هفته نامه طنین قائنات -> حل مشکلات شهر قدیم قـاین نیـازمند تغییـر دیدگاه و رویکـرد
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-00NL حل مشکلات شهر قدیم قـاین نیـازمند تغییـر دیدگاه و رویکـرد

مسائل و مشکلات شهرقدیم قاین چندین سال است که به‌گونه‌های مختلفی مطرح می‌باشد و هر از چندگاهی برای آن جلساتی برگزار شده است و ادارات و مدیران مختلفی که درگیر آن بوده‌اند هر یک مواردی را پیرامون آن مطرح کرده‌اند. چندی هفته قبل نیز جلسه در شورای شهر قاین با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، اعضای شورا، در این رابطه برگزار شد که خبر آن در هفته نامه طنین قاینات درج گردید. اما با وجود این‌که هنوز بسیاری از مشکلات در این زمینه پا برجا مانده است و در برخی موارد پیچیده‌تر نیز گشته است. درباره چرایی این امر موارد بسیاری مطرح شده است، اما به جرأت می‌توان گفت که علت اصلی این امر در نگاه مدیران و مسئولان در قاینات به استان به این امر بر می‌گردد. متأسفانه برخی از مدیران یا بهتر بگوییم بخش قابل توجهی از مدیران به مسأله کاوش‌ها شهر قدیم قاین به چشم یک مسأله معمولی و حتی فاقد اهمیت و پیش پا افتاده می‌نگرند و صرف هزینه و وقت برای آن را کاری عبث و بیهوده تلقی می‌کنند.
در کنار آن به نظر می‌رسد برخی نگاه‌ها در مرکز استان نیز در این رابطه وجود دارد که به‌رغم واقف‌بودن به ارزش و اهمیت کاوش‌های شهر قدیم قاین سعی می‌کنند با عدم توجه به روش‌های مختلف و عدم بیان ارزش کاوش‌ها و یافته‌های باستان‌شناسی در شهر قدیم قاین و روشن‌نمودن این نکته که بحث کاوش‌ها در شهر قدیم قاین بسیار مهم‌تر و ارزشمندتر از آن است که بسیاری گمان می‌کنند (برخی یافته‌ها حتی به دوران حتی پیش از اسلام نیز بر می‌گردد که نشانگر اهمیت و عظمت و شکوه قاینات به‌عنوان دارالملک قهستان است) از آگاهی مردم در این زمینه جلوگیری می‌کنند و با توجه به برخی مشکلات و مسائل که طبیعتاً در مسیر چنین اقداماتی به‌وجود می‌آید و با تأخیر در انجام و به سرانجام‌رساندن این کاوش‌ها عملاً زمینه‌ای را فراهم آورند تا با ایجاد نارضایتی در مردم، زمینه تعطیلی و به سرانجام‌نرسیدن این کاوش‌ها و ناشناخته‌ماندن بخش مهمی از تاریخ قاینات و قهستان را که روشن شدن آن باب میل بسیاری از افراد با تعصبات و تفکرات باطل نیست، را فراهم آورند. به‌عنوان مثال در سال‌های گذشته شاهد کمترین اطلاع‌رسانی در این زمینه بوده‌ایم، به گونه‌ای که در پاره‌ای موارد این گمان به ذهن متبادر می‌شود که گویی منعی برای این امر وجود دارد. البته فراموش نکرده‌ایم که چگونه برخی از مسئولان استانی با توسل به شیوه‌هایی خاص از به سرانجام‌رسیدن پرونده ثبت جهانی مسجد جامع قاین جلوگیری و عملاً آن را به حاشیه رانده و به مسأله‌ای فراموش شده تبدیل نمودند.
حال این سؤال جدی مطرح است که اگر چنین موضوعی و امری در شهر دیگری از استان بود، باز هم رویکرد مسئولان مرکز استان نسبت به آن همین گونه بود؟ در هر حال تا زمانی که این چنین دیدگاه‌ها و رویکردهایی وجود داشته باشد، نمی‌توان به حل مسائل و مشکلات پیش روی شهر قدیم قاین امیدی داشت.,, ,

تاريخ 16 نوامبر 2017      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.