هفته نامه طنین قائنات -> پرده‌ای دیگر از هزار و یک مشکل مجتمع مسکونی هزار واحدی فاضلاب مسکن مهر قاین، مشکلی که فاجعه شد
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-4MNY پرده‌ای دیگر از هزار و یک مشکل مجتمع مسکونی هزار واحدی فاضلاب مسکن مهر قاین، مشکلی که فاجعه شد

وضعیت بحرانی و فجیع فاضلاب مجتمع غدیر قاین که بارها در نشریات شهرستان، سایت‌های خبری و فضای مجازی بازتاب داشته است، بار دیگر پای مسئولین را به این منطقه باز کرد و فرماندار قاینات دراین منجتمع مسکونی حضور یافت و پای صحبت مردم نشست. آن‌چه در ادامه می‌خوانید گزارشی از بازدید فرماندار قاینات از مجتمع هزار واحدي قاین است.

***

درددل‌ها و شکوائیه‌های مردم
اهالی محل با فجیع خواندن وضعیت فاضلاب خواستار پیگیری جدی، مسئولین شدند و حتی برخی از افراد پس از بازدید فرماندار اعلام کردند اگر ظرف ده روز آینده به یک نتیجه مشخص نرسند، در استانداری تجمع خواهند کرد. یکی از اهالی محل با بیان این‌که وضعیت موجود باعث شده است که بسیاری از اقوام ما را مسخره کنند گفت: وضعیت بهداشت علاوه بر این‌که برای خودمان مشکلاتی را ایجاد کرده است، فرزندان ما را دچار بیماری‌های پوستی و گوارشی کرده است. یکی دیگر از اهالی محل نیز با بیان این‌که ما را در داخل محوطه‌ای از لجن گذاشته‌اند، اظهارکرد: با هزاران امید هرچه سرمایه داشتیم برای خانه‌دارشدن در این منطقه دادیم، اما با وجود مشکل فاضلاب، ارزش‌ خانه‌های ما بسیار پایین آمده است وکسی این منازل را از ما نمی‌خرد. وی ادامه داد آیا حق ما مردم متوسط جامعه این است که در لجن‌ها زنده به گور شویم؟ یکی دیگر از اهالی محل نیز گفت: این منطقه شهر افتضاح و در شأن شهرستان نیست و درخواست ما از مسئولین این است که یک فکر اساسی و عملی بردارند و دست به‌دست هم دهند و کاری کنند و حداقل ماهی یک‌بار هم که شده است، در بین مردم حاضر شوید و پای صحبت آن‌ها بنشینید. مردم این منطقه هم‌چنین از فرماندار خواستار پیگیری فروش تعدادی از مغازه‌های مجتمع غدیر که بدون اطلاع مردم که به‌نوعی سهام‌دار هستند، فروخته شده بود، شدند. خانی یکی از اعضای هیئت امنای مجتمع غدیر نیز با بیان این‌که در بازدیدهایی که مسئولین در گذشته داشته‌اند یکی از راه‌های پیشنهادی در اختیار گذاشتن یک تانکر برای تخلیه روزانه فاضلاب‌ها بوده است گفت: اولاً این تانکر به‌تنهایی جوابگوی این منطقه نیست وثانیاً این ماشین هم دائم خراب است و هزینه‌های زیادی را برای ما داشته است و باتوجه به این‌که از 20 باب مغازه موجود در مجتمع بخش عظیمی قبلاً فروخته شده است و درآمد ماهیانه از مابقی مغازه‌ها که برخی هم خالی است زیر 2 میلیون است، کفاف هزینه راننده و تعمیرات ماشین را نمی‌کند و ما هم هر ماه بدهکار می‌شویم.

