هفته نامه طنین قائنات -> نگاهی به برگزاری سوغات و هدایا در قاین حمایت از مردم یا بازی با شعور مردم
جدیدترین
تبلیغ در طنینdm-NQ6I نگاهی به برگزاری سوغات و هدایا در قاین حمایت از مردم یا بازی با شعور مردم

نمایشگاه سوغات و هدایا – بازی با شعور مردم و بازاریان

محسن زراعتکار- هنوز پا در زمستان نگذاشته بودیم که تابلویی در خیابان‌ها با عنوان نمایشگاه زمستانه سوغات و هدایا چشمان خسته بازاریان را نوازش داد، آن هم به مدت ده روز ذهن اکثر کسبه به سمت نمایشگاهی رفت از صنایع دستی و محصولات کادویی دست‌ساز دیار قاینات از قبیل جاجیم، فرش، سفال و… اما قضیه ختم نشد. فردای روز چهارم دی‌ماه نمایشگاهی گشوده شد که در همان روز اول معلوم شد اسمی فریب‌کارانه داشته است. کسبه‌ای که با رکود شهر در بازار دست و پنجه نرم می‌کنند و تنها حامی خود را اتاق اصناف می‌دانند، شاهد غرفه‌های رنگارنگ از تمام محصولات بودند. کاش اتاق اصناف کمی انصاف به خرج می‌داد و در شرایط فعلی که هریک از کسبه فقط به امید فردا مغازه‌های خود را باز می‌کنند، با برگزاری چنین نمایشگاهی موافقت نمی‌کرد. در بازار قاین آن‌هایی که مالک مغازه هستند، از رکود می‌نالند و آن‌هایی که مستأجر هستند، از رکود گریه می‌کنند. چه دست‌هایی در کار است تا این‌گونه به خاطر منافع شخصی، بازار فلج شهر قاین را دوباره به کما ببرد. فروش مایع ظرفشویی و دستمال کاغذی و سایر اقلام چه جایگاهی در ردیف سوغات و هدایا دارد.
آقایان محترمی که در مرکز استان تکیه بر صندلی برای بازاریان نسخه می‌پیچید، هیچ فکر کرده‌اید در همین ده روزی که نمایشگاه بود، چند مغاره‌دار عطای بازار را به لغایش بخشیدند با برگزاری این نمایشگاه و سایر نمایشگاه‌ها چند نفر از جوانان این شهر بیکار می‌شوند. آیا دنبال این هستید که هم‌چنان این بازار در رکود بماند؟ وای کاش مردم از این نمایشگاه‌ها سود می‌بردند. به‌جرأت می‌توان گفت 99 درصد قیمت‌ها همان قیمت‌های بازار بود و حتی در بعضی اقلام به سبب جو نمایشگاه و عدم نظارت، در حق مشتریان اجهاف می‌شد.
هرگونه جنس بنجل به مشتریان قالب می‌شد و همه دست در دست هم داده تا بازار هم‌چنان در خواب زمستانی بماند. به شهرهای دیگر سربزنید و ببنید که برای حمایت از بازاریان خود چه می‌کنند. سؤال من و بسیاری از کسبه و مسئولین محترم رؤسای اتحادیه‌ها و سایر دست‌اندرکاران این است که چرا با برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی موافقت می‌شود؟ آیا نه‌گفتن به مرکز استان برای شما هزینه دارد؟ آیا این است حمایت شما از کسبه قاین؟
***

ریاست اتاق اصناف قاین با انتقاد شدید از برگزاری
نمایشگاه سوغات و هدایا
متـأسفانه برخی مسئولیـن فقط حرف حمایت از مردم را می زننـد، اما با اقـدامات خود تیشه به ریشه معیشت مردم و بـازار و کسبه می زننـد

مالکی ریاست اتاق اصناف قاینات نیز نسبت به برپایی نمایشگاه زمستانه سوغات و هدایا انتقادات و گله‌های بسیاری داشت و به قولی، دلی پرخون از بابت برگزاری این نمایشگاه و ضربه‌ای که به گفته وی با برگزاری این نمایشگاه به بازار قاینات و معیشت بخش قابل توجهی از قشر بازاری جامعه وارد شد، دارد. برآن شدیم تا گفتگویی در مورد کم‌وکیف و چگونگی برگزاری این نمایشگاه و مسائل و حواشی پیرامون آن داشته باشیم که مصاحبه زیر ماحصل گفتگو اختصاصی طنین قاینات با وی می‌باشد.

