هفته نامه طنین قائنات -> قاینات خسته از دعواها و منازعات سیاسی: آیا نماینده قاینات و زیرکوه پیشگام رفع تنش‌ها و وحدت و همدلی در قاینات خواهد شد؟
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-AVQW قاینات خسته از دعواها و منازعات سیاسی: آیا نماینده  قاینات و زیرکوه پیشگام رفع تنش‌ها و وحدت و همدلی در قاینات خواهد شد؟

فرماندار قاینات در جلسه کميته اشتغال و سرمايه‌گذاري قاينات گفت: براي توسعه شهرستان، مسائل سياسي و حاشيه‌ها را کنار بگذاريم و مهر اختتام به مباحث و مسائل سياسي و اختلافات محل‌هاي زده شود. يکي از شرايط بسيار اساسي و زيرساخت‌هاي مهم توسعه، ثبات سياسي است….» لزوم خاتمه‌دادن به مجادلات و درگیری‌های سیاسی در قاینات از موارد مورد تأکید تمامی بزرگان، دلسوزان و مسئولان قاینات بوده است، اماً با وجود این امر و به‌رغم این‌که مردم نیز از این دعواهای بی‌حاصل و فرسایشی خسته و دل‌زده شده‌اند، نه‌تنها این امر متوقف نشده است، بلکه هر روز بر شدت آن نیز افزوده می‌گردد و جالب‌تر این‌که اگر تا چند سال قبل این امر محدود به 2 شخص یا گروه خاص بود، اکنون این منازعات میان افراد و گروه‌های و جریان‌های مختلف جریان دارد. به عبارت ساده‌تر این مشکل نه‌تنها حل نشده است، بلکه گره آن کورتر نیز شده است. چرایی این امر پرسشی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. این کشمکش‌ها و منازعات و صف‌بندی‌های سیاسی در قاینات عمدتاً ناشی و متأثر از انتخابات مجلس است. در هر دوره، به‌طور معمول دو یا چند کاندیدا از جریان‌های مختلف سیاسی در صحنه انتخابات حاضر می‌شوند و گروهی نیز به حمایت از آن‌ها بر می‌خیزند. در قاینات همواره رقابت‌های انتخابات مجلس از اهمیت و حساسیت خاصی برخوردار بوده است و عملاً تمامی بخش‌ها، طیف‌ها، گروه‌ها و جریان‌های مختلف در قاینات را درگیر خود می‌سازد که البته با وجود برخی مسائل و موارد که شاید چندان خوشایند نباشد، اما در مجموع با توجه به شور و هیجان و اهمیت آن در هرحال به‌نوعی قابل تحمل است. اما مشکل پس از پایان انتخابات بروز می‌کند، زمانی که گروهی از افراد که به هر دلیل در انتخابات به نتیجه مطلوب دست نیافته‌اند، بنا بر سنگ‌اندازی و کارشکنی در مسیر منتخب انتخابات می‌گذارند و به‌نوعی می‌توان گفت این افراد هم‌چنان در فضا و حال و هوای انتخابات باقی می‌مانند و به‌نوعی می‌توان گفت: برای آنان تازه انتخابات آغاز شده است! وی یکی از اقدامات آنان نیز ایجاد درگیری‌های پوچ و بی‌حاصل اما مخرب بر سر مسائل بی‌ارزش و کم‌اهمیت و فرعی است. باتوجه به این‌که در هر دوره، کاندیداهای جدیدی در صحنه انتخابات حاضر می‌شوند و پس از پایان انتخابات هواداران آن‌ها برای خود جریانی به‌نام آن کاندیدا راه می‌اندازند و گروه جدید نیز همان اقدامات گروه‌های قبلی را در قالب‌های جدید تکرار می‌کنند و بدین گونه این دورو تسلسل باطل هم‌چنان ادامه می‌یابد. این وضعیت با شدت و ضعف، شامل تمامی جریان‌ها و گروه‌های سیاسی در قاینات می‌گردد. این در حالی است که تمامی آن‌ها مدعی دلسوزی برای قاینات داشتن نگرانی برای مشکلات قاینات و دغدغه خاطر داشتن برای توسعه قاینات هستند. یکی از علل این امر می‌تواند این باشد که این افراد و گروه‌ها نگران هستند که موفقیت رقیب به ضرر آنان به سبب عدم اقبال مردم به آن‌ها گردد. این امر با ادعاهای بسیاری از این گروه‌ها در تناقض است، زیرا اگر واقعاً دغدغه آنان توسعه و آبادانی قاینات باشد، حل مشکلات و چالش‌های منطقه و مردم و آبادانی منطقه باشد، این‌که این اقدام توسط چه کسی صورت گیرد، نباید اهمیت داشته باشد از طرفی مردم منطقه آن قدر هوشیار و آگاه هستند که تشخیص دهند خدمتگزاران اصلی و دلسوزان واقعی چه کسانی هستند.
