا و عاشورا برای هماهنگی برگزار می‌شد، شرکت می‌داشتند، دقیقاً متوجه می‌شدند که تمام تصمیمات با هیئت‌های برگزار کننده می‌باشد و این‌که مورد استقبال مردم و مسئولین و مطبوعات و صدا و سیما قرار می‌گیرد، نشانه حکومتی و دولتی‌شدن مراسم نمی‌باشد.
-3 از طرف برگزارکنندگان تجمع از همه مسئولین و نهادها جهت شرکت در مراسم دعوت می‌شود که بعضی از مسئولین دعوت را پذیرفته و به احترام امام حسین(ع) شرکت نموده‌اند و از بعضی از ادارات و نهادها تقاضای کمک و همکاری شده که همگی همکاری بسیار خوبی را داشته‌اند که همین‌جا لازم است از شهرداری جهت نظافت و آتش‌نشانی و هم‌چنین سپاه پاسداران جهت نصب جایگاه و نیروی انتظامی جهت برگزاری نظم، قدردانی شود که حضور مسئولین و علما در کنار عزاداران خود سنت بسیار نیکویی می‌باشد.
-4 در زمان حال که دشمنان دین مبین اسلام با ایجاد گروه‌های تکفیری همانند داعش و اقدامات دیگر درصدد این هستند که مردم و جوانان را نسبت به دین اسلام و ائمه معصومین(ع) بدبین نمایند و خیلی از کارهای خشن را به حساب اسلام بگذارند که این نیاز نظارت را بر برگزاری مراسمات مذهبی دوچندان می‌نماید که باید بین نظارت و دخالت تفاوت قائل شد.
-5 حرف آخر این‌که عزاداری خوب آن است که شرکت‌کنندگان در آن عزاداری در پایان مجلس به آرمان‌های اهل بیت(ع) و سیدالشهدا(ع) نزدیک‌تر شده باشند و برای انجام بهتر آن و جذب حداکثری جوانان باید از همه ابزارها و تکنولوژی‌های جدید در چهارچوب قوانین شرع مقدس استفاده کرد و نباید به بهانه سنت در سال‌های گذشته درجا زد و یا بهانه نوآوری سنت‌ها و خطوط قرمز، شرع را زیر پا گذاشت. امید آن‌که بتوانیم با فهم و درک عمیق نهضت عاشورا، الگوی مناسبی در زندگی بیابیم. والسلام.
سیدمحمد شفیعی
مسئول هماهنگی اجتماع عزاداران حسینی شهرستان قاین,, ,

تاريخ 11 نوامبر 2015      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.