هفته نامه طنین قائنات -> برگزاری همایش ملی جغرافیا،محیط زیست،امنیت و گردشگری در قاینات تأکید بر بهره‌گیری عملی از دستاوردهای همایش
جدیدترین
تبلیغ در طنیناولین همایش ملی جغرافیا، محیط زیست‌ وگردشگری 29 و 30 دی به میزبانی دانشگاه بزرگمهر قاین برگزار شد. آن‌چه در ادامه می‌خوانید گزارشی از افتتاحیه و اختتامیه این همایش ملی است.

دکتر احمدی: هدف از برگزاری همایش معرفی و توسعه علمی قاینات و دانشگاه بزرگمهر است

dm-YXW4 برگزاری همایش ملی جغرافیا،محیط زیست،امنیت و گردشگری  در قاینات تأکید بر بهره‌گیری عملی از دستاوردهای همایش
افتتاحیه این همایش ملی در مجتمع فرهنگی و هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قاین برگزار شد. دکتر شفیعی رئیس دانشگاه بزرگمهر قاینات و رئیس این همایش در مراسم افتتاحیه گفت: در این همایش علاوه بر هم‌اندیشی و هم‌فکری و تبادل‌نظر بین اندیشمندان و محققین که هدف اصلی است، درصدد معرفی دانشگاه و شهرستان و پتانسیل‌های شهرستان است و امیدواریم یک برونداد خوبی از این همایش‌ها و رخدادها داشته باشیم.
دکترعبدالمجید احمدی دبیر اجرایی این همایش ملی با بیان این که هدف اصلی ما از برگزاری این همایش علمی توسعه شهرستان و دانشگاه بزرگمهر بود، گفت: 50 مرکز برجسته علمی و کشوری حمایت خود را از برگزاری این همایش اعلام و200 نفر از اساتید دانشگاه‌های مختلف با ما همکاری داشته‌اند. عضو هیئت علمی دانشگاه بزرگمهر افزود: 700 مقاله به دبیرخانه ارسال شد که 300 مقاله پذیرفته شد و 150مقاله به‌صورت پوستر و150مقاله نیز به‌صورت سخنرانی ارائه خواهد شد و از 15استاد برجسته کشوری جهت سخنرانی دعوت شده است.

