هفته نامه طنین قائنات -> آشنایی با فعالیت‌های کتابخانه سپهر قاینات: ارائه خدمت به دانش‌آموزان 14 روستای قاینات
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-H0HI آشنایی با فعالیت‌های کتابخانه سپهر قاینات: ارائه خدمت به دانش‌آموزان 14 روستای قاینات

کتابخانه سپهر قاینات، کتابخانه‌ای سیار است که اعضا آن، دانش‌آموزان 14 روستای قاینات هستند. محمد ولی زراعتکار، راننده و مسئول کتابخانه سیار مینی بوسی، در حاشیه مراسم افتتاح کتابخانه قلم‌چی دانشگاه بزرگمهر قاینات گفت: کارشناس ارشد رشته کتابداری هستم و مدت 3 سال است که با مینی بوس کتابخانه سیار کار می‌کنم؛ پیش از این در کتابخانه آستان قدس رضوی به‌صورت پاره وقت مشغول به کار بودم. وی افزود: اعضا این کتابخانه سیار شامل اهالی 14 روستا و چهار خوابگاه دانش‌آموزی هستند که اغلب آنان را دانش‌آموزان مقطع ابتدایی و تعدادی از دانش‌آموزان مقطع دبیرستان تشکیل می‌دهند. وی گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده، هر روز به 4 روستا سر می‌زنم و کتاب امانت می‌دهم، استقبال دانش‌آموزان مشتاق به مطالعه زایدالوصف است طوری که هربار، به هر عضو تا سقف 5 جلد کتاب امانت می‌دهم و به مدت یک هفته کتاب‌ها در اختیارشان است. وی در ادامه گفت: در حال حاضر این کتابخانه سیار، 4444 جلد کتاب دارد که 1800 جلد آن کتاب کودک و نوجوان و الباقی کتب مربوط به بزرگسالان است. هم‌چنین سالانه 1300 دانش‌آموز عضو این کتابخانه می‌شوند که در حال حاضر 800 نفر عضو فعال آن هستند. مسئول کتابخانه سیار با اشاره به هزینه عضویت در این کتابخانه بیان کرد: به‌صورت عمومی هزینه عضویت در کتابخانه‌های این شهرستان، 65 هزار ریال است که با موافقت نهاد کتابخانه‌های عمومی استان، هزینه عضویت در این کتابخانه را برای روستائیان به 15 هزار ریال کاهش دادم تا آنان نیز بتوانند از امکان مطالعه بهره‌مند شوند و البته اگر دانش‌آموزی امکان پرداخت این مبلغ را هم نداشت، وی را رایگان به عضویت کتابخانه در می‌آورم.
وی در پایان گفت: این کار را به‌دلیل پویایی بسیارش دوست دارم و این‌که می‌توانم با سفر به روستاها افراد بسیاری را از امکان مطالعه بهره‌مند کرده و انگیزه مطالعه را در آن‌ها بوجود بیاورم.
لازم به ذکر است، بنیاد قلم‌چی با ارزیابی فعالیت این جوان قایناتی در راستای توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در میان مردم ایران، با اهدا کتاب به کتابخانه سپهر قاینات، از این فعالیت فرهنگی و علمی حمایت می‌کند.,, ,

تاريخ 16 نوامبر 2017      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.