هفته نامه طنین قائنات -> به مناسبت هفته ملی سلامت مردان (7-1اسفندماه 1395 ) شعار هفته ملی سلامت مردان در سال 1395: آیا در مسابقه سلامت برنده‌اید ؟
جدیدترین
تبلیغ در طنینdm-3CR0 به مناسبت هفته ملی سلامت مردان (7-1اسفندماه 1395 ) شعار هفته ملی سلامت مردان در سال 1395: آیا در مسابقه سلامت برنده‌اید ؟

آشنایی با علائم بیماری‌های قلبی عروقی و روش‌های پیشگیری و کنترل آن
بیماری‌های قلب در رأس علل مرگ هر دو گروه مردان و زنان قرار دارد و حمله‌ قلبی‌ عبارت‌ است‌ از مرگ‌ سلول‌های‌ عضلانی‌ قلب‌ در اثر کاهش‌ یا توقف‌ جریان‌ خون‌ سرخرگ‌های‌ قلب‌، گرچه این موضوع غالباً در افراد بالای‌ 40 سال‌ رخ‌ می‌دهد. اما می‌تواند در هر گروه سنی دیده شود. این‌ بیماری‌ در مردان‌ شایع‌تر است، اما میزان‌ بروز آن‌ در خانم‌ها نیز رو به‌ افزایش‌ گذاشته‌ است‌.
مهم‌ترين علائمي که در ارتباط با بيماري‌هاي قلب و عروق مي‌باشند شامل موارد زير است :
1 -احساس ناراحتي در قفسه سينه: اگرچه يکي از مهم‌ترين علائم تنگي سرخرگي عروق قلب احساس ناراحتي در قفسه سينه مي‌باشد، اما هرگونه ناراحتي در قفسه سينه الزاماً ناشي از مسائل قلبي نيست. ناراحتي قفسه سينه در صورتي که ناشي از تنگي سرخرگ‌هاي قلب باشد، اصطلاحاً « آنژين قفسه صدري» نام داشته و مشخصات آن اين‌ است: 1 – در اغلب موارد به‌صورت فشارنده و در ناحيه پشت جناغ مي‌باشد.2 – با فعاليت افزايش و با استراحت تخفيف مي‌يابد.3 – ممکن است به بازوی دست چپ و گاهاً به گردن و فک انتشار يابد.4 – با مصرف قرص‌هاي زيرزباني در طي 3 الي 5 دقيقه قطع مي‌شود.
5 – معمولاً ارتباطي با وضعيت بدن (خوابيدن يا نشستن) ندارد. در صورتي که درد شديد قفسه سينه همراه با علائمي نظير تعريق سرد، تهوع و استفراغ باشد و يا به مدت طولاني(بيشتر از 30 دقيقه) طول بکشد، با توجه به احتمال حمله قلبي مراجعه سريع به اورژانس الزامي است. در صورتي که درد آنژینی قفسه سینه به‌صورت متناوب و در حالت استراحت ايجاد مي‌شود احتمال بروز حمله‌هاي قلبي زياد بوده و مراجعه فوري به اورژانس توصيه مي‌شود.
2 -ضعف و خستگي‌پذيري زودرس3 -تنگي نفس4 – طپش قلب
5 – سرگيجه: سرگيجه يکي از علائم شايع در افراد جامعه است که مي‌تواند ناشي از علل قلبي، عصبي، متابوليک و يا مسائل رواني باشد. احساس سبکي سر، تاري ديد و عدم تعادل مخصوصاً اگر همراه با تعريق سرد باشد مي‌تواند ناشي از آريتمي قلبي، ضربان پايين قلب و يا افت فشار خون باشد.در صورتي که فرد هنگام تغيير وضعيت از حالت نشسته به ايستاده دچار سرگيجه شود افت فشارخون اتواستاتيک ناشي از داروهاي فشارخون، کم آبي و يا اختلال اتونوم در سالمندان مطرح بوده و با اندازه‌گيري فشارخون درحالت خوابيده و ايستاده بررسي مي‌شود. در صورتي که بيمار مبتلا به ديابت که تحت درمان با انسولين و يا قرص‌هاي پايين آورنده قندخون مي‌باشد، دچار سرگيجه، کاهش سطح هوشياري و يا تعريق شود احتمال کاهش قندخون مطرح بوده و مراجعه به اورژانس توصيه مي‌شود. در اين موارد توصيه مي‌شود تا قبل از رسيدن به اورژانس مواد قندي از قبيل عسل و يا قند مصرف شود.