فرماندار: ارائه راه‌کارهای عملی برای حل مشکلات

dm-68CB برگزاری همایش ملی جغرافیا،محیط زیست،امنیت و گردشگری  در قاینات تأکید بر بهره‌گیری عملی از دستاوردهای همایش
فرماندار قاینات نیز در افتتاحیه این همایش گفت: خیلی از همایش‌ها، نشست‌ها و سمینارها را برگزار و شرکت کرده‌ایم و نشست‌های علمی را داشته‌ایم و بایدها و نبایدها، مشکلات و کاستی‌ها را می‌دانیم ولی یک‌سری پرسش‌ها و چراهایی هست که بایستی به آن پاسخ داده شود. کهن‌ترابی افزود: تمام مکاتب بزرگ از یک درد اجتماعی و یک دردی که در اجتماع بوده متولد شده؛ یک دردی که شاید خیلی از افراد به آن توجه نکردند و به‌دنبال معیشت و گذران روزمره زندگی هستند، ولی افرادی بودند که به این درد توجه کردند و به‌دنبال راه‌حل بودند و یک مکتب بزرگ را پایه‌گذاری کردند. وی تصریح کرد: در جامعه، ما هم دغدغه خیلی از موارد را داریم که در نشست‌ها و همایش‌ها مطرح می‌کنیم. ولی چراهای زیادی باقی می‌ماند و پرسش‌هایی که به‌نظر اینجانب نخبگان فکری( اندیشمندان و صاحب‌نظران) باید در همکاری و تعامل با نخبگان ابزاری (مدیران) پاسخ دهند، بدین شرح است:
چرا عمدتاً علاقه‌مندیم تئوری‌پردازی و نظریه‌پردازی کنیم و در مقام حرف بمانیم ولی کمتر علاقه‌مند هستیم به مقام عمل پا بگذاریم. فکر مدرن داریم ولی در عمل توجیه‌گر بسیار خوبی هستیم.
ما بایدها و نبایدها را خوب می‌دانیم و آسیب‌شناسی هم خوب می‌کنیم. گذشته را خوب می‌دانیم. ولی این‌که در حال زندگی کنیم و چگونه زندگی کنیم و برای آینده چگونه برنامه‌ریزی کنیم؛ دچار مشکل و چالش می‌شویم. چرا آینده‌نگری، محاسبه، عقلانیت و برنامه‌ریزی در همه حوزه‌های شخصی، اجتماعی و سیاسی و اداری ما، هیچ جایگاهی ندارد. چه زمانی می‌خواهیم از حوزه حماسه به حوزه محاسبه برسیم؛ علاقه‌مندی زیادی به حماسه و شعار و مهیج کردن فضا داریم؛ ولی چه زمانی می‌خواهیم در یک حوزه‌ای که برمبنای محاسبه و آینده‌نگری باشد؛ پا بگذاریم. و از همه مهم‌ترچه زمانی خواهیم توانست، بین نخبگان فکری و نخبگان ابزاری، به جای تقابل و عدم اعتماد، تفاهم و تعامل برقرار کنیم.
وی گفت: قاینات ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بسیار خوبی در حوزه گردشگری داشته و دارای میراث غنی تمدنی و فرهنگی می‌باشد، ولی در این حوزه دچار مشکل هستیم. زیرا برای این حوزه یک استراتژی و تعریف مشخصی نداریم؛ این که گردشگری یک کار لوکس و تجملی است و یا یک صنعت؛ در صورتی که صنعت است، بایستی به بخش خصوصی واگذار گردد و دولت هم حمایت کند. وی در ادامه گفت: چرا ایران که به‌عنوان امن‌ترین کشور خاورمیانه است، باید کم‌ترین حضور گردشگران را داشته باشد و ترکیه شاهد حضورگردشگران زیادی است. امیدواریم در این همایش‌ها برای پاسخ‌گویی و ارائه راه‌حل‌های عملی و راه‌حل‌هایی که با مقتضیات شهرستان متناسب و در جهت رفع چالش‌ها و مشکلات شهرستان باشد؛ از سوی اساتید و پژوهشگران ارائه گردد.
کهن‌ترابی با اشاره به موضوع محیط زیست نیز گفت: در سال‌های گذشته متخصصین هشدارهای زیادی درخصوص طبیعت دادند، اما توجهی نشد و در حال حاضر85 درصد منابع آبی تجدیدپذیر ما از بین رفته است و دچار تنش آبی شده‌ایم و به پیامدهای آن شامل: خالی شدن روستاها از سکنه و حاشیه‌نشینی و…توجه نداریم. وی گفت: 609 دشت فعال داشتیم که300 دشت فعال از آن خارج شده است و فرونشست زمین هم در آینده در سازه‌های شهرسازی و معماری را با مشکل مواجه خواهد کرد و با تمام همه این موارد به پرسش‌های زیادی که هست پاسخ قانع کننده‌ای به خود نمی‌دهیم و چشم خود را به تدابیری که دولت یازدهم به حوزه محیط زیست دارد، بسته‌ایم در صورتی که دولت آقای روحانی دولت محیط زیستی است و به رغم مشکلاتی که در همه حوزه‌ها در بحث اعتبارات هست، ولی در حوزه محیط زیست و تهدیدات زیست محیطی به رغم تحریم‌هایی، که بود در بحث اعتبارات در اولویت‌های اول اعتبارات است. وی در ادامه گفت: چرا بار تمام نابخردی‌ها و عدم توجه به واقعیت‌های جامعه و آینده‌نگری را یک دولت و یک مجموعه و یک نسل بردوش بکشد.
فرماندار قاینات افزود: دولت در یک مسیر مشخص تلاش می‌کند، تا مشکلات را حل کند اما گاه یک عینک بدبینی و غیر واقع بینی را به چشم زده‌ایم و به گفته رئیس جمهور برخی نمی‌خواهند ببینند که برجام در حوزه گردشگری، در حوزه امنیتی، در حوزه زیست محیطی چه دستاوردهای بزرگی داشته است و امیدوارم در آینده‌ای نه چندان دور تفاهم و تعامل بین نخبگان فکری و نخبگان ابزاری منجر به این شود که بسیاری از معضلات و مشکلات فعلی برای نسل آینده باقی نماند.

