هفته نامه طنین قائنات -> در مصاحبه با مدیر اجرایی شهر هوشمند صورت گرفت بررسی روند اجرایی طرح قاین 1396 نخستین شهر هوشمند ایران
جدیدترین
تبلیغ در طنینdm-R04V در مصاحبه با مدیر اجرایی شهر هوشمند صورت گرفت  بررسی روند اجرایی طرح قاین 1396 نخستین شهر هوشمند ایران

پس از یک هفته از انعکاس خبری پروژه قاین 1396 نخستین شهر هوشمند ایران در هفته‌نامه طنین قاینات، برآن شدیم تا روند اجرای مراحل آن را جهت اطلاع مردم شریف قاین، پوشش خبری دهیم. لذا به ‌سراغ مدیر اجرایی شهر هوشمند جناب آقای مصطفی آریان‌مهر مدیرعامل شرکت آرتـاگستر خراسان جنوبی رفته تا از چگونگی برنامه‌ریزی و نحوه اجرا گزارشی تهیه نماییم.

• جناب آقای آریان‌‌مهر روند اجرا چگونه پیش می‌رود؟
روند اجرای شهر هوشمند شامل موارد :1 -مطالعه و برنامه‌ریزی شهری قاین، 2 -تهیه نقشه هوایی و پلان اجرا ،3 – برنامه‌ریزی جهت برداشت اطلاعات، 4 -تأمین نیرو و آموزش، 5 – برداشت میدانی اطلاعات، 6 – بارگذاری اطلاعات در سامانه، 7 – ارائه نسخه اولیه شهر هوشمند می‌باشد که تا مرحله تأمین نیرو پیش رفته و پروژه آماده برداشت اطلاعات می‌باشد که این امر مهم از هفته آینده اجرایی می‌شود.

• شهر هوشمند به چه معناست و به چه شهری هوشمند گفته می‌شود؟
شهر هوشمند به شهری گفته می‌شود که دارای شش معیار اصلی زندگی هوشمند از جمله: اقتصاد هوشمند، حمل و نقل هوشمند، تبادل اطلاعات هوشمند، شهروندان هوشمند، روش زندگی هوشمند و در آخر یک مدیریت شهری هوشمند باشد.

• برداشت اطلاعات به چه صورت انجام می‌شود؟
طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته در پروژه و با استفاده از جدیدترین نقشه هوایی قاین، شهر به 5 منطقه، 13 حوزه و 1200 بلوک تقسیم‌بندی شده که انشاءا… قرار است برداشت اطلاعات از منطقه 4 و 5 شروع شود.

• منطقه‌بندی چگونه اجرای طرح چگونه است؟
منطقه 1: محدوده مرکزی شهر، جعفر آباد، شاهیک
منطقه 2: محدوده شهرک ولی‌عصر، شهرک اصناف و خیابان ابومنصور
منطقه 3: محدوده بلوار بسیج، بلوار سیمان‌شهر تا تقاطع خیابان بهارستان
منطقه 4: محدوده شهرک‌های فرمانداری، سیمان، زعفرانیه و کوی قهستانیه
منطقه5: محدوده نیروگاه سیکل ترکیبی

• زمان‌بندی برداشت اطلاعات بلوک‌ها به چه صورتی است؟
طبق برنامه تدوین شده : از 9 بهمن لغایت 14 بهمن اطلاعات منطقه 4 و 5، از 16 بهمن لغایت 21 بهمن، اطلاعات منطقه 3، از 23 بهمن لغایت 28 بهمن، اطلاعات منطقه 2، از 30 بهمن لغایت 11 اسفند، اطلاعات منطقه 1، برداشت خواهد شد.

• طریقه برداشت اطلاعات چگونه خواهد بود؟
آمارگیران شهر هوشمند به سطح شهر رفته و به‌صورت حضوری نسبت به جمع‌آوری و ثبت اطلاعات اقدام خواهند کرد.