6 -تعريق: تعريق سرد يکي از علائم شايع حملات قلبي، آريتمي‌ها، براديکاردي و نارسايي قلب مي‌باشد که البته در اغلب موارد همراه ساير علائم ديده مي‌شود. در صورتي که تعريق سرد همراه درد آنژيني قفسه سينه باشد احتمال حمله‌هاي قلبي مطرح است. در صورتي که تعريق سرد همراه طپش قلب، سرگيجه، ضعف و بي‌حالي باشد، احتمال آريتمي‌هاي قلبي مطرح است. در نارسايي شديد قلبي تعريق سرد همراه تنگي نفس و احساس خستگي ايجاد مي‌شود.
برای کنترل بیماری‌های قلبی عروقی ابتدا باید عوامل خطر را شناخت و سپس مشخص کرد که کدام یک از عوامل را می‌توان تغییر داد و از میان عوامل قابل تغییر کدامیک را باید در اولویت قرار داد.
عوامل خطر غیر قابل تغییر:
افزایش سن: حدود 83 درصد از کسانی که در اثر بیماری‌های عروقی قلب می‌میرند در سنین بالای 65 سال قرار دارند. در سنین بالاتر زنانی که دچار حملات قلبی می‌شوند بیش از مردان در خطر مرگ در هفته‌های اول بعد از حمله قلبی قرار دارند.
جنسیت(مرد بودن): مردان بیش از زنان و در سنین پایین‌تری دچار حملات قلبی می‌شوند. در زنان حتی بعد از یائسگی، با وجودی‌که میزان مرگ ناشی از حملات قلبی زیادتر می‌شود، ولی به حد مردان نمی‌رسد.
توارث ( از جمله نژاد): کودکان والدین بیمار قلبی بیش از دیگر کودکان در خطر بروز بیماری قلبی عروقی قرار دارند.
عوامل خطر قابل تعدیل:
مصرف دخانیات: شانس بروز بیماری عروق قلبی در سیگاری‌ها 2 تا 4 برابر غیر سیگاری‌ها است.مصرف سیگار یک عامل خطر مستقل جدی برای مرگ ناگهانی در بیماری عروق کرونر است (2 برابرغیرسیگاری‌ها).
بالا بودن کلسترول خون: هر چه میزان کلسترول خون بالاتر رود میزان بروز بیماری کرونر قلب افزایش می‌یابد. اگر عامل خطر دیگر هم‌چون مصرف دخانیات و پرفشاری خون نیز وجود داشته باشد، این خطر بیشتر افزایش می‌یابد. کلسترول خون افراد به سن، جنس، وراثت و نژاد نیز بستگی دارد.
پرفشاری خون: فشار خون بالا میزان بار قلب را افزایش و از این طریق موجب ضخیم شدن و سخت شدن قلب می‌شود. علاوه بر این شانس سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی کلیه و نارسایی احتقانی قلب را افزایش می‌دهد. با وجود عوامل خطر دیگر شانس حمله قلبی در بیماران مبتلا به پرفشاری خون چندین برابرخواهد شد.
کم تحرکی: زندگی بدون فعالیت یک عامل خطر برای بروز بیماری عروق کرونر است. فعالیت جسمانی متوسط تا شدید 3 تا 5 روز در هفته به‌صورت منظم از بیماری عروق خونی و قلب جلوگیری می‌کند.
چاقی و اضافه وزن: کسانی که چربی اضافه به‌خصوص در ناحیه شکمی دارند، بیش از دیگران به بیماری‌های قلبی دچار می‌شوند (دور کمر در زنان و مردان بیش از 90سانتی‌متر نباید باشد) افزایش وزن منجر به بالا رفتن بار قلب، افزایش کلسترول خون و بالارفتن فشار خون از یک‌طرف و کاهش HDL از طرف دیگر می‌شود. این عامل خطر بروز دیابت را نیز در افراد افزایش می‌دهد. با کاهش حتی 10 درصد، میزان خطر حمله قلبی در افراد چاق کاهش می‌یابد.
دیابت: دیابت به‌طور جدی شانس بروز بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد. حتی با وجود کنترل قند خون، دیابت شانس بیماری قلبی را افزایش می‌دهد ولی در صورت عدم کنترل این خطر به مراتب بالاتر خواهد رفت.
دیگر عوامل خطر مثل استرس و مصرف الکل نیز می‌توانند در ایجاد بیماری قلبی سهم داشته باشد.
رژیم غذایی‌تان رابطه مستقیمی با ابتلای شما به بیماری‌های غیر واگیر مانند بیماری‌های قلبی – عروقی، چاقی و دیابت دارد.