فلاحتی: لزوم استفاده عملی از دستاوردهای همایش

dm-KG6G برگزاری همایش ملی جغرافیا،محیط زیست،امنیت و گردشگری  در قاینات تأکید بر بهره‌گیری عملی از دستاوردهای همایش
نماینده قاینات و زیرکوه در مراسم اختتامیه اولین همایش ملی جغرافیا، محیط زیست وگردشگری بیان داشت: ایران قابلیت توسعه پایدار در مبانی همین همایش‌ها را داراست و قاینات نمونه‌ای از این سرزمین کهن با پیشینه چند هزار ساله زندگی بشر را درخود دارد. فلاحتی افزود: قاینات حوادث تاریخی فراوانی دارد و این درکتب تاریخی مشهود است که قابلیت‌های مستعدی برای گردشگری است، اما این که چگونه باید محیط زیست وگردشگری در کشور به شرایطی برسد که قابل توسعه باشد حرف و حدیث‌های فراوانی دارد که در چنین همایش‌هایی به نتیجه آن می‌رسیم. وی از مسئولین برگزاری همایش خواست فرآیند همایش به‌صورت شفاف و روشن و این که چه کاری باید در شهرستان انجام شود آماده شود و در این متن آن‌چه که می‌توان از پتانسیل‌های دولت و مجلس برای آن بهره برد ارائه گردد، تا زمینه به نمایش گذاشتن اجرایی این همایش فراهم شود. وی افزود: در کشور دچار مشکلاتی درحوزه محیط زیست وگردشگری هستیم و این نگاه جزیره‌ای به این دو موضوع مانع توسعه است. وی تصریح کرد؛ در حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و در رونق گردشگری و استفاده از صنایع دستی و میراث فرهنگی، همه دلسوز هستیم، اما مشکل ما این است که بسته لازم را برای این که به توسعه پایدار برسد در مسائل اجرایی و قانون‌گذاری نداریم و باید دنبال این راه‌کارها و مسائل باشیم.
وی گفت: امیدوارم درنتیجه تحقیقات خود در این همایش به این مبحث رسیده باشید که استفاده از گردشگر، رونق صنایع دستی و استفاده از ابزارهای منابع طبیعی و توجه به محیط زیست با محور انسان باشد،چرا که همه این‌ها برای توسعه، رفاه و آسایش انسان است. وی افزود: اگر ما این قوانین و بسترها را آماده کنیم و از اصل چیزی که برای آن برنامه‌ریزی می‌کنیم غفلت کنیم دچار مشکل می‌شویم. وی اظهارداشت: برای رسیدن به توسعه پایدار، نتایج علمی شما باید در بستر اجرا قرار گیرد و این بستر اجرا اگر قرار باشد، بحث ملی داشته باشد نیاز به یک هماهنگی و انسجام درون اجرایی دارد و باید به‌عنوان نمونه و پایلوت در قاینات از این یافته‌ها استفاده شود و طی یک برنامه 2یا3 ساله به یک برنامه زمان‌بندی برسیم و در چند سال بعد که دومین همایش برگزار شد نتایج عملاً دیده شود و توسعه پایدار و امنیت در گرو مفاهیم علمی است که شما اساتید و پژوهشگران به آن رسیده‌اید.
***
دکتر شفیعی رئیس دانشگاه بزرگهمر و دکتر احمدی در مصاحبه اختصاصی با طنین قاینات در مورد نحوه برگزاری و نتایج این همایش توضیحاتی را ارائه داد که در ادامه می‌آید.

