هفته نامه طنین قائنات -> شعارسال‌روز جهانی سرطان 1-7 بهمن 95 سرطان قابل پیشگیری و درمان است با خود مراقبتی و امید
جدیدترین
تبلیغ در طنینdm-O8H7 شعارسال‌روز جهانی سرطان 1-7 بهمن 95 سرطان قابل پیشگیری و درمان است با خود مراقبتی و امید

سرطان در کشور ما سومین عامل مرگ‌ومیر به حساب می‌آید و سالانه جان بیش از 30 هزار نفر را می‌گیرد. شایع‌ترین سرطان در ایران (بر اساس جمع کل مرد و زن) به‌ترتیب شامل: سرطان‌های پوست، معده، پستان، روده بزرگ، مثانه، دستگاه خون‌ساز، مری می‌باشد. از آن‌جا که بیش از سی درصد از سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند، تلاش می‌شود مطالبی جهت آشنایی با این بیماری و راه‌های کنترل آن بیان شود.
سرطان نوعي اختلال در سرعت تكثير و تمايز سلولي است كه مي‌تواند در هر بافتي از بدن و در هر سني رخ دهد و با حمله به بافت‌هاي سالم بدن موجب بيماري شديد و در نتيجه مرگ شود. سالانه افراد بسياري در اثر ابتلا به انواع سرطان‌ها از بين مي‌روند. سرطان پس از اختلالات قلبي عروقي دومين علت شايع مرگ‌ومير در جهان و ايران است. رفتارهای غلطی هم‌چون کم‌تحرکی، بی‌توجهی به ورزش، مصرف غذاهای پرحجم و چرب، مصرف بی‌رویه دخانیات، استفاده از غذاهای دودی و کبابی، بی‌خوابی، استرس، امواج و پرتوها، اضافه وزن، رواج استفاده از غذاهای آماده با مواد نگهدارنده، انجام ندادن معاینه‌های دوره‌ای و… چنان به عادت‌های معمولی زندگی ما تبدیل شده‌اند که ترک آن غیر قابل تصور و در برخی مواقع «موجب مرض» است!
از مهم‌ترين عوامل مؤثر در ايجاد سرطان مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:
1 – عوامل فيزيكي
به‌خصوص اشعه ماوراي بنفش (نورآفتاب ) وپرتوهاي يونيزه كننده ( تصوير برداري تشخيصي وانفجارات اتمي )
2 -عوامل شيميایي
موادي مثل: آهن، نيكل، كروم، آرسنيك، پنبه نسوز، بعضي از رنگ‌ها، حشره‌كش‌ها، نگه دارنده‌هاي مواد غذايي مانند نيتريت، بعضي از قارچ‌ها، بعضي از داروها مانند سيگار و ذرات معلق موجود در هواي شهرهاي صنعتي و مدرن
3 -عوامل ارثي
استعداد خانوادگي و آمادگي ژنتيكي به‌خصوص در ابتلا به سرطان‌هاي معده، پستان، روده بزرگ، ريه و رحم مؤثرند.
4 -عوامل ويروسي
به‌ويژه سرطان‌هاي دهانه رحم، حلق و بيني و نوعي از سرطان خون.
5 -سن افراد
در افراد مسن، به علت اين‌كه سيستم ایمنی ضعيف مي‌شود و به مرور زمان تغييراتي در هسته سلول‌ها حاصل مي‌شود، شيوع سرطان‌ها افزايش مي‌آید، البته بعضي از سرطان‌ها فقط در سنين پايين بروز مي‌كنند و برخي ديگر نيز فقط مختص سنين جواني هستند.
6 -تغذيه نامناسب در ايجاد سرطان‌های روده بزرگ، مقعد و پستان نقش زيادي دارد.
7 -سيگار كشيدن
8 – ورزش نكردن
همه باعث ضعف سيستم ايمني مي‌شوند. يك زندگي پر از جنجال و استرس نيز همين اثر را خواهد داشت. اكثر افراد با آگاه شدن از ابتلا به سرطان دچار ترس زيادي مي‌شوند، به‌طوري‌كه در اثر فلج احساسي و رواني ضعف ايمني آن‌ها تشديد مي‌شود. اميدوار بودن به زندگي و داشتن روحيه بالا حتي مي‌تواند، يك بيماري بدون علاج را بهبود بخشد. شايع‌ترين سرطان‌ها در زنان به‌ترتيب عبارتند از: ريه، پستان، روده بزرگ، لوزالمعده، تخمدان، غدد لنفاوي و خون. سرطان دهانه رحم حدود 50 سال پيش اولين علت مرگ‌ومير ناشي از سرطان در كشورهاي پيشرفته بوده است، اما ميزان مرگ‌ومير ناشي از آن اكنون به دو سوم تقليل يافته و در حال حاضر هشتمين علت مرگ‌ومير ناشي از سرطان است، علت چنين كاهشي در مرگ‌ومير تشخيص زودرس و به‌موقع بيماري است. سرطان گردن رحم دومين سرطان شايع دستگاه تناسلي زنان در سراسر جهان و پنجمين سرطان بعد از سرطان‌هاي ريه، پستان، روده و جسم و رحم در سراسر جهان است كه حدود 6% كل سرطان‌های زنان به آن اختصاص دارد.
تحقیقات نشان می‌دهد که حدود یک سوم سرطان‌هایی که در نهایت منجر به مرگ می‌شوند، با آن‌چه که می‌خوریم، ارتباط دارند، به‌طوری که حداقل 35 درصد سرطان‌ها با تغذیه ارتباط دارند. بدون شک استعداد ابتلا به سرطان در افراد مختلف به دلیل تفاوت وراثتی، با یکدیگر متفاوت است. علاوه بر ویژگی‌های وراثتی، عوامل بیرونی نیز در ایجاد سرطان‌ها نقش بسزایی دارند. فیبر قسمتی از ساختمان سلول گیاهی است که دستگاه گوارش انسان قادر به هضم آن نمی‌باشد، ولی این ماده به حرکت غذا در لوله گوارش و دفع ضایعات آن در بدن و در نتیجه به حفظ سلامتی دستگاه گوارش کمک می‌کند. مصرف مواد غذایی فیبردار در کاهش بسیاری از بیماری‌ها به‌خصوص سرطان مؤثر است. حبوبات، غلات کامل (سبوس دار)، سبزی‌ها و میوه‌های تازه دارای مقدار زیادی فیبر می‌باشند، عوامل پیشگیری از سرطان شامل:
1 – ويتامين‌ها و مواد آنتي‌اكسيدان: اين ويتامين‌ها شامل بتا كاروتن، ويتامـين E، و ويتامين C موجود در سبزي‌جات و ميوه، 2 – چاي: اثرات ضد سرطاني چاي در ارتباط با تومورهاي متاستاز‌دهنده به دستگاه گوارش، غدد پستان، كبــد، ريه، پوست، لوكمــيا و … شناخته شده است. مصرف 10 فنجان چاي سبز در روز باعث تأخــير در ايجاد ســرطان پوست مي‌گردد،3 – پرهیز از فست فود، نوشابه و نمک کمتر، پرهیـز از استرس و عوامل زیان‌آور محیطی، 4 – گوجه‌فرنگي: اثرات ضد سرطاني گوجه‌فرنگي در پيشگيري از سرطان‌هاي دهان، دهانه رحم، سـينه، ريه، كولون، پانكراس، پروستات، ركتوم و مـري شناخته شده است.
5- فيبرها: نقش سبوس گندم در پيشگيري از سرطان‌ها سينه، كولون شناخته شده است،6 – سبزيجات و غلات و حبوبات در پيشگيري از بعضي سرطان‌ها و بيماري‌هاي كرونر قلب تأثير بسزایي دارند.
-6اطلاع‌ رسانی مناسب: در نهایت این‌که فعالیت‌هایی نظیر:جلب حمایت مسئولین، سازمان‌ها و جلب مشارکت NGO ها و مردم برای حمایت از برنامه‌های پیشگیری، ارتقای آگاهی جامعه در جهت پیشگیری و تشخیص زودرس از طریق برنامه‌های آموزشی مختلف غربالگری سرطان‌های قابل پیشگیری در کاهش بروز و شیوع سرطان‌ها نقش مؤثری دارند .
7 – جلوگیری ازتابش مستقيم اشعه آفتاب بر روي پوست، 8 -عدم استفاده از ترشی‌جات و شوری‌جات به مقدار زیاد،9 – عدم استفاده از غذاهای سرخ کردنی،-10تحرک و ورزش نیم ساعت در روز,

تاريخ 18 ژانویه 2017      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.