هفته نامه طنین قائنات -> گفت‌وگوی اختصاصی طنین قاینات با مدیر اجرایی شهر هوشمند قاین 1396، نخستین شهر هوشمند ایران
جدیدترین
تبلیغ در طنینdm-UC74 گفت‌وگوی اختصاصی طنین قاینات با مدیر اجرایی شهر هوشمند قاین 1396، نخستین شهر هوشمند ایران

این روزها در کنار اتفاقات مهم شهرستان که برگزاری مسابقات مردان آهنین و نیز نخستین همایش ملی جغرافیا، محیط زیست، امنیت وگردشگری، یک اتفاق مهم دیگر نیز تحت عنوان «قاین 1396، نخستین شهر هوشمند ایران» در حال روی دادن است، شروع این پروژه که برای نخستین بار در ایران اجرای می‌گردد، بهانه‌ای شد تا با مدیر اجرایی این پروژه گفت وگویی داشته باشیم و در مورد جزئیات آن گزارشی تهیه نماییم.
• لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
مصطفی آریان‌مهر مدیرعامل شرکت آرتـاگسترخراسان جنوبی و مدیر اجرایی این پروژه در قاین هستم.
پیش از این آرتـاگستر را با جامعه رفاهی آرتـا • می‌شناختیم، در این‌ مورد توضیح می‌دهید؟
جامعه رفاهی آرتـا هم‌اکنون در سه شهر استان (قاین، فردوس و طبس) با بیش از 200 واحد صنفی و درمانی از 20 دی‌ماه آغاز شده و تا پایان خردادماه 96 ادامه دارد که سهم شهر قاین 73 واحد صنفی و 6 واحد درمانی است.
• لطفاً به طور مختصرشهر هوشمند را توضیح دهید؟
بانک اطلاعات شهر بر پایه جی‌آی‌اس با دقت بسیار بالا و بدون محدودیت در تعداد المان، مکان و مشخصه‌های توصیفی که همه در قالب یک سامانه و نرم‌افزار ساده و کاربردی در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.
• در سامانه شهر هوشمند چه امکاناتی در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد؟
در این سامانه سه محور مورد بررسی قرار گرفته است. نخست محور اطلاعات بر مبنای مکان که اصطلاحاً به آن «مکان مبنا» می‌گویند. دوم محور شبکه مجازی با موضوعیت تجارت الکترونیکی و اشتراک‌گذاری اطلاعات. سوم محور تحلیل و جستجوی اطلاعات بر پایه دو محور یاد شده
• می‌توانید این موارد به با ذکر یک مثال توضیح دهید؟
به‌طور مثال تنها یکی از ده‌ها امکانات آن این است که شما یک رستوران را جستجو کرده و صفحه رستوران را باز می‌کنید. در آن اطلاعاتی نظیر عکس، فیلم، قیمت‌ها و … را می‌بینید، با مدیر آن ارتباط برقرار می‌کنید، سفارش غذا یا رزرو میز می‌دهید، بر روی نقشه مسیر حرکت رستوران را مشاهده و طی کنید و …
• این ایده از کجا گرفته نشأت گرفته است؟
توسعه روزافزون سامانه‌های اینترنتی و مجازی از قبیل گوگل ارث، تلگرام، اینستاگرام و… نرم‌افزارهای داخلی نظیر دیوار، شیپور و … بر آن شدیم تا با تلفیق امکانات کاربردی این سامانه‌ها، این سامانه جدید را راه‌اندازی نماییم.
• آیا این پروژه نمونه مشابه دیگری هم دارد؟
این سامانه در نوع خودش بی‌نظیر است.
• چه سازمان و یا شرکت‌های دیگری در این پروژه با شما همکاری می‌کنند؟
شهر هوشمند پروژه مشترک سه شرکت آرتاگستر خراسان جنوبی، ساج‌گسترکاسپین (جی آی اس ) و مبتکران شهر هوشمند کیش (آی تی) است.
• چگونه امکان این فراهم شد که این پروژه نخستین بار در قاین اجرا شود؟
تلاش و اصرار ما بر این بود که این پروژه نخستین بار در قاین اجرا شود تا ضمن این‌که از پتانسیل‌های این شهر استفاده می‌گردد، نام «قاین» به عنوان نخستین شهر ایران در امر هوشمند سازی ثبت گردد.
• زمان بندی اجرای این پروژه چگونه است؟
مراحل آن بدین شرح است: 1 – جمع آوری میدانی اطلاعات مشاغل و اماکن شهری شروع از 95/11/01 تا 95/12/14،
2 – جمع‌آوری میدانی اطلاعات المان‌های شهری از نیمه اسفند لغایت نیمه اردیبهشت. 3 -بارگذاری اطلاعات و ارائه نخستین نسخه از نرم‌افزار در ابتدای تابستان 96
• درخواست شما از مردم و مسئولین چیست؟
از مسئولین محترم انتظار داریم در سالی که با نام «اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل» مزین شده این پروژه دانش‌بنیان بومی را حمایت نموده و مردم عزیز شهرمان نیز در جمع‌آوری اطلاعات شهری با آمارگیران ما نهایت همکاری را نمایند تا همه در ثبت این افتخار بزرگ برای شهرمان سهم خود را ایفا نمایند.
• با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید، آیا ما می‌توانیم مراحل اجرای این پروژه را برای آگاهی مردم در شماره‌های آتی منعکس نماییم؟
بله حتما، بنده هم از شما بابت پوشش خبری این پروژه سپاسگزاری می‌کنم.,

تاريخ 18 ژانویه 2017      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.