هفته نامه طنین قائنات -> ۷ دشمن سلامت قلب
جدیدترین
تبلیغ در طنینdi-XNDU ۷ دشمن سلامت قلب

محمدرضا اضغری
چندین عادت نادرستی را که سلامت این گنجینه ارزشمند (قلب) را باخطر مواجه می‌کند:
1- سیگارکشيدن: سیگار باعث مسدودشدن رگ‌های خونی می‌شود، خطر تشکیل لخته‌های خونی را بالا می‌برد و میزان اکسیژن حمل‌شده در خون را کاهش و در عوض فشارخون را افزایش می‌دهد. باید بدانید که اگر برای مدت یک‌سال سیگار مصرف نشود، خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی – عروقی به نصف کاهش پیدا می‌کند. با کنارگذاشتن سیگار، خطر بیماری‌های عروق کرونر کاهش می‌یابد و بعد از حدود سه سال از ترک، خطر مرگ ناشی از این بیماری تقریباً مانند غیرسیگاری‌هاست.
2- به تغذیه اهمیت‌ندادن: به عقیده متخصصان، روزانه باید پنج واحد میوه و سبزیجات مصرف گردد. این موادغذایی سرشار از ویتامین‌ها و موادمعدنی هستند که سلامت قلب و رگ‌های خونی را ارتقا می‌دهند. علاوه‌بر این، میوه‌ها و سبزیجات منابع خوب فیبرهای غذایی و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که از انسداد رگ‌های خونی پیشگیری می‌کنند. غذاهای سالم و متنوع تهیه کنید و نصف بشقاب‌تان را به سبزیجات اختصاص دهید. مصرف میوه روزانه خطر بیماری‌های قلبی و عروقی را تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد.
3- ورزش نکردن: یکی از عوامل اصلی ابتلا به بیماری‌های قلبی ـ عروقی، بی‌تحرکی و خانه‌نشینی است. برای ارتقای سلامت قلب‌تان توصیه می‌شود که روزانه به‌مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش کنید. به‌جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید، یک ایستگاه مانده به منزل یا محل کارتان از اتومبیل پیاده شده و بقیه راه را پیاده بروید. بعد از غذا ۱۵ دقیقه پیاده‌روی کنید. به عقیده متخصصان لازم است که روزانه ده هزار قدم راه بروید تا سالم بمانید.
4- صبحانه نخوردن: نخوردن صبحانه، علاوه‌بر این‌که شما را از انرژی لازم برای شروع یک روز خوب محروم می‌کند، بلکه باعث می‌شود که در وعده‌های غذایی دیگر کالری بیشتری دریافت کنید. نتایج پژوهشی که در دانشگاه‌ هاروارد انجام شده است، نشان می‌دهد که این مسئله خطر بروز آنفارکتوس (سکته قلبی) را به میزان ۵۵ درصد افزایش می‌دهد.
5- استرس داشتن: استرس باعث افزایش خطر فشارخون، افزایش کلسترول خون و سفت‌شدن رگ‌های خونی می‌شود. در نتیجه کنترل استرس از اهمیت بالایی برخوردار است. قبل از هر چیزی منشأ استرس را شناسایی کنید؛ سپس تلاش‌تان را برای کنترل و حفظ آرامش‌تان انجام دهید. ورزش، مطالعه، یوگا و… جزو روش‌های حفظ آرامش و کنترل استرس هستند. روزانه چند دقیقه به خودتان اختصاص دهید و فقط به آرامش‌تان فکر کنید.
6- ساعت کاری مشخصی نداشتن: نتایج پژوهشی محققانWestern University نشان می‌دهد، افرادی که ساعت کاری مشخص و منظمی ندارند، به میزان ۲۳ درصد بیشتر در معرض آنفارکتوس قرار می‌گیرند. ساعات کاری غیرعادی و غیرمنظم باعث ایجاد اختلال در ضربان قلب می‌شود و در نهایت به سلامت قلب آسیب می‌زند.
7- مصرف چربی‌های ترانس: این چربی‌ها در مواد غذایی تصفیه‌شده مانند هله‌هوله‌ها، بیسکوییت‌ها و… وجود دارد. مصرف این چربی‌ها باعث افزایش میزان کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب خون می‌شود؛ در نتیجه خطر بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی بالا می‌رود. توصیه می‌کنیم تا حد امکان از مصرف موادغذایی تصفیه‌شده و آماده خودداری کنید و به‌جای این هله‌هوله‌ها، آجیل میل کنید.,, , , , ,

تاريخ 15 آگوست 2017      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.