هفته نامه طنین قائنات -> نگاهی به عملیات عمرانی شهری پیرامون شهر قدیم قاین، آیا کاوش‌ها در شهر قدیم قاین به پایان رسیده است؟
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-NHRV نگاهی به عملیات عمرانی شهری پیرامون شهر قدیم قاین، آیا کاوش‌ها در شهر قدیم قاین به پایان رسیده است؟

شهر قدیم قاین و کاوش‌های باستان شناسی در آن سال‌هاست یکی از موضوعات مطرح در قاین بوده است و تقریباً به‌صورت خبری در این مورد در رسانه‌ها می‌آید. اهمیت و ارزش این کاوش‌ها و یافته‌های باستان‌شناسی که البته متأسفانه تمام آن برای مردم به‌درستی مشخص نشده است، سبب شده است تا کسانی که به‌نوعی از اهمیت و ارزش این کاوش‌ها اطلاع دارند، با حساسیت و دقت، مسائل مربوط به آن را پیگیری کنند. اخیراً به‌دنبال برخی عملیات‌های عمرانی در این منطقه و برخی مسائل پیرامون آن، باردیگر مسائل مربوط به شهر قدیم قاین مورد توجه قرار گرفته است.
در فرودین 96 اقداماتی از سوی شهرداری قاین در راستای بازگشایی 24 متری کمال صورت گرفت. پس از این‌که تا 85 درصد تملک اراضی در آن انجام گرفت، عملیات جدول‌گذاری از جانب شهرداری قاین شروع شد. این امر در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بازتاب‌هایی عمدتاً منفی داشت. برخی بیان داشتند باتوجه به این‌که شهر قدیم قاین جز آثار باستانی است و کاوش‌ها در آن هنوز به پایان نرسیده است، این اقدامات یعنی جدول‌گذاری علاوه بر این‌که سبب نابودی آثار فاخر و گران قیمت تاریخی و تمدنی قاینات می‌شود، امری غیرقانونی است.
در آن مقطع حتی آقای عباسی ریاست میراث فرهنگی قاینات نیز خبر از تذکر جدی به شهرداری قاین در این رابطه داد و گویا با پیگیری‌های صورت‌گرفته از طریق مراجع ذیصلاح قضایی، عملیات مزبور به هر ترتیب متوقف گردید. مدتی بعد طی جلسه‌ای در دفتر امور شهری استانداری و باحضور مدیرکل دفتر امور شهری استانداری، معاون اداره کل میراث فرهنگی و شهردار قاین برگزار شد و در طی صورت جلسه‌ای تصمیم بر این شد تا عملیات جدول‌گذاری بدون خاک‌برداری ادامه یابد، اما گویا به‌دلایلی، بعد از اجرای چند متر جدول‌گذاری، عملیات عمرانی، مجدداًر متوقف گردید. اما مدتی است که شهرداری بار دیگر عملیات عمرانی خویش در این منطقه را از سرگرفته است که این امر سؤالات و ابهاماتی را در پی داشته است که مهم‌ترین آن‌ها این است که آیا شهرقدیم قاین و کاوش‌های مربوط به آن، از فهرست آثار ملی و تاریخی و کاوش‌ها خارج شده است و دیگر این امور برای آن موضوعیتی ندارد که اقدامات عمرانی شهرداری در آن مجدد آغاز شده است و یا مسئولین میراث نسبت به این امر، بی‌تفاوت هستند و یا مسائل دیگری در میان است؟ و البته بسیاری سؤالات بی‌پاسخ دیگر در این زمینه وجود دارد که البته از جانب هفته‌نامه طنین قاینات تلاش بسیاری برای گفتگو با آقای عباسی مدیر میراث فرهنگی قاین در این زمینه صورت گرفت، که متأسفانه به‌رغم پیگیری فراوان نتوانستیم با وی در این زمینه گفتگویی جهت پاسخ به این سؤالات و رفع ابهامات داشته باشیم.,, ,

تاريخ 13 دسامبر 2017      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.