انتخابات مجلس دهم در روند تحولات سیاسی قاینات نقطه عطفی محسوب می‌شد در این دوره دو قطبی معمول در انتخابات مجلس در قاینات با یکسری تحولات و رویدادها به سه قطبی تبدیل شد که همین امر بر شدت و عمق رقابت‌های سیاسی در منطقه افزود و مسائل روی داده در جریان این انتخابات پرفراز و نشیب آن‌چنان بود که دامنه آن به پس از انتخابات هم کشیده شد و می‌توان گفت اکنون با گذشت بیش از 20 ماه از آن انتخابات، عملاً تمامی امور منطقه از جزئی‌ترین مسائل تا کلان‌ترین امور را درگیر خود ساخته است و به‌طور کامل سبب قفل‌شدن و توقف همه امور در قاینات گردیده است به‌طوری که می‌توان گفت که نه‌تنها در بسیاری از مسائل به‌خصوص مسائل اساسی و مهم برای منطقه پیشرفتی نداشته‌ایم، بلکه شاهد پسرفت در بسیاری از این امور بوده‌ایم. عدم رغبت افراد شایسته و لایق برای قبول پست‌های مدیریتی، خروج و عدم تمایل نخبگان در زمینه‌های مختلف برای حضور در منطقه، عدم حضور سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی در منطقه در کنار خروج آرام بسیاری از سرمایه‌ها از قاینات، انبوه پروژه‌های نیمه تمام که روند اجرای آن‌ها و راکد و غیر فعال شده است، تنها گوشه‌ای کوچک از انبوه مشکلات ناشی از این وضعیت بغرنجی است که قاینات در آن گرفتار آمده است. در کنار این همه، مشکلی دیگری نیز که نمود پیدا کرده این است که برخی مدیران که به جهت عدم تدبیر و لیاقت و شایستگی لازم در حوزه کاری‌شان، مشکلات عدیده‌ای وجود دارد، برای سرپوش‌گذاشتن بر نقاط ضعف خویش و این‌که بتوانند چند صباحی بیشتر بر کرسی ریاست تکیه بزنند، با منتسب‌کردن خود به یکی از جریانات سیاسی منطقه و با همراهی برخی افرادی که آنان نیز به‌دنبال منافع شخصی با ابقای این مدیران نالایق هستند، با سخنان و اقدامات تحریک‌کننده و اختلاف افکنی، بر تنور این اختلافات دمیده و منجر به شدت‌گرفتن این درگیری‌ها می‌شوند تا بقای خویش را تضمین کنند.
حال باتوجه به موارد یاد شده پرسش اصلی این است که چه باید کرد؟ همان‌گونه که اشاره شد ریشه بسیاری از این مسائل به مسائل و رویدادهای انتخابات مجلس دهم باز می‌گردد. باتوجه به این امر، به‌نظر می‌رسد نماینده قاینات و زیرکوه در موقعیت و جایگاهی قرار دارد که می‌تواند برای کاهش این تنش‌ها و اختلافات و ایجاد زمینه وحدت و همدلی پیش قدم گردد و از سویی باتوجه به نزدیک‌بودن روز مجلس، موقعیت مناسبی فراهم گردد تا با رایزنی و گفتگو با بزرگان و چهره‌های شاخص منطقه، از گروه‌ها و جریان‌های مختلف برای حضور در همایشی وحدت آفرین دعوت به عمل آورده که در آن با برنامه‌ریزی مشخص، به بحث در مورد مسائل مورد اشتراک و وفاق و طراحی برداشتن گام‌های عملی، برای حل مشکلات منطقه اقدام شود که به خروجی مشخص و مفید و قابل پیگیری برسد، گام اول را در راستای ایجاد وحدت و همدلی در منطقه بردارد. بی‌شک اگر این اقدام با حسن نیت و به‌صورت جدی و به دور از شعارزدگی و اقدامات نمایشی پیگیری شود، بسیاری از بزرگان و دلسوزان منطقه ضمن استقبال با‌ آن، همراهی خواهند کرد و قطعاً بسیاری از سران افراد و گروه‌های سیاسی که به‌دلیل فشار و توقعات هواداران خویش، امکانی برای تعامل با دیگر جریانات و رهبران سیاسی قاینات را ندارند، می‌توانند به این بهانه، به‌نوعی هوادار خویش را برای کمک و همراهی به وحدت و همدلی قانع کنند.,, , ,

تاريخ 16 نوامبر 2017      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.