• چه اطلاعاتی را آمارگیران شما ثبت و برداشت می‌کنند؟
اطلاعات برداشت شده به دو گروه عمده تقسیم می‌شود:
1 – اطلاعات اماکن و مشاغل، 2 – اطلاعات المان‌های شهری
که در حوزه مشاغل مهم‌ترین اطلاعات ثبت شده از واحدهای صنفی، مکان دقیق آن‌ها روی نقشه است. در کنار آن نام واحد صنفی، نام مدیریت، شماره‌های تماس و چند اطلاعات جزئی دیگر ثبت خواهد شد.
• این اطلاعات کجا ثبت خواهد شد؟
این اطلاعات پس از کنترل در سامانه‌ای که برای این منظور طراحی شده است، به آدرس : paygus.ir قرار خواهد گرفت.

• این اطلاعات چه زمانی قابل دسترسی است؟
این اطلاعات پس از برداشت و ثبت در سیستم پس از هفت روز قابل دسترسی خواهد بود.

• مزایای استفاده از این سامانه برای مردم چیست؟
اولین و مهم‌ترین مزیت این سامانه برای مردم دسترسی راحت به اطلاعات شهری و در آینده استان و کشور است. از نزدیک‌ترین سوپر مارکت گرفته تا نزدیک‌ترین درمانگاه و ساعت کاری آن‌ها و هم‌چنین نزدیک‌ترین مسیر به محل مورد نظر روی نقشه نشان داده می‌شود. با توجه به فراگیر شدن استفاده از دستگاه‌های هوشمند توسط مردم استفاده از خدمات این سامانه و دسترسی به اطلاعات مورد نیاز راحت بوده و همشهریان می‌توانند در هر زمان و مکان و با هر دستگاهی اعم از موبایل و تبلت و کامپیوتر به این اطلاعات دسترسی داشته باشند.

• مزایای استفاده از این سامانه برای صاحبان اصناف چیست؟
به‌دلیل این‌که اطلاعات ارائه شده از سوی دیگر مراکز و سامانه‌های اطلاع‌رسانی معمولاً ناقص و اشتباه است، با استفاده از این سامانه مدیران اصناف می‌توانند همیشه اطلاعات صحیح و کامل را در اختیار همشهریان قرار خواهند داد.

•ثبت اطلاعات در این سامانه و استفاده از امکانات آن چقدر هزینه دارد؟
ثبت اطلاعات و استفاده از خدمات این سامانه رایگان بوده و هزینه‌ای برای کاربر نخواهد داشت.

• آیا فعالیت سامانه محدود به شهر قاین است؟
خیر، این پروژه برای اولین‌بار در کشور با برداشت اطلاعات شهر قاین آغاز به‌کار خواهد کرد و انشاا… پس از این شهر، اطلاعات شهرهای هم‌جوار و پس از آن جنوب استان و به همین روال اطلاعات تمامی شهرهای استان و کشور جمع‌آوری خواهد شد.

• پایگوس به چه معناست و دلیل نام‌گذاری سامانه به این نام چیست؟
این پروژه بومی و کاملاً ایرانی است پس نام آن باید از اسامی اصیل ایرانی انتخاب می‌شد. عبارت پایگوس در زبان پهلوی به معنای استان و ایالت است و به جهت این‌که مبنای اصلی اطلاعات در این سامانه مکان آن‌ها بوده که اصطلاحاً به آن «مکان-مبنا» می‌گویند، اسم پایگوس برای آن انتخاب شد.

• صحت اطلاعات ثبت شده توسط آمارگیران شما چگونه تأیید می‌شود؟
پس از برداشت اطلاعات توسط آمارگیران، این اطلاعات در سامانه قرار خواهد گرفت و پس از بازرسی و کنترل صحت اطلاعات ثبت شده توسط بازرسین این اطلاعات قابل دسترسی خواهد بود.

• آیا شرکت آرتـاگستر به نهادهای دولتی وابسته است؟
خیر، این شرکت به هیچ یک سازمان‌های دولتی وابسته نبوده و کاملاً یک شرکت خصوصی و دانش بنیان است.

• انتظار شما از اصناف و مردم چیست؟
انتظاری که از مردم و مدیران محترم اصناف داریم این است که با آمارگیران شهر هوشمند نهایت همکاری را داشته و اطلاعات صحیح را در اختیار آن‌ها قرار دهند.
باتشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید؛ طنین قاینات سعی خواهد نمود در شماره‌های آتی نیز جهت اطلاع‌رسانی روند اجرایی این پروژه، گزارش‌هایی را تهیه نماید.,

تاريخ 25 ژانویه 2017      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.