هفته نامه طنین قائنات -> در جلسه شورای فرهنگ عمومی قاینات مطرح شد: برنامه‌ریزی برای معرفی قاینات به عنوان پایتخت کتاب ایران
جدیدترین
تبلیغ در طنینdm-3YPK در جلسه شورای فرهنگ عمومی قاینات مطرح شد: برنامه‌ریزی برای معرفی قاینات به عنوان پایتخت کتاب ایران

اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی قاینات در سال جاری با موضوع برنامه‌ریزی جهت ترویج و گسترش فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی و معرفی شهرستان در طرح پایتخت کتاب ایران برگزار شد. سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قاین در این جلسه گفت: شهرستان قاینات سابقه تاریخی قابل توجه در امر تألیف کتاب دارد و خواجه نصیرالدین طوسی یکی از مورخین است که در قاین چندین کتاب را تألیف کرده است. میرزنگویی افزود: شهرستان قاینات با داشتن 30 مؤلف یکی از شهرهای پیشرو در امر علم و دانش بوده است. وی با اشاره به طرح پایتخت کتاب ایران گفت:2 سال است که این طرح در کشور اجرا شده است و در سال‌های گذشته اهواز و نیشابور به‌عنوان پایتخت کتاب ایران برگزیده شده‌اند. فرماندار قاینات در این جلسه اظهار داشت: ما زیرساخت توسعه را فرهنگ و توجه به امور فرهنگی، از جمله بحث کتاب و کتاب‌خوانی و فراهم نمودن زیرساخت‌های مربوطه می‌دانیم. لذا تا این امر در سطح شهرستان فرهنگ‌سازی و نهادینه نشود؛ ما در دیگر حوزه‌ها توسعه و پیشرفت مطلوبی نخواهیم داشت.کهن‌ترابی اظهار داشت: با توجه به این‌که ما در سطح شهرستان ساختمان‌هایی داریم که بلا استفاده هست که با بررسی‌ها و پیگیری‌هایی که بخشداران انجام دادند؛ با تعامل و همراهی مسئولین دستگاه‌های ذیربط و هم‌چنین اعضای شوراهای اسلامی و دهیاران، از این مکان‌ها برای اجرای کارهای فرهنگی از جمله بحث راه‌اندازی کتابخانه‌های روستایی استفاده نموده‌ایم به طوری‌که طی سه سال گذشته ۴ کتابخانه روستایی راه‌اندازی و تعداد ۳ کتابخانه روستایی مراحل پایانی خودش را طی می‌کند.
آیت ا… اصفهانی امام جمعه قاین گفت: در راستای انجام کارهای فرهنگی و همراه نمودن مردم شهرستان در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی مؤلفان، کتاب‌هایی را بایستی منتشر نمایند که اولاً مردم خواستار آن کتاب‌ها باشند و دوم این‌که این کتاب‌ها در زندگی آنان کاربرد داشته و برای آنان جذاب باشد. محبی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در ابتدای جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان قاین از مسئولین شهرستان که با گذشت10 ماه از سال هنوز اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی را برگزار می‌کنند گلایه کرد.
محبی تصریح کرد؛ حساسیت و اثرپذیری مصوبات شورای فرهنگ عمومی بر کسی پوشیده نیست و آن‌چه در این شورا مصوب می‌شود؛ قانون است و به همین دلیل است که در شورای فرهنگ عمومی تأکید می‌شود در تصویب مصوبات وسواس بیشتری داشته باشیم.
وی اظهارداشت: شورای فرهنگ عمومی در موضوعات مختلفی هم‌چون بازی‌های رایانه‌ای، مداحی‌هایی که آن زیبایی و اثرگذاری مداحی‌های قدیم را ندارد، پوشش اسلامی، سبک زندگی اسلامی، مدیریت استفاده از فضای مجازی، حقوق شهروندی، اخلاق، نامگذاری‌ها و الگوی مصرف و … می‌تواند ورود پیدا کند و با نظر کارشناسی اعضای این شورا درخصوص هر یک از موارد مذکور، در دستور کار جلسات شورا قرار بگیرد و تصمیمات لازم را اتخاذ نماید و به مرحله اجرا برسانند. مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قاین بر تشکیل شورای مشورتی در ذیل شورای فرهنگ عمومی شهرستان تأکید کرد وگفت: در این شورا مسائل به بحث گذاشته می‌شود و پس از اهم و مهم کردن مباحث و کار کارشناسی شده ماحصل آن در جلسه شورای فرهنگ عمومی مطرح و پس از شور و مشورت تصویب می‌شود.
وی با اشاره به موضوع معرفی شهرستان قاین به‌عنوان پایتخت کتاب ایران گفت: این موضوع در اردیبهشت‌ماه در شورای فرهنگ عمومی استان مطرح شد و مسئولین شهرستان باید برای رسیدن به این هدف طرح‌ها و ایده‌های جدید و نو را به‌صورت مستند ارائه دهند که امیدواریم شهرستان قاین امسال به‌عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی شود.,

تاريخ 3 ژانویه 2017      
تعداد بازدید      
منتظر نظر شما هستیم !

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.