مالکی در ابتدای این گفتگو با اشاره به این‌که طبق ابلاغیه و مصوبات وزارت صنعت و معدن و تجارت، برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی باید با تصویب و تأیید اتاق اصناف باشد، اما در این زمینه عملاً اتاق اصناف به کنار گذاشته شده است و بسیاری از نهادها و ادارات شهرستان و استان در کار کسبه و اتاق اصناف دخالت می‌کنند.
وی با تأکید بر این‌که متولی برگزاری نمایشگاه باید اتاق اصناف باشد، در مورد دلایل مخالفت با برگزاری این چنین نمایشگاه‌هایی گفت: در این نمایشگاه، اجناس بی‌کیفیت و اصطلاحاً بنجل را با قیمت‌های گزاف عرضه می‌شد. ضمن این‌که نه‌تنها اجناس عرضه شده از تولید به مصرف نبود، بلکه بخش قابل توجهی از اجناس عرضه شده بود! وی گفت: به‌عنوان مثال سوهان که در بازار قاین 6000 تومان است در این نمایشگاه به 12000 تومان عرضه می‌شد یا شکلات که در بازار قاین قیمت آن 18000 تومان است با قیمت 36000 تومان عرضه می‌گردید یا حتی پتویی که به قیمت 96 هزار تومان فرخته می‌شد، در بازار قاین همان محصول متعلق به همان شرکت با قیمت 90 هزار تومان عرضه می‌شود که البته نظارت و بازرسی اصناف کاملاً جریانات را رصد نموده و بسیار خوب عمل کردند ولی زمانی که فروشنده‌ها فاکتور ارائه می‌کنند، طبق قانون دیگر کاری نمی‌توانیم انجام دهیم، چرا که استان‌های دیگر همکاری ندارند.
مالکی افزود: برپایی این نمایشگاه بیش از 82 میلیون هزینه داشت و برگزارکنندگان باید این هزینه را جبران می‌کردند و هم سود خویش را کسب می‌کردند. از این‌رو روی‌دادن چنین اجحاف‌هایی در حق مردم تعجبی ندارد. مالکی تصریح کرد: مردم باید این‌ها را بدانند و گمان نکنند که اجناس نمایشگاه حتماً ارزان‌تر و با کیفیت‌تر است. برگزاری این چنین نمایشگاه‌هایی فقط به ضرر مردم است.
مالکی در ادامه گفت: متأسفانه برخی افراد سودجو با رایزنی و بعضاً برخی فشارهایی که به ادارات و نهادها استان وارد می‌کنند، مجوز برپایی چنین نمایشگاه‌هایی را اخذ می‌کنند و به بازار ضربه می‌زنند. مالکی با انتقاد شدید از عملکرد برخی مدیران و ادارات گفت: متأسفانه برخی مسئولان و مدیران که با رأی همین اصناف و مردم به جایی رسیده‌اند، کسبه را به هیچ می‌انگارند و می‌گویند که کسبه تعداد قابل توجهی نیستند؛ در حالی‌که کسبه به‌همراه خانواده‌های محترم‌شان، 30 هزار از جمعیت شهرستان را تشکیل می‌دهند.‌ اگر همین کسبه نباشند، این ادارات به کدام مبلمان شهری خود می‌بالند و…. کسبه باعث رونق اقتصاد و معیشت بسیاری از مردم و زنده‌بودن جامعه هستند.
وی در مورد برخی صحبت‌ها مبنی بر موافقت اتاق اصناف و اتحادیه‌ها با برگزاری نمایشگاه با تأکید مجدد بر مخالفت اتاق اصناف با برگزاری نمایشگاه گفت: اتاق اصناف و هیچ‌یک از رؤسای اتحادیه‌ها موافقتی با برگزاری نمایشگاه اعلام نکردند. متأسفانه برخی نهادهای استان اول نامه زده‌اند که این نمایشگاه باید برگزار شود و بعد برای آن جلسه برگزار کردند! یعنی ما را در مقابل عمل انجام شده قرار دادند. بعد هم صورت جلسه حضور در جلسه که فقط نشان‌دهنده حضور ما در جلسه بود، را مبنای موافقت ما برای نمایشگاه قرار دادند!
مالکی در ادامه افزود: متأسفانه برخی مسئولین فقط حرف حمایت از مردم را می‌زنند، اما با اقدامات خود تیشه به ریشه معیشت مردم و بازار و کسبه می‌زنند. آیا این مدیران رکود بازار را نمی‌بینند؟ رؤسای ادارات ما خجالت نمی‌کشند که حتی یک عدد خودکار خود را از مرکز استان تهیه می‌کنند، بعد در مجامع مختلف درباره بازار و کسبه اظهار نظر می‌کنند. آیا از وضعیت کسبه خبر دارند؟ آیا کسبه از مردم نیستند که برخی از مسئولان ادارات کسبه را به هیچ می‌انگارند؟
وی در پایان از اصناف و بازاریان قاینات خواست به جای این‌که تا دقیقه 90 بنشینند و منتظر برگزاری نمایشگاه و بعد اعتراض و اقدامات بعدی باشند، خودشان سعی در برگزاری هرچه بهتر و باشکوه‌تر با حضور خود کسبه شهرستان در نمایشگاه -مانند همین بار- داشته باشند. جا دارد از تمامی کسبه شرکت‌کننده در نمایشگاه کمال تشکر را داشته باشم.
حل مشکلات اصناف با اتحاد اصناف