پاسخ‌های مسئولین
رئیس شورای شهر قاین با بیان این‌که خوشحال هستیم مردم مطالبه‌گری را آغاز کرده‌اند، گفت: حق مردم باید داده شود. وی ادامه داد: بهداشت شهرستان باید به این موضوع به‌عنوان یک بحران نگاه کند و یک فکر اساسی برای این منطقه برداشته شود. قرائی گفت: اگرچه برخی مواقع نیروهای ما در منطقه خدمات می‌دهند، اما قانون می‌گوید شهرداری نمی‌تواند ورود پیدا کند چرا که این منطقه هیئت امنایی است و لذا باید یک هیئت امنای قوی تشکیل شود و مطالبات مردم به اطلاع مسئولین برسد. وی با بیان این‌که تصفیه‌خانه فاضلاب شهرستان به این زودی راه نمی‌افتد گفت: مسئولین استانی برای تسکین موقت فکر اساسی بردارند که با بررسی‌های انجام شده و برآورد هزینه نزدیک به یک میلیارد تومان برای پکیچ موقت فاضلاب نیاز است.
رئیس آبفای شهری قاین نیز گفت: برای بررسی مشکلات فاضلاب منطقه جلسات متعددی حتی باحضور مدیرکل در شهرستان و استان گرفته شده است و مردم بدانند که دستگاه‌های خدمات‌رسان هم غافل نیستند و منطقه را به فراموشی نسپرده‌اند. وی ادامه داد: حل این معضل با این اعتبارات کنونی و شرایط اقتصادی دولت و مملکت با مشکل روبه‌رو شده است و یکی از برنامه‌های ما خارج از دیگر پروژه‌هایی که در دست بررسی داریم این است که شبکه جمع‌آوری فاضلاب مجتمع و خط اتصال آن به‌طول 4 کیلومتر تا بلوار 22 آذر به مناقصه گذاشته شده و تا دو هفته دیگر مناقصه مشخص و اجرا خواهد شد. آتشکار افزود: اما آن‌چه که درحال‌حاضر به‌صورت مسکّن می‌توان اجرا کرد، نصب دستگاه پکیج تصفیه فاضلاب به‌صورت موقت است که اعتباری بین 800 میلیون تا 1میلیارد را می‌طلبد.
رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز بر تشکیل یک شرکت تعاونی فعال که قبلاً نیز تصمیماتی در این زمینه گرفته شده است تأکید کرد و گفت: علی‌رغم پیگیری‌هایی که انجام شده است، مردم منطقه حتی برای تشکیل و فعال‌نمودن این تعاونی هم پای کار نبوده‌اند. عرب‌نژاد در مورد فروش مغازه‌های مجتمع مسکونی غدیر نیز گفت: فروش مغازه‌ها توسط اتحادیه مسکنی که از مجموع چند شرکت تعاونی تشکیل شده بود و به‌منظور پرداخت بدهی‌های این اتحادیه از زمان اجرای طرح مسکن مهر صورت گرفته است و اتحادیه هم در مرحله انحلال است.
خسروی رئیس مرکز بهداشت قاینات نیز گفت: شبکه بهداشت یک سیستم نظارتی است و بسیاری از مشکلات این منطقه به ما منعکس و پیگیر هم بوده‌ایم وحتی هیئت مدیره را به دادگستری هم معرفی کرده‌ایم. وی افزود: فاضلاب مجتمع مسکونی غدیر یک بحران است و باتوجه به این‌که عامل بسیاری از بیماری‌های پوستی و تنفسی و سرطان‌ها و آنفلوانزا از رطوبت است و اعتراضاتی حتی به شهرداری هم داشته‌ایم که خروجی فاضلاب مشخص نیست به کجا ختم می‌شود. تا خودمان دست به دست هم ندهیم کاری درست نمی‌شود و باید مردم هم پای کار باشند و مسئولین در کنار مردم فکر اساسی برای حل این بحران بردارند.