دکتر شفیعی: دانشگاه بزرگمهر به‌منظور ارائه راه‌کارها و برنامه‌ریزی عملیاتی همایش آمادگی دارد
در کنار برگزاری بسیار موفق و فراتر از انتظار این همایش باید به برون‌داد قابل توجه این همایش در محور‌های زیر نگاه ویژه داشت.
1 – نگاه ویژه به شرق کشور در راستای نگاه جهانی به شرق ( هند و چین) در دهه‌های آینده توسط دولت مردان نظام جمهوری اسلامی ایران الزامی و چند فوریتی به نظر می‌رسد.
2 -باتوجه به سرمایه‌گذاری قابل توجه چین در پاکستان و بندر گواتر چنان‌چه مسیر گواتر به چین از مسیر پاکستان که یک مسیر صعب‌العبور و طولانی می‌باشد، به سرانجام برسد. قطعاً مسیر چابهار به آسیای میانه و افغانستان تحت‌الشعااع قرار می‌گیرد، لذا این مسیر ترانزیت و سرمایه‌گذاری در این مسیر و هم‌چنین بندر چابهار باید هرچه سریع‌تر صورت گیرد، چرا که همین امروز دیر است – فراموش نشود که امنیت نیز در کنار توسعه اقتصادی نتیجه این پروژه خواهد بود.
3 -توجه به ده‌گردشی و پتانسیل‌های گردشی شرق کشور به‌ویژه خراسان جنوبی و شهرستان‌های قائنات و زیر کوه یک ضرورت است، در صورت ایجاد زیرساخت‌های لازم در روستاها و کویر همت‌آباد این منطقه می‌تواند به یک قطب گردشگری تبدیل شده و عواید زیادی را بر این این منطقه خواهد داشت.
امنیت شرق کشور با وجود نگه‌داشتن جمعیت در این مناطق تأمین خواهد شد – بنابراین علاوه بر دو محور فوق در این راستا ایجاد بازارچه مرزی گمرک و مناطق ویژه نیز می‌تواند به این امر مهم و نهایت امنیت منطقه و ایران کمک شایانی بکند. در پایان شایان ذکر است که مسئولین همایش و دانشگاه بزرگمهر قائنات آمادگی خود را به‌منظور ارائه راه‌کارها و برنامه‌ریزی عملیاتی در تمامی محورهای مورد نیاز اعلام می‌دارد.

دکتر احمدی: اهداف همایش معرفی و توسعه قاینات و دانشگاه بزرگمهر بود

دکتر احمدی به‌عنوان دبیر همایش ارزیابی شما از روند برگزاری همایش چگونه است؟
ضمن عرض خسته نباشید خدمت تمامی دست‌اندرکاران، مسئولان، مهمانان، تیم میزبان و مردم خوب شهرستان قاینات باید عرض کنم به حول و قوه الهی همایش ملی جغرافیا، محیط زیست، امنیت و گردشگری که برای اولین بار در دانشگاه بزرگمهر قاینات و قاین برگزار می‌شد، در در روزهای 29 و 30 دی ماه 1395 طبق برنامه دقیق و منظم در بخش‌های افتتاحیه، سخنرانی اساتید ویژه، برگزاری نمایشگاه، برگزاری دوره‌های آموزشی و کارگاه‌ها، ارائه مقالات به‌صورت شفاهی و پوستری، اختتامیه و بازدید از اماکن فرهنگی طبیعی قاین با موفقیت کامل برگزار شد، از این بابت کامل عرض می‌کنم که بازخورد بسیار بالایی داشته و به جرأت می‌توان گفت رضایت کامل همه مهمانان و میزبانان را در حد بالایی جلب نموده است.