برگزاری نمایشگاه سوغات و هدایا در قاین بار دیگر گفتگوهای فراوانی در سطح جامعه و نیز فضای مجازی را برانگیخت. بحث‌هایی که پیش از این نیز در سال‌های گذشته در زمان برگزاری نمایشگاه‌های مشابه شاهد آن بودیم و البته سال‌هاست که مشابه آن را در مورد پنجشنبه بازار هم شاهد هستیم و عملاً فقط به بحث‌های تکراری، طولانی و خسته‌کننده‌ای تبدیل شده است. بدون این‌که این بحث‌ها به سرانجام مشخصی که مفید فایده برای بازار، کسبه و مردم باشد، برسد. هرچند این‌بار گویا اعتراض از جانب کسبه و بازاریان و البته اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی شدیدتر بوده است. این امر دلایل متعددی دارد که مجال برشمردن همه آن‌ها در اینجا نیست. اما شاید مهم‌ترین دلیلش این باشد که نهادها و ادارات متولی و درگیر در بحث بازار و اصناف، دارای یک استراتژی مدون و برنامه‌ریزی مشخص در این رابطه نیستند و هیچ‌گاه هم نخواسته‌اند که که با کمک افراد آگاه و خبره در این زمینه، قدمی بردارند و به نوعی تمامی کارهای‌شان مصداق روزمرگی و باری به هرجهت است.
البته در این زمینه نکته و بحث مهم‌تری که وجود دارد این است که اصناف و بازاریان قاینات، عملاً فاقد قدرت اثربخشی در نهادهای تأثیرگذار شهرستان در این‌گونه امور هستند. یا بهتر بگوییم اصناف قاین اتحاد و انسجام لازم و مؤثری را که باید داشته باشند، ندارند و در کنارآن نیز مجموعه اصناف برای مقابله با مشکلات و چالش‌های پیش روی خود از جمله در همین بحث برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی، فاقد راهبردی مشخص و عملی و اثرگذار هستند و بیشتر و شاید مهم‌ترین و به‌نوعی تنهاترین اقدام آن‌ها همین اعتراضات و گاهی تحصن‌ها و تجمع‌هایی است که از سوی برخی کسبه رخ می‌دهد، که آن‌هم برخی اوقات با بحث‌ها و مسائل سیاسی و شخصی به‌نوعی درگیر می‌شود که سبب می‌شود تا در فضای به‌شدت سیاست‌زده قاینات عملاً گوش شنوایی برای صحبت‌ها و اعتراضات اصناف باقی نماند.
نمونه آن تجمع و اعتراض صنف مبل‌فروشان به برگزاری نمایشگاه مبل در سال گذشته بود که در آستانه انتخابات مجلس روی داد، ولی آیا به راستی تأثیرگذار بود و توانست گره از مشکل بگشاید؟ البته اعتراض و تحصن و تجمع در چارچوب قانون و رعایت حریم‌ها حق اصناف محسوب می‌شود ولی آیا این، تنها راه است و راهکار دیگری وجود ندارد؟
اصناف قاین بی‌شک بخش مهم و تأثیرگذاری از جامعه محسوب می‌شوند ولی آیا متناسب با این امر، دارای قدرت نفوذ و تأثیرگذاری هستند؟ در همین بحث برگزاری نمایشگاه به گفته ریاست اتاق اصناف برخی نهادها ابتدا تصمیم به برگزاری نمایشگاه گرفتند و سپس از اصناف که مخالف برگزاری بوده‌، جهت شرکت در جلسه برگزاری نمایشگاه، دعوت به عمل می‌آورند! این امر نشان‌دهنده چیست؟ به‌عنوان مثال ساده مثلاً آیا اصناف قاینات در نهادی مانند شورا دارای نماینده‌ای مشخص است؟ آیا کسانی که قصد شرکت و کاندیداتوری در این انتخابات را دارند، خود را ملزم می‌دانند تا همراهی مجموعه اصناف و بازاریان را به‌عنوان یک نهاد مهم و اثرگذار و به‌عنوان این‌که از گروه اصناف هستند را جلب کنند؟ و برای رفع مشکلات این گروه راهکار و برنامه و قول‌های مشخص و عملی ارائه دهند؟ بحث در این زمینه بسیار است و فرصت طرح تمامی بحث‌ها دراین مجال فراهم نیست. ولی یک نکته مشخص است که گره‌گشایی و حل مشکلات اصناف قاینات فقط به دست خود آنان مقدور است به‌شرط آن که اصناف بخواهند و خود قدم در این راه بگذارند.,

تاريخ 11 ژانویه 2017      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.