هفته نامه طنین قائنات -> پدافند عامل و غیرعامل(2)
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-SQRT پدافند عامل و غیرعامل(2)

حوزه پدافند غیرعامل: حوزه وسیعی از تمام نهادها، ارگان‌ها، سازمان‌ها و… را علوم مختلف را در بر می‌گیرد:
نظامی، بهداشت و سلامت عمومی، رسانه و صدا و سیما، مدیریت بحران، فناوری اطلاعات، ارتباطات و مخابرات، آب و برق، حمل و نقل و ..
مهندسی جغرافیا و رشته‌های مربوط به آن: هواشناسی، تأثیرات عوامل جوّی در دید بصری و شناسایی سامانه‌های کشف هدف
مهندسی شیمی، مواد، متالوژی، پلیمر، رنگ، پایر و تکنیک‌ها و … – دشمن و بلاهای طبیعی‌شناسی و شناخت تهدیدات آ‌‌ن‌ها
مهندسی کامپیوتر (سخت‌افزار، نرم‌افزار، شبکه و …)، مهندسی ساختمان (عمران و زیرگروه آن)، مدیریت برنامه‌ریزی استراتژیک
مهندسی مخابرات و ارتباطات و….
اولویت اول پدافند غیرعامل، ایجاد امنیت و حفظ منابع انسانی است و مراکز نقل کشور نیز بر حسب عمق آسیب و سطح تاثیرگذاری می‌باشد.

اهداف قابل حفاظت در پدافند غیرعامل:
• مراکز حیاتی: (Vital Centers) مراکزی هستند که در صورت انهدام کل یا قسمتی از آن‌ها بحران، آسیب و صدمات جدی در نظام سیاسی اقتصادی ارتباطی اجتماعی و دفاعی کشور با سطح تأثیرگذاری در کشور ایجاد شود.
• مراکز حساس: (Critical Centers) مراکزی هستند که در صورت انهدام کل یا قسمتی از آن‌ها، بحران و صدمات قابل توجهی در سطح تأثیرگذاری منطقه‌ای تولید شود.
• مراکز مهم:(Important Centers) مراکزی هستند که در صورت انهدام کل یا قسمتی از آن‌ها، آسیب و صدمات محدود در نظام سیاسی، مدیریتی، تولید و اقتصادی با سطح تأثیرگذاری محلی تولید شود.

راهکارها و دستاوردهای پدافند غیرعامل:
– ایجاد اختلال در شناسایی، کسب اطلاعات و هدف‌گیری دشمن از طریق:
1 – مکان‌یابی اولیه (Location) انتخاب محل مناسب برای تأسیس یک مجتمع صنعتی جدید، اساسی‌ترین عمل در جهت حفاظت مؤثر از آن مجموعه به‌شمار می‌آید. بدیهی است یک مرکز مهم اقتصادی نباید در کنار بزرگراه‌ها، سواحل دریا، دشت‌های مسطح و هموار باشد.
2 – اختفاء (Concealment) همگون‌سازی، تغییر شکل، شبیه‌سازی، حذف شکل منظم هندسی هدف در جهت دشوارنمودن کشف و شناسایی آن به وسیله سامانه‌های آشکارساز و حساس دشمن.
3 – پوشش (Cover) پنهان‌سازی تجهیزات و تأسیسات از دید دشمن با استفاده از عوارض طبیعی کوه و دره یا ابزار مصنوعی مانند دود.
4 – استتار (Hide out) استفاده از رنگ، تجهیزات و روش‌هایی برای ایجاد مشکل بیشتر درتشخیص هدف از راه هوا
5 – تفرقه و جابجایی (Separation) گسترش، باز و پخش‌نمودن و تمرکز زدایی نیروها، تجهیزات، تأسیسات یا فعالیت‌ها به‌منظور کاهش آسیب‌پذیری در برابر حملات هوایی دشمن و سهولت در انتقال سریع اهداف قابل تحرک مانند خودروها، هواپیماها، بالگردها و…
6 – فریب (Deception): انحراف ذهن دشمن از اهداف حقیقی و مهم به سمت اهداف کاذب و کم اهمیت که سبب گمراهی و غفلت او گردد مانند استفاده از ماکت‌های فریبنده.

شیوه‌های کاهش آسیب‌پذیری نقاط هدف:
ایجاد استحکامات و سازه‌ها (Hardening)
•ساخت هرگونه حفاظی که در برابر اصابت مستقیم بمب، راکت، موشک، گلوله، توپ‌خانه، خمپاره یا ترکش آن‌ها مقاومت نموده و مانع صدمه‌رسیدن به افراد، تجهیزات و تأسیسات گردد. مهندسی جدید سازه‌ها این امکان را میسر ایجاد موانع (Baffler) و استفاده از دیوارهای مستحکمی که میان دو یا چند نقطه آسیب پذیر قرارگرفته و در صورت انهدام یکی از آن‌ها مانع برخورد ترکش به دیگری می‌شود مانند احداث دیوار میان دو مخزن بنزین در شرکت پخش فرآورده‌های نفتی.
• مقاوم سازی ساختمان‌ها و تأسیسات موجود (hardening): استفاده از ابزار تولید لرزه برای درکمیزان مقاومت ساختمان‌ها و سپس تزریق بتن و آهن برای بالا بردن مقاومت تأسیسات در برابر بمب یا خطرات طبیعی همچون زلزله.
• استفاده از عمق زمین (Tunelling): آسیب‌پذیری در اعماق زمین کاهش می‌یابد بدین لحاظ سنگرها را در عمق زمین احداث می‌کنند و یکی از شیوه‌های مرسوم پدافند غیرعامل در مراکز جمعیتی استفاده از تونل‌های مترو و ایستگاه‌های آن می‌باشد.

شیوه‌های کاهش اهمیت و حساسیت نقاط هدف:
• پراکندگی (Dispersion): تمرکز زدائی نیروها، تأسیسات و فعالیت‌های صنعتی به‌منظور کاهش آسیب‌پذیری به‌طوری که در مجموع هدف واحدی را تشکیل ندهند.
• پیش‌بینی امکانات موازی و جایگزین: استفاده از ژنراتورهای اتوماتیک، مخازن و پمپ‌ِهای آب امثال آن‌ها در صورت انهدام مراکز تأمین انرژی یا آب و یا آلودگی هوا امری ضروری در پدافند غیرعامل است.

اقدامات عملی برای کنترل خسارت:
• اعلام خطر (Early Warning): آگاهی بخشیدن به نیروهای خودی برای حفظ و تولید آمادگی در برابر خطر قریب‌الوقوع تهاجم دشمن. وسایل اعلام خطر شامل رادار، دیده‌بانی بصری، آژیر، بلندگو، آگهی هشدار دهنده و حتی نورهای خاص در تاریکی شب می‌باشند.
• آموزش و تمرین: بدیهی است حفظ آمادگی نیاز به تمرین‌های مستمر داشته و بدون آن نمی‌توان به حراست از دستاوردها و حفاظت از جان خویش اندیشید به همین جهت لازم است شیوه بهره‌گیری از سنگر، استتار، اختفاء و ابزار دیگر مورد آموزش عملی و تمرین قرار گیرد تا در زمان نیاز با مشکل عدم آمادگی و موضوعات پیش‌بینی نشده روبه‌رو نشوند.
• ابزار ارتباطی: لازم است سیستم‌های تأمین ارتباط محلی الزاماً باسیم( میان سنگرهای متعدد و مراکز تصمیم گیری و نیروهای امدادی وجود داشته باشد تا در صورت بروز مشکل برای هر قسمت، دیگران بتوانند به موقع بیاری آن بخش بشتابند.
• نیروهای امدادی: وجود نیروهای آماده‌ای چون آتش‌نشانی و اورژانس پزشکی همواره در کاهش تعداد تلفات تأثیر چشمگیری داشته و سبب ارتفاء روحیه کارکنان خواهد بود.
• مواد غذائی و منابع انرژی و آب: در سنگرهای مدرن برای کنترل بیشتر خسارت لازم است حداقل برای مصرف یک روز افراد مواد غذائی و آب ذخیره‌سازی شود و منابع مستقل تأمین، افزایش یا کاهش دمای محیط وجود داشته باشد.
•‌ سرویس و دستشویی و سایر ملزومات نگهداری افراد در جان پناه برای مدتی متوسط ازضروریات کنترل خسارت و حفظ روحیه به شمار می‌آید.
• ابزار مقابله با آلودگی شیمیایی و میکروبی: وجود منابع مستقل آب، روش‌های شستشو و ماسک‌های ضد گاز می‌تواند تأثیر مناسبی در کاهش خسارات ناشی از یک بمباران شیمیائی و میکروبی ایفاء نماید.
مراحل و شیوه اجرای پدافند غیرعامل در نظام مرحله بندی:
الف: مرحله اول آماده‌سازی:
در این مرحله تهدید وجود دارد اما آن تهدید به فعالیت نرسیده و لذا فرصت لازم برای ساماندهی به اقدامات و فعالیت‌های سازمانی وجود دارد. مهم‌ترین اموری که در مرحله آماده‌سازی صورت می‌گیرد عبارتند از:
• احداث تونل و سازه‌های مستحکم
• پیش‌بینی منابع در نقاط دارای پراکندگی
• منبع‌یابی و ذخیره‌سازی مواد اولیه پایدار و فاسدنشدنی
• پیش‌بینی برق مستقل و پایدار و ایجاد زیر بناهای آن
• پیش‌بینی ذخیره راهبردی سوخت
• توسعه واحدهای کنترل خسارت‌ها
• ساخت و نصب سامانه‌های آشکارساز و هشداردهنده‌ها
• وضعیت بحرانی، شرایطی سخت است که قبل از وقوع جنگ به وجود آمده اما در آن شرایط احتمال وقوع جنگ تقریباً قطعی است. مانند زمان محاصره‌سازی و جابجائی نیروها برای ایجاد آمادگی شرکت در جنگ. در چنین اوضاعی به اقدامات عقب افتاده در مرحله آماده‌سازی تسریع بخشیده و قابلیت دفاعی را گسترش می‌دهند.
ب: مرحله دوم بحران:
وضعیت بحرانی، شرایطی سخت است که قبل از وقوع جنگ به وجود آمده اما در آن شرایط احتمال وقوع جنگ تقریباً قطعی است. مانند زمان محاصره‌سازی و جابجایی نیروها برای ایجاد آمادگی شرکت در جنگ. در چنین اوضاعی به اقدامات عقب افتاده در مرحله آماده‌سازی تسریع بخشیده و قابلیت دفاعی را گسترش می‌دهند.
ج – مرحله سوم جنگ:
چنین حالتی همه قسمت‌ها برای اجرای طرح‌های عملیاتی و استفاده از امکانات جنبی در شرایط عملیاتی قرار می‌گیرند. از آ‌ن‌جا که ممکن است جنگ طولانی شده و یک‌سال یا بیش از آن به طول انجامد لازم است، حالت دفاعی کامل در کارخانه‌جات، مسیرها، منازل مسکونی، مدارس، و غیره پدیدار گردد.
با توجه به حساسیت این موضوع بر ماست که با استفاده از رهنمودهای رهبر عزیزمان، با شناخت ژرف و کامل از ابعاد مختلف پدافند غیرعامل و اتخاذ تمهیداتی برای آن، خود را به مرز آمادگی کامل برسانیم. «انشاا…»
«گروه تخصصی مهندسی بهداشت محیط وحرفه‌ای مرکز بهداشت قاینات»,, , ,

تاريخ 22 نوامبر 2017      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.