در مورد برنامه‌ها و روند اجرایی برگزاری همایش توضیحاتی را ارائه فرمایید؟
این همایش، به طور کلی در چند بخش برنامه‌ریزی شده بود که تمامی برنامه‌های تدوین شده به حالت عملی درآمد و اجرایی شد – در این همایش حدود 300 مقاله به‌صورت پوستری و سخنرانی ارائه گردید – میهمانان معزز از استان‌ها و شهرهای مختلف ایران حضور داشتند،که به‌طور تقریبی میزبان بیش از 150 نفر کشوری و 150 نفر استانی شهرستانی بودیم.
اسکان تمامی مهمانان، همراه با پذیرایی – نهار و شام و حمل و نقل به عهده دانشگاه بزرگمهر بوده است که جا دارد از تمامی کسانی که تیم دانشگاه بزرگمهر را جهت هرچه بهتر برگزار شدن این همایش ملی یاری رساندند، تشکر ویژه کنم – شاید عنوان نمودن یک به یک درست نباشد. چون مطمئنم حتی اگر یک نفر از قلم بیفتد باعث رنجش می‌شود و من دوست دارم همه را به‌عنوان میزبانان مهمان‌‌‌‌نواز و ارزشمند قاین همراه با دوستان دیگر در سایر شهرها یاد کنم – اعم از مسئولین و نهادها، بخش خصوصی، مردم عزیز و همه آن‌هایی که حتی یک بخش کوچک از همایش را به عهده گرفته‌اند.
خوشبختانه نتایج این همایش در کانال‌های خبری و اطلاع‌رسانی، گروه‌های علمی و دانشگاهی _ محافل عمومی و خصوصی بسیار خوب یاد شده است و حتی عده‌ای فراتر از حد انتظار از آن یاد نموده‌اند و در قیاس با مراکز بزرگ دانشگاهی و استانی کشور عنوان نموده‌اند.
اهداف شما از برگزاری همایش محقق شد و به‌طور کلی همایش چه دستاوردهایی داشت؟
دستاوردهای این همایش ملی و عظیم برای دانشگاه و شهر قاین در وهله اول معرفی این دو به سراسر کشور بود، که به لطف خدا محقق شد، توسعه هر دو در کنار معرفی که خوشبختانه هم شهرستان و هم دانشگاه از این امر بهره‌مند شدند، چون نتایج مقالات و سخنرانی‌های اساتید ویژه به‌صورت کاملاً علمی و مدون این امر را نشان می‌داد، که بسیاری از آن‌ها ازجمله: مقالات دکتر اسکندری ثانی در مورد توسعه و همایش قاینات – دکترخاک‌پور – خانم دکتر بوذرجمهری در زمینه وسعه بوم گردی و شکوفایی مناطق روستایی و این امر را نشان می‌داد.
کتاب چکیده و سی دی مجموعه تمامی مقالات همایش در اختیار مردم و مسئولین دانشگاهی و اداری قاین جهت بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
خوشبختاته در این همایش هیچ بودجه‌ای از شهرستان خرج نشد و بیش از 95 درصد صرفه‌جویی در هزینه‌ها رو داشتیم، به‌طوری که اعتبار از خارج از شهرستان و حتی استان جذب شده است و بیش‌تر هزینه‌ها را خود شرکت‌کنندگان متقبل شده‌اند که در عوض خدمات ارزشمندی به آن‌ها ارائه شده است که موجبات رضایت 100 درصدی همه آن‌ها را فراهم نمودیم، توسط هیچ اداره‌ای در سطح شهرستان حمایت مالی از این همایش صورت نگرفت، اما به حق در کنار ما نماینده محترم، فرماندارمعزز، شورای اسلامی شهر و شهردار بزرگوار، ادارات محیط زیست و میراث فرهنگی، انجمن‌ها و سمن‌های زیست محیطی شهرستان، خبرنگاران، بخش خصوصی و مردم نازنین سنگ تمام گذاشتند.

تاريخ 25 ژانویه 2017      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.