انتقاد شدید فرماندار قاینات از دستندرکاران اجرای پروژه مسکن غدیر
فرماندار قاینات در میان و جمعي از اين اهالي در محل مسجد غدير داشت؛ اظهار کرد: در رابطه با مشكلات فني فاضلاب و ديگر موارد كه ساكنين مجتمع هزار واحدي درحال‌حاضر با آن مواجه هستند، بايستي مسئولين ذيربطي كه در گذشته دست‌اندركار اين پروژه عظيم و پر تراكم مسكوني بودند، پاسخگو باشند. وی گفت: شهردار وقت كه پروانه لازم را صادر كرده، نظام مهندسي كه چه كسي نظارت بر اين پروژه را انجام داده و ديگر دست‌اندركاران بايستي پاسخگوي شهروندان و مطالبات به‌حق آنان باشند و از زير بار مسئوليت شانه خالي نكنند.
کهن‌ترابی تصريح کرد: مشکلات به‌دليل عدم كار كارشناسي و بناي يك مجتمع عظيم و پرتراكم مسكوني در يك منطقه از شهر بدون در نظرگرفتن زير ساخت‌هاي لازم براي آينده اين مجتمع مي‌باشد و اگر اين هزار واحد در چند منطقه از شهر قاین جانمايي مي‌شد، خيلي از مسائل و مشكلاتي كه هم اكنون شهروندان اين منطقه با آن مواجه هستند، وجود نمي‌داشت. فرماندار خطاب به شهروندان، تأکید کرد: ما به‌دنبال حل مشكلات به‌وجود آمده هستیم نه چيز ديگر، كه در ابتداي كار نياز به همت، تلاش و همراهي خود مالكين هزار واحدي است و بعد هم همه مسئولين ذيربط و دستگاه‌هاي خدمات رسان. وی خطاب به دستگاه های خدمات‌رسان گفت: بايستي كاري كه برعهده هر يك از دستگاه‌ها گذاشته مي‌شود، به‌درستي انجام شود تا در آينده شاهد چنين مشكلاتي نباشيم. وی درخصوص وضعیت بهداشتی؛ خاطرنشان كرد: همه افرادي كه در اين قضيه كم كاري كردند، افرادي كه نظارت درستي بر اجراي پروژه نداشتند و دست‌اندركاران مربوطه باید پاسخگوي مطالبات به‌حق شما مالكين باشند. وی افزود: همه ما در مقابل كارهايي كه انجام مي‌دهيم، مسئول هستيم. اين‌طور نيست كه فردي در يك زمان مسئوليتي داشته باشند و در آينده جوابگوي مردم نباشد.
وی با اشاره به اقداماتي که درخصوص حل مشكل فاضلاب اين مجتمع از سوي فرمانداري صورت گرفته، بيان داشت: با توجه به مراجعات مكرر اعضاي هيئت امنا، مكاتبات لازم با استان صورت گرفت و يك دستگاه ماشين حمل فاضلاب براي اين مجتمع گرفتیم كه تا زمان اجراي خط انتقال فاضلاب شهر قاین و احداث تصفيه‌خانه فاضلاب این مشکل به‌طور موقت حل شود.
کهن‌ترابی خطاب به ساکنين مجتمع هزار واحدي گفت: آپارتمان‌نشيني يك سري حقوقي براي افراد ساكن دارد كه بايستي اعضاي يك آپارتمان به‌جهت ارائه خدمات آن‌را پرداخت نمايند. ولي متأسفانه همان‌طوري كه در اين جلسه تعداد كمي از ساكنين شركت كردند، بارها اعضاي هيئت امنا به ما اعلام كرده‌اند كه ساكنين مشاركت و همراهي با آنان در اجراي برنامه‌هاي مختلف را ندارند كه اين خود يكي از مهم‌ترين معايب اهالي اين مجتمع مي‌باشد. فرماندار درخصوص فروش مغازه‌ها و خرج کرد آن گفت: بايستي موضوع به‌صورت حقوقي و توسط مراجع ذيصلاح بررسي و پيگيري شود كه چه كسي و يا كساني اين كارها را انجام مي‌دهند و در كجا هزينه مي‌نمايند. وی در پایان گفت: به‌دنبال نمایش نیستم و آمده‌‌ایم مشکل را با همکاری یکدیگر به‌صورت واقعی حل کنیم وحل‌شدن این مشکل نیازمند کمک‌های مردم و دستگاه‌های اجرایی است. وی ادامه داد: یکی از راه‌های خدمات‌رسانی به مجتمع برداشتن دیوارهای هزار واحدی است که از لحاظ ما برداشتن دیوارها منع قانونی ندارد و تصمیم کلی را باید هیئت امنا بگیرند تا حداقل شهرداری بتواند خدماتی را ارائه دهد. کهن‌ترابی درخصوص رفع مشکل فاضلاب هزار واحدی گفت: برای پیگیری موضوع قول مساعد می‌دهم و مکاتباتی با استاندار خواهم داشت تا در صورت امکان از محل مدیریت بحران برای حل موقت مشکل فاضلاب منطقه که حدود 1میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد اعتباراتی در نظر گرفته شود.

***

جلب اعتماد مردم با رسیدگی به مشکلات و برخورد با مقصران
مشکلات مجتمع مسکونی غدیر یا همان هزار واحدی قاین فراوان است، اما در این میان مشکل فاضلاب و تبعات بهداشتی ناشی از آن از مرز یک مشکل و معضل گذشته و به سطح یک بحران و فاجعه تمام عیار رسیده است که نیاز و تدبیر جدی در تمام سطوح دارد که اولین آن بررسی علت و چرایی ایجاد این بحران است و این‌که چرا پیش‌بینی و اقدامات لازم برای دفع فاضلاب آن در زمان ساخت نشده است. متأسفانه باید گفت این مشکل مصداق کامل سوءاستفاده از نیاز مردم به‌خصوص قشر ضعیف جامعه در کنار سوءاستفاده از ناآگاهی مردم از حقوق خویش و اطمینان آنان به سازندگان این مجتمع است. همه تبلیغات و بهره‌برداری‌های گسترده عده‌ای و گروهی خاص در زمان ساخت و بهره‌برداری از این مجتمع را در سال‌های نه‌چندان دور، فراموش نکرده‌ایم که برخی چگونه از کنار اجرای این پروژه و با تبلیغات و هیاهوی فراوان چه منافع مادی و سیاسی سرشاری را کسب کردند و امروز ثمره همه تبلیغات این اوضاع فاجعه‌بار است.
بی‌شک، پاسخگویی یا بهتر بگوییم بازخواست از مسببان این فاجعه، امری لازم و غیرقابل چشم‌پوشی و از مصادیق حفظ و حراست از حقوق مردم است. در کنار آن مسئولان و مدیران فعلی نیز باید به این نکته توجه جدی داشته باشند که اگر چه مردم ساکن این مجتمع مشکلات ناشی از این بحران را مدت‌هاست صبورانه و نجیبانه تحمل می‌کنند، اما این امر نباید سبب گردد تا آنان از رسیدگی و حل این مشکل به هر طریق ممکن غافل شوند. این دو مورد یعنی رسیدگی به تخلفات و قوصر احتمالی در بروز این فاجعه و جل سریع‌تر این بحران از آن رو اهمیت دارد که نباید اقدامات منفعت طلبانه یا قصور و اهمال و کوتاهی‌های عده‌ای خاص به پای کل نظام نوشته شود و عده‌ای نتوانند با پنهان‌شدن پشت برخی شعارها و با سیاه‌کاری درصدد پنهان‌کردن تبعات فاجعه‌بار ناشی از اقدامات نابخردانه و منفعت‌طلبانه خویش نباشند. در نهایت باید گفت امروز مردم ساکن این مجتمع چشم انتظار تلاش و پیگیری جدی همه مدیران، مسئولان و بزرگان شهرستان با همراهی و هماهنگی کامل فارغ از مسائل سیاسی و شخصی برای حل مشکلات‌شان به‌ویژه بحران جدی اخیر هستند.,, , ,

تاريخ 22 نوامبر 2017      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.