هفته نامه طنین قائنات -> فرماندار با تأکید بر پرهیز از مجادلات سیاسی در قاینات: اولویت کاری مسئولین جذب سرمایه‌گذار و ایجاد اشتغال است/ با هیچ مدیری تعارف نداریم
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-ZFTT فرماندار با تأکید بر پرهیز از مجادلات سیاسی در قاینات: اولویت کاری مسئولین جذب سرمایه‌گذار و ایجاد اشتغال است/ با هیچ مدیری تعارف نداریم

مسئولین نهایت همکاری با سرمایه‌گذاران را داشته باشند
فرماندار قاینات در پنجمین جلسه کميته اشتغال و سرمايه‌گذاري قاینات با اشاره به توصیه رياست جمهور در هيئت دولت به استانداران گفت: مهم‌ترین توصیه رئیس جمهور جذب سرمایه‌گذاران، رفع بحران بیکاری روحل مشکلات معیشتی مردم بوده است و ما مسئولین هم باید در این زمینه تلاش کنیم.کهن‌ترابی تأکيد كرد: تا زماني كه در شهرستان سرمايه‌گذاران داخل شهرستان، استان و خارج از استان را در حوزه‌هاي مختلف شناسايي و جذب نكنيم؛ در بحث رونق اقتصادي، ايجاد اشتغال و حل مشكلات بيكاري و معيشتي مردم، هيچ اتفاق خاصي صورت نخواهد گرفت. کليه مسئولين اولين اولويت کاری دستگاه‌های اجرایی را به بحث اشتغال و جذب سرمایه‌گذاران در همه حوزه‌ها قرار دهند. وی با اشاره به این‌که قاینات ظرفیت‌ها و پتانسيل‌هاي بسيار خوبي در حوزه گردشگري، آثار تاريخي دارد و از دو محصول استراتژیک زرشک و زعفران برخوردار است گفت: كليه مسئولين دستگاه‌هاي اجرايي بايد در خصوص اجراي طرح‌هاي مختلف گردشگري، صنعتي و توليدي نهايت تعامل و همكاري را با سرمايه‌گذاران داشته باشند و هيچ گونه مانع تراشي در مسير كار سرمايه‌گذاران ايجاد نگردد.

با هیچ مدیری تعارف نداریم
کهن‌ترابی افزود: چنان‌چه مسئولی در زمینه جذب سرمایه‌گذار در شهرستان مانع‌تراشی کند با وی تعارفی نخواهیم داشت و با وی برخورد خواهیم کرد. وی گفت: مدیران دستگاه‌هایی که به نحوی با حوزه سرمایه‌گذاری ارتباط دارند، بدانند که اگر موردی مشاهده و گزارش شود که مدیری در زمینه همکاری با سرمایه‌گذار تعلل می‌کند و یا نظارتی بر حوزه کارشناسی خود نداشته باشد و یا مانع‌تراشی در مسیر جذب سرمایه‌گذار و یا حل مشکل یه واحد تولیدی ایجاد کند، آن مدیر، مسئول است و تعارفی هم با کسی در این زمینه نخواهیم داشت و برخورد خواهیم کرد. از ایده‌های جدید برای اشتغال استقبال می‌کنیم و ظرفيت‌هاي سرمايه‌گذاري در شهرستان تهيه و تدوين شده است که در اختيار همه مديران دستگاه‌هاي اجرايي قرار خواهد گرفت تا در زمان لازم اين اطلاعات را به سرمايه‌گذاران ارائه نمايند و مسئولين بايستي تلاش نمايند در عمل امنيت سرمايه‌گذاري را براي سرمايه‌گذاران فراهم کنند.
وی وجود شهرک‌های گلخانه‌ای در شهرک صنعتی شماره 2 قاین را ظرفیت خوبی برای سرمایه‌گذاری در بخش محصولات گلخانه‌ای دانست. وی بيان داشت: فني و حرفه‌اي مي‌تواند با برگزاري کلاس‌هاي آموزشي مناسب در مراكز دهستان‌ها آموزش‌هاي لازم را به افراد در زمينه‌هاي مختلف ارائه نمايد.

مهر اختتام بر مسائل سیاسی شهر زده شود
کهن‌ترابی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای توسعه شهرستان، مسائل سیاسی و حاشیه‌ای را کنار بگذاریم و مهر اختتام به مباحث و مسائل سیاسی و اختلافات محله‌ای زده شود. وی ادامه داد: یکی از شرایط بسیار اساسی و زیرساخت‌های مهم توسعه، ثبات سیاسی است و كليه مسئولين بايستي تلاش نمايند امنيت سرمايه‌گذاري را در عمل براي سرمايه‌گذاران در حوزه‌هاي مختلف فراهم کنند.کهن‌ترابی با اشاره به این‌که سرمایه‌گذاران را نباید رقیب خود بدانیم گفت: باید به‌عنوان یک منجی از آن‌ها استفاده شود چرا که اعتبارات دولتی هر سال کاهش می‌یابد و لذا باید از ظرفیت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی استفاده شود.

1336 نفر آمار تعهدی اشتغال قاینات
رئیس اداره کار،تعاون و رفاه اجتماعی قاین در این جلسه گفت: آمار تعهدی اشتغال شهرستان قاین نسبت به چند ماه گذشته تغییر کرده است و سهمیه شهرستان به 1336 نفر رسیده است. (این در حالی است که سهمیه شهرستان در ابتدای سال1204 نفر اعلام شده است و آمار تعهد اشتغال اداره صنعت و معدن و میراث فرهنگی در جلسه کمیته اشتغال استان افزایش یافته است که با اعتراض رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قاین مواجه شد.) وی افزود: تا کنون 535 نفر در سامانه رصد ثبت سامانه شده‌اند. عرب‌‌نژاد در ادامه گفت: در حوزه مشاغل خانگی 1میلیارد و 705 میلیون تومان سهمیه قاینات بوده است، که 355 میلیون تومان در حوزه طرح‌های مستقل و1میلیارد و 350 میلیون تومان به‌عنوان پشتیبان در دو بانک عامل ملی و صادرات قابل پرداخت است. به گفته عرب‌نژاد از ابتدای سال تاکنون 31 مجوز مستقل و پشتیبان صادر شده است که از این تعداد 14 مجوز پشتیبان بوده است و متأسفانه در شهرستان از این طرح استقبال زیادی نشده است و اگر تا30 دی این اعتبارات جذب نشود به شهرستان‌های دیگر واگذار خواهد شد. وی ادامه داد: 38 مجوز مشاغل خانگی به بانک‌ها معرفی شده‌اند و فقط 8 مورد وام پرداخت شده است. وی وضعیت طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در شهرستان را علی‌رغم شرایط بسیار خوبی که دارد، مطلوب ندانست. وی افزود: 248 نفر تعهد کارورزی داریم که 40 واحد ثبت نام کرده‌اند که اکثراً واجد شرایط نیستند و 405 کارورز نیز در این سامانه ثبت نام کرده‌اند و تاکنون فقط 12 قرارداد منعقد شده است. وی یکی دیگر از طرح‌ها اشتغال‌زایی را پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی از محل تبصره بند 18 بودجه سال 96 ذکر کرد وگفت: این تسهیلات اشتغال‌زایی در راستای اهداف طرح تکاپو که در استان شروع شده است پرداخت می‌شود. وی ادامه داد 5 رشته تولید و فرآوری محصولات کشاورزی، فرش، صنایع‌دستی،گردشگری و حمل و نقل ترانزیت در استان مزیت‌دار شناخته شده‌اند و در راستای اهداف این شغل‌ها اعتبارات ابلاغ می‌شود. عرب‌نژاد سهمیه قاینات را 28 میلیارد و900 میلیون تومان اعلام کرد وگفت: این تسهیلات با سود 18درصد و با یارانه 2 تا 8 درصدی بنا به منطقه اجرای طرح پرداخت می‌شود. یکی دیگر از طرح‌هایی که در این جلسه بر استفاده از آن تأکید شد، طرح روستا تعاون بود که یک طرح ملی است. وی اظهارکرد: در قاین 3 روستا مشخص شده است و متأسفانه هنوز در معرفی هیئت مؤسس مانده است و علی‌رغم این‌که بخشداران زحمات زیادی کشیده‌اند ولی آن‌طور که باید و شاید روستائیان پای کار نیستند و اگر این تعاونی‌ها در اولین مرحله به ثبت نرسد بسیاری از اعتبارات را نخواهیم توانست دریافت کنیم.

انتقادات و گلایه‌های رئیس اداره میراث فرهنگی
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قاین در جلسه کمیته اشتغال شهرستان با گلایه از مسئولین استانی اظهارکرد: برای تعهد اشتغال مرسوم است که در ابتدای سال به‌صورت کتبی بر اساس اعتباراتی که داریم و بر اساس شرایط شهرستان، تعهدات خود را به اداره کل اعلام می‌کنیم و در سال جاری 20 نفر اعلام تعهد اشتغال به اداره کل داشته‌ایم و تاکنون نیز 90 درصد به تعهدات خود پایبند بوده‌ایم ولی این‌که مدیرکل محترم صبح از خواب بیدار شود و به جلسه کمیته اشتغال برود و برای ما 66 نفر تعهد اشتغال ایجاد کند، عباسی زیر بار این مورد نخواهد رفت، چون هیچ‌گونه مکاتبه‌ای و هماهنگی از قبل با ما نشده است. وی افزود: کدام اعتبار را مدیر کل اضافه به عباسی داده است که 66 نفر از ما تعهد می‌خواهد. عباسی ادامه داد: مدیر کل برای شهرستان‌هایی تعهد ایجاد کند، که اعتبار میلیاردی می‌دهند نه شهرستان قاین که اعتبارات ما در مقایسه با شهرستان‌های دیگر بسیار اندک بوده است و لذا امروز پُزش را مدیر کل در کمیته اشتغال استان باید بدهد و ضربه‌اش را عباسی در قاین بخورد و پاسخگو باشد و اعلام می‌کنم که من زیر بار این تعهد نخواهم رفت و روز اول برای ما 20 نفر اعلام کرده‌اند و تاکنون هم 90درصد اجرا شده است. وی تصریح کرد در زمینه مشاغل خانگی نیز درسال94 تعداد سیزده نفر به اداره تعاون معرفی شدند و از آن‌جا به بانک معرفی شدند و با توجه به این‌که ضامن برده‌اند و پرونده هم تشکیل داده‌اند هیچ گونه تسهیلاتی دریافت نکرده‌اند و در سال96 این افراد مجدد معرفی و همین روند طی شده است.
وی افزود: تا کی می‌خواهیم مردم را برای 5 میلیون تومان سرگردان داشته باشیم و افراد معرفی شده می‌گویند سال 94 همین روند را طی کرده‌ایم و باز می‌ترسیم که امسال هم به ما تسهیلات ندهند. و واقعاً دیوار بی‌اعتمادی شکل گرفته است. وی ادامه داد: یکی از شرایط دریافت تسهیلات، صدور مجوز مشاغل خانگی است و تا زمانی که این مجوز اعتبار دارد بانک‌ها موظف هستند که تسهیلات را در اختیار هنرمندان قرار دهند لذا و یکی از هنرمندان ما، علی‌رغم این‌که مجوزش دو ماه دیگر اعتبار داشته است بانک گفته است اعتبارش کم است و این باعث می‌شود که افراد سرگردان باشند. فلکی عضو شورای شهر قاین نیز در این جلسه گفت: مسئولین ادارات و کلیه افراد کمیته اشتغال توجه داشته باشید که برگزاری این جلسات باید یک خروجی داشته باشد. وی افزود: درجلسه قبل هم اعلام کردیم که سامانه رصد برای شهرداری جواب نمی‌دهد و با توجه به مهلت دو ماهه که برای تعهد اشتغال فرصت داده‌اند و سامانه رصد هم که برای ما تعریف نشده است و ما هم تمام مواردمان شامل پمپ‌بنزین، شن‌شویی، سنگ‌شکن و… مانده است. و پول هم برای شهرداری از آب واجب‌تر است و دو ماه دیگر هم می‌نشینیم و می‌گوییم اتفاقی نیفتاده است و در خصوص سامانه رصد پیگیر شوید که ما باید چه کار کنیم وی افزود: به‌دنبال این‌ باشید که گره کار کجاست که وقتی یک مسئول می‌گوید به یک واکسی وام می‌دهیم حتماً امکانش هست و لذا ببینید مشکل کار کجاست که این همه گره در کار مردم می‌افتد.,, , ,

تاريخ 16 نوامبر 2017      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.