بدون شک الگوی فعلی غذای مردم یکی از علل عمده این بیماری‌هاست. غذاهای چرب، سرخ شده، سس‌های چرب، نوشابه‌های گازدار، روغن‌های جامد و هم‌چنین گرایش به مصرف غذاهای خارج از خانه همه افزایش‌دهنده خطر هستند.
از سویی مصرف سرانه شیر و لبنیات در کشور کمتر از مقادیر توصیه شده است. شیر و لبنیات مهم‌ترین منبع کلسیم است. بنابراین الگوی فعلی غذای مردم کشور روند نامتعادلی را طی می‌کند که کاملاً با تغییرات سیمای بیماری‌ها در کشور مطابقت دارد.بنابراین:
۱) مواد گیاهی اصلی‌ترین منبع کربوهیدرات‌ها هستند.کربوهیدرات‌ها هم‌چنین در شیر و فرآورده‌های آن یافت می‌شوند و بیش‌ترین مقدار انرژی مورد نیاز برای فعالیت‌های روزانه را تأمین می‌کنند. انواع غلات نظیر گندم، برنج، ذرت، جو دوسر، ارزن و جو یا حبوباتی نظیر انواع لوبیا، نخود، عدس و سبزی‌های ریشه‌ای نظیر سیب زمینی غنی‌ترین منابع نشاسته هستند.
تنظیم حرکات دستگاه گوارش، پیشگیری از یبوست و بواسیر و نیز کاهش خطر ابتلا به چاقی، دیابت نوع ۲، برخی از انواع سرطان و بیماری‌های قلبی- عروقی از مهم‌ترین اثرات مصرف الیاف گیاهی است. بدین لحاظ توصیه می‌شود در برنامه غذایی روزانه، غلات و به مقدار کافی حبوبات، میوه‌ها و سبزی‌ها استفاده شود.
۲) بـــرای پیشگیری از افزایش کلسترول خون، به جای روغن حیوانی و روغن نباتی جامد از روغن‌های مایع مانند روغن زیتون و روغن آفتابگردان استفاده کنید. غذاها را به‌صورت کبابی، تنوری، بخارپز یا آب‌پز مصرف کنید. از مصرف بی‌رویه شیرینی‌های خامه‌دار، چیپس، سس سفید سالاد، سوسیس، کالباس، همبرگر، کله پاچه، مغز، دل و قلوه که حاوی مقدار زیادی چربی هستند خودداری کرده و سعی کنید حداقل ۲ بار در هفته ماهی مصرف کنید. زیرا چربی مفید آن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.
۳) برای پیشگـــیری از ابتلا به پوکی استخوان، در هر سنی که هستید روزانه حداقل دو لیوان شیر یا جانشین‌های آن شامل ماست، پنیر یا کشک بخورید. ماست و شیر بدون چربی و کم چربی از مهم‌ترین منابع کلسیم هستند و حاوی بیش‌ترین مواد مغذی مثل پروتئین، کلسیم، فسفر، ویتامین A و ویتامین‌های گروه B هستند.
۴) برای حفظ سلامتی خود و پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها از جمله برخی از انواع سرطان‌ها، ۵ بار در روز میوه و سبزی مصرف کنید. روزانه دو واحد میوه (شامل یک عدد سیب، پرتقال یا یک چهارم طالبی متوسط، نصف لیوان آب میوه و….) و سه واحد سبزی (شامل یک لیوان سبزی برگی مثل کاهو یا نصف لیوان سبزی پخته و…..) بخورید. سبزی‌ها را به‌صورت تازه مصرف کنید. با این کار ویتامین‌های آن‌ها بیشتر حفظ می‌شود. در همه سنین به‌ویژه دوران بارداری مصرف روزانه میوه و سبزی را فراموش نکنید.
مراقبت‌هاي ادغام يافته سلامت میانسالان )گروه سني 30 تا 59 سال (و سالمندان (60 سال و بالاتر ) با تأکید بر پیشگیري از بیماري‌ها و مخاطرات شايع دوران میانسالي، آموزش صحیح به فرد، خانواده و جامعه ، تشخیص و درمان صحیح و به موقع بیماري‌ها و اختلالات ايجاد شده، پیشگیري از بروز عوارض و ناتوانی‌هاي احتمالي و ارجاع به موقع، در مراکز بهداشتی درمانی و خانه‌های بهداشت اجرا می‌شود. لذا زنان و مردان این گروه سنی می‌توانند از مزایای آموزش و معاینات در این برنامه به‌منظور آگاهی و عملکرد در زمینه خود مراقبتی بهره‌مند گردند.
مرکز بهداشت شهرستان قاینات واحد سلامت خانواده و جمعیت,

تاريخ 15 فوریه 2017      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.