هفته نامه طنین قائنات -> شورا قول شفاف سازی داد
جدیدترین
تبلیغ در طنینجواد رزوینی

شورای پنجم پس از آغاز به‌کار رسمی خود در شهریورماه 96 در اولین و شاخص‌ترین اقدام خود، تصمیم به برکناری مجتبی نوروزی شهردار قاین گرفت. پیرامون چگونگی و رخدادهای این اقدام شورا در مجامع مختلف و فضای مجازی، بحث‌ها و نظرات متفاوتی رد و بدل شد و حتی قرائی رئیس شورا نیز در مصاحبه‌هایی توضیحاتی درخصوص برکناری نوروزی و نحوه و سیاست شورا در انتخاب شهردار، انجام داد.
در اینجا قصد ندارم به واکاوی و اثرات این موضوع بپردازم، اما نکته‌ای که بعد از روی کارآمدن شورای پنجم به ذهن من و شاید اکثر همشهریان متبادر شد، نحوه اطلاع‌رسانی و شرح اقدامات شورا با توجه به عملکرد ضعیف شورای چهارم در ارتباط رسانه‌ای تنگاتنگ با مردم و نیز اجرای قوانین شوراها بود. به‌گونه‌ای که در شورای چهارم پس از درخواست‌های خبرنگاران شهرستان و از جمله بنده در مورد برگزاری جلسات علنی شورا، شورای چهارم در اقدامی نمادین تصمیم بر برگزاری جلسات علنی در روزهای دوشنبه گرفت و به تمامی شهروندان اعلام شد که شورا در روز دوشنبه جلسه علنی برگزار می‌کند و هر شهروند می‌تواند برای شرکت در جلسه شورا در محل اتاق جلسات شورا حضور پیدا کند. در عمل، دوشنبه‌ها تبدیل زمانی برای رسیدگی اعضای شورا به گلایه‌های مردم شد و از طرفی نیز برخی کارهای بسیار روتین شورا به دوشنبه موکول می‌شد و تصمیمات چندان تأثیرگذاری در آن جلسه اتخاذ نمی‌شد.
باتوجه به این موضوع و نیز این‌که شورای پنجم از موقع روی کارآمدن، نشست مطبوعاتی برای اصحاب رسانه برگزار ننموده بود، برآن شدم تا شخصاً به شورا رفته و طرح موضوع نمایم. در ادامه خلاصه‌ای از روند جلسه، برای اطلاع خوانندگان گرامی طنین قاینات آورده می‌شود.
«در این جلسه بسیار مفید که تمامی اعضای محترم شورا به همراه سرپرست محترم شهرداری قاین حضور داشتند، از دغدغه خود برای انعکاس دقیق و شفاف اخبار و عملکرد شورا به‌خصوص با ترکیب جدیدی که به خود گرفته است، و نیز تزلزل جایگاه شورا در بین مردم، سخن به میان آوردم و به ضعف شورای چهارم در این خصوص اشاره نمودم و…

علت آن را نیز عدم اطلاع‌رسانی درست و دقیق از سوی اعضای شورا بیان نمودم.
در این جلسه آقای قرائی رئیس شورا نیز در سخنانی بااشاره بر شرایط حساس شهرستان، بر اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف شورا و شهرداری تأکید کرد و نیز با یادآورشدن قانون شوراها مبنی بر درج گزارش 6 ماهه هزینه و درآمدهای شهرداری در رسانه‌ها و نشریات، گفت: شورای پنجم به دور از هرگونه تنش، اقدام به انتشار عملکرد خود در تمامی حوزه‌ها خواهد نمود تا مردم درجریان کوچکترین اقدامات شورا قرار گیرند که این حق مسلم آنان بوده و بر آن تاکید داریم.
در این راستا قصد داریم جلسات شورا را به‌طور منظم در مساجد محلات مختلف با حضور شهردار جدید برگزار کنیم تا روند رسیدگی به مشکلات همشهریان سریع‌تر پیش رود و این مهم را به زمان آمدن شهردار جدید موکول نموده‌ایم. وی گفت اولین جلسه نیز در مسجد امام سجاد(ع) خواهد بود.
در ادامه تمامی اعضای شورای شهر نیز به اتفاق بر لزوم درج عملکرد شورای پنجم در نشریات، به‌خصوص طنین قاینات و به‌صورت منظم و اثرات مثبت این اقدام، تأکید نمودند. در این جلسه تصمیم بر این شد که برای اولین اقدام در راه اطلاع‌رسانی درست و شفاف، گزارش صورت مالی هزینه و درآمد 6 ماهه نخست شهرداری قاین به‌طور کامل در اختیار هفته‌نامه طنین قاینات قرار گیرد و این هفته‌نامه هم بدون هیچ کم‌وکاستی به چاپ آن اقدام نماید. درپایان نیز شورا قول مساعد برای شفاف‌سازی و انتقال جزئیات برکناری نوروزی و انتخاب یحیی‌پور به سمت شهردار قاین را پس از ابلاغ حکم شهردار، تحت عنوان در انتخاب شهردار، چه بر سرشورا آمد، به طنین قاینات دادند.»
برای من و سایر اصحاب رسانه باعث شعف و خرسندی است و جای تقدیر و پاسداشت دارد که شورا با این قاطعیت نسبت به اجرای قانون شوراها و ارتباط تنگاتنک با نشریات و خبرنگاران در جهت تنویر افکار عمومی و پیشبرد اهداف توسعه شهر قاین، سخن می‌گوید و با این‌عنوان که قول شفاف‌سازی می‌دهیم، خود را ملزم به اطلاع‌رسانی به مردم می‌داند. این اقدام را می‌توان حرکتی جنجالی و رو به جلو برای ارتباط نزدیک‌تر با مردم و باتوجه به بازشدن فضای پرسشگری، برای کلیه ادوار شوراها در قاین دانست. از سویی نیز این‌گونه اقدامات باعث اعتماد دوباره مردم به شورا خواهد شد. امید که روند عملکرد این شورا همسوی نیازهای شهرستان بوده و در این شورا خبری از اختلافات و نزاع های سیاسی و حزبی که جز عقب رفت، پیامد دیگری برای قاین نخواهد داشت، نباشد.,, , ,

تاريخ 16 نوامبر